بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

قطعه سازان؛ مجبور به كاهش كیفیت تولیداتشان هستند+فایل صوتی

زینعلی كارشناس بازار خودرو گفت: خودرو‌سازها متاسفانه تغییر قیمت از سوی قطعه سازان را نمی‌پذیرند؛ در نتیجه قطعه سازان برای كاهش هزینه‌های تولید، مجبور به كاهش كیفیت قطعات تولیدی هستند.

1401/08/30
|
08:11
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ سعید زینعلی كارشناس بازار خودرو در گفت و گو با "بازار تهران" رادیو تهران 29 آبان درخصوص كیفیت قطعات خودرو در كشور و ادعای برخی مبنی بر استفاده از قطعات كار كرده در تولید خودروی صفر، اینگونه اظهار داشت: دررابطه با استفاده از قطعات كاركرده در تولید خودروهای صفر باید عنوان كنم كه هیچ خودروسازی مجوز چنین كاری را ندارد و مدعیان می‌توانند با ارایه مستندات این موضوع را پیگیری كنند و به نتیجه برسند.

وی درباره كیفیت قطعات خودرو افزود: مادامی كه قیمت گذاری خودرو و مباحث مربوط به آن به این ترتیب پیش می‌رود، ما شاهد حداقل كیفیت در بخش قطعه سازی خواهیم بود. بخش های نظارتی بر تولید كیفی قطعات خودرو پیوسته تلاش می‌كنند قیمت تمام شده را تا جایی كه می‌توانند كاهش بدهند.

این كارشناس بازار خودرو اظهار داشت: سیستم بانكی تلاش می‌كند ارز نیمایی مورد نیاز قطعه سازان را تامین كند. ولی با این حال وقتی قیمت ارز افزایش پیدا می‌كند بر روی بخش قطع سازی هم اثر می‌گذارد و قیمت تمام شده در نهایت افزایش پیدا می‌كند. خودرو سازان متاسفانه تغییر قیمت از سوی قطعه سازان را نمی‌پذیرند در نتیجه قطعه سازان مجبورند برای اینكه هزینه های خود را كاهش دهند كیفیت قطعات را كاهش می‌دهند. این موضوعی است كه سالها خودروسازی ما با آن درگیر است و با توجه به اینكه ثباتی در بازار ارز وجود ندارد ما همچنان هم شاهد این مشكل خواهیم بود.

زینعلی تاكید كرد: باید تصمیمی اتخاذ شود تا قطعه سازان بتوانند نیازشان را در شرایط با ثبات تری از بازار ارز تامین كنند تا ما شاهد كاهش كیفیت قطعات خودرو نباشیم.

زینعلی كارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش كه آیا تولیدكننده‌های داخلی نمی‌توانند تولید داخل را ارتقاء دهند و نیاز بازار را تامین كنند؟ اظهار داشت: قطعات خودرو در دو بخش برای تولید كننده‌های خودرو و قطعات یدكی بازار انجام می‌شود.
تولیدكنندگان قطعات خودرو مشكلی در ارتقاء كیفیت محصولاتشان ندارند و تنها موانع ما در بخش تولید بسیار زیاد است و شرایط در كشور به گونه ای پیش می‌رود كه همواره تولیدكننده از حوزه تولید فراری باشند. متاسفانه تمام نهادها به جای اینكه به تولیدكننده‌ها كمك كنند موانع مختلفی را برای آنها ایجاد می‌كنند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران