بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

می‌توانیم هزینه سربار سالمندی را كاهش دهیم+فایل صوتی

كاظمی پور جمعیت شناس گفت: اكنون بیش از دو سوم جمعیت كشور در سن جمعیت فعال هستند؛ اگر در شرایط فعلی، این جمعیت را به فعالیت اقتصادی با بهره بالا برسانیم؛ این افراد در سالمندی هزینه سربار برای اقتصاد كشور نخواهند داشت.

1403/03/06
|
10:09
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شهلا كاظمی پور جمعیت شناس در گفت و گو با «بازار تهران» اظهار داشت: در اقتصاد كشور، جمعیت بین 15 تا 64 سال را جمعیت فعال می‌گویند؛ هرچه سهم جمعیت فعال اقتصادی (سنی كه افراد اشتغال دارند) نسبت به فعال سنی بیشتر شود سهم زیادی در رشد اقتصادی كشور خواهند داشت.

وی افزود: در حال حاضر رشد جمعیت كاهنده است و از سال 1425 به بعد رشد جمعیت منفی خواهد شد. كاهش رشد جمعیت در ابتدا در جمعیت كمتر از 15 سال تاثیرگذار خواهد بود و پس از آن بر جمعیت فعال كشور یعنی 15 تا 64 اثر می‌گذارد. وقتی رشد جمعیت منفی شود سطح جمعیت فعال كاهش پیدا می‌كند.

كاظمی‌پور افزود: متاسفانه تمام جمعیت فعال كشورمان شاغل نیستند؛ همچنین عده‌ای شغل كاذب دارند و فعالیت آنها در این مشاغل به افزاش درآمد ملی كمك نمی‌كند.

وی یادآور شد: اكنون بیش از دو سوم جمعیت كشور در سن جمعیت فعال هستند؛ اگر در شرایط فعلی، این جمعیت را به فعالیت اقتصادی با بهره بالا برسانیم این افراد در سالمندی سربار اقتصاد كشور نخواهند بود.

این كارشناس جمعیت شناسی گفت: سیاست‌های فرزندآوری موثر است ولی این سیاست‌ها حدود یك سال است كه اجرا شده و هنوز نتیجه این سیاست‌ها مشخص نشده است. این قانون حدود 50 ماده دارد اگر تمام موارد این قانون به خوبی اجرا شود اثرگذار خواهد بود.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران