بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

با قیمت فعلی ارز، خودروهای اقتصادی وارداتی، لوكس محسوب می‌شوند+فایل صوتی

دلاور كارشناس بازار خودرو گفت: با توجه به قیمت فعلی ارز، خودروهای اقتصادی وارداتی، در آینده جزو خودروهای لوكس محسوب خواهند شد.

1401/08/21
|
14:47
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ حسین دلاور كارشناس بازار خودرو در گفت و گو با "بازار تهران" رادیو تهران درخصوص افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار خودرو اینگونه اظهار داشت: افزایش قیمت ارز بر بازار خودرو اثرگذار بوده و موجب افزایش قیمت خودرو شده است ولی همزمان با افزایش قیمت با كاهش معاملات هم مواجه هستیم.

قیمت سازی در بازار خودرو توسط سرمایه گذاران این حوزه اتفاق می‌افتد
وی افزود: بخشی از این قیمت سازی‌های فعلی توسط خریدار و فروشنده واقعی اتفاق نمی‌افتد؛ بلكه توسط بخشی از سرمایه گذاران حوزه خودرو است كه در حوزه های مختلف اقتصادی فعالیت می‌كنند و اولین شوك را به بازار وارد می‌كنند. به عنوان مثال، چند خودرو چینی كه معمولا تعداد عمده آن در اختیار چند فعال اقتصادی بود یكباره به صورت نجومی افزایش قیمت پیدا كرد، این افزایش قیمت در حالی اتفاق می‌افتد كه این خودروها حتی با قیمت قبلی هم معامله نمی‌شد.

دلاور گفت: اثر افزایش نرخ ارز در بدنه صنعت خودرو متفاوت است و تا سه ماه آینده نمود پیدا خواهد كرد.

نمایندگی‌های خودرو، برای افزایش قیمت خودروسازها زمینه‌سازی می‌كنند
این كارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش كه افزایش قیمت خودرو و در مقابل كاهش تقاضا و خرید و فروش خودرو به چه معنا است؟ به عنوان مثال خودرویی داریم كه تا سه هفته پیش 1 میلیارد و 200 میلیون تومان به فروش می‌رفت این مبلغ در بازه 15 روز نقد می‌شد. اكنون همان خودرو 1 میلیارد و 500 تومان قیمت گذاری شده است. نمایندگان شركت‌های خودروسازی با علم بر اینكه در آینده قیمت خودرو افزایش پیدا خواهد كرد خودرو را بیش از قیمت واقعی اعلام می‌كنند با این كار هم برای قیمت آینده خودروساز كفسازی می‌كنند و هم می‌دانند كه اكنون نمی‌توانند به این نرخ خودرو را بفروشند ولی زمانی كه خودروساز به صورت رسمی افزایش قیمت را اعلام كند همان نمایندگی‌ها خودروهای خود را به سرعت می‌فروشند.

احتكار كنندگان؛ قیمت خودرو را در بازار تعیین می‌كنند
وی افزود: كسی كه 400 دستگاه از یك مدل خودرو را انبار می‌كند قیمت خودرو را در بازار تعیین می‌كند و تا زمانی كه با این افراد مقابله نشود مشكلات این بازار رفع نخواهد شد.

با قیمت فعلی ارز، خودروهای اقتصادی وارداتی، لوكس محسوب می‌شوند
دلاور درخصوص قیمت خودرهای وارداتی اینگونه اظهار داشت: با قیمت فعلی ارز خودروهای اقتصادی وارداتی جزو خودروهای لوكس محسوب خواهند شد.

واردكنندگان ریسك نكرده و تا كنون خودرویی وارد نكرده اند
این كارشناس بازار خودرو در ادامه اظهار داشت: وزیر صمت وعده دادند زمستان امسال خودروهای وارداتی را می بینیم، وعده ایشان در حالی است كه به شخصه با 12 واردكننده خودرو گفت و گو داشتم و فقط عنوان كردند نام شركت آنها در لیست وارد كنندگان است و تا زمانی كه تعیین و تكلیف نشو آنها اقدام به واردات نمی‌كنند.
متاسفانه در زمینه واردات خودرو اخبارهایی به صورت برنامه ریزی شده منتشر می‌شود كه هیچ كدام از این خبرها بُعد فنی ندارد. واردكنندگان ریسك نكرده و تا كنون خودرویی وارد نكرده اند زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد كه با تغییر وزیر صمت واردات خودرو بار دیگر ممنوع نشود.

حسین دلاور افزود: هیچ كس به این مساله فكر نمی‌كند تعرفه ای كه دولت برای مونتاژ كنندگان خودرو در نظر گرفته است 38 درصد است؛ چطور می‌شود تعرفه واردات خودرو 10 درصد باشد. با این سیاست همه مونتاژ كنندگان خودرو باید به فكر واردات خودرو باشند.

وی اظهار داشت: اكنون بورس كالا در عرضه خودروهای وارداتی مطرح است و عنوان می‌كنند خودروهای وارداتی در بورس كالا كشف قیمت شوند. مگر ندیدیم ماشین‌هایی كه اكنون در بورس كالا عرضه می‌شوند چگونه كفسازی و قیمت گذاری شده اند؟ به گونه ای كه ماشین های جدید گران تر از ماشین های قبلی به فروش می‌رسند. اینها ابهامات قانون واردات خودرو است كه باید حل شود.مردم فكر می‌كنند همه شركت‌ها در حال واردات خودرو هستند در حالی كه هیچ شركتی برای واردات خودرو اقدام نكرده است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران