بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

راهكار رفع ناترازی انرژی؛ افزایش تولید نیست+فایل صوتی

رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت قصد دارد برای افزایش تولید انرژی 50 تا 80 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری كند؛ افزایش تولید راه حل رفع ناتراژی انرژی نیست بلكه صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری راه حل رفع این مشكل است.

1403/03/17
|
14:28
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، آرش نجفی رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با «بازار تهران» اظهار داشت: ایران انرژی محور است و درآمدهای زیادی از محل استخراج نفت و فرآورده‌های نفتی بدست آوردیم.

اگر ناترازی انرژی برطرف شود می‌توانیم بگوییم شعار سال محقق شده است
وی افزود: مشكل جدی ما ناترازی در حوزه انرژی است اگر بتوانیم طی پنج سال آینده مشكل ناترازی را ترمیم و در تراز قرار بگیریم؛ آن وقت می‌توانیم مدعی شویم كه شعار سال محقق شده است.

اگر الگوی مصرف را اصلاح می‌كردیم اكنون با ناتراژی انرژی مواجه نبودیم
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: خیلی از دولتمردان فرآیند رفع مشكل ناترازی انرژی را در افزایش تولید می‌دانند؛ ولی مقام معظم رهبری سال 1388 در بیاناتشان بر اصلاح الگوی مصرف تاكید كردند؛ اگر طی 15 سال گذشته الگوهای مصرف را اصلاح كرده بودیم اكنون با چالش جدی ناتراژی انرژی مواجه نبودیم.

وی با اشاره به اعمال محدودیت ساعت كاری در مراكز دولتی گفت: عدم توجه به اینكه آیا ساعت كاری 6 تا 13 كارآمد خواهد بود یا خیر نشان‌دهنده مسیر اشتباه است ولی به اجبار این راه اشتباه را طی می‌كنیم.

باید از محل كاهش مصرف انرژی به تراز انرژی برسیم
نجفی گفت: دولت به عنوان ذی نفع نهایی انرژی، باید برای كاهش مصرف انرژی با مردم همدل شود و از محل كاهش مصرف انرژی به تراز انرژی برسد.

در صورت افزایش تولید انرژی پس از 8 سال باز هم با كمبود انرژی مواجه می‌شویم
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تصریح كرد: دولت قصد دارد برای افزایش تولید انرژی 50 تا 80 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری كند؛ در صورتی كه طبق بررسی‌های انجام شد در صورت افزایش تولید انرژی باز هم پس از هشت سال به دلیل روند فزاینده مصرف با ناترازی انرژی مواجه خواهیم شد.

افزایش تولید راه حل رفع ناتراژی انرژی نیست
این مقام مسئول تاكید كرد: با افزایش تولید مخالف نیستیم؛ ولی افزایش تولید راه حل رفع ناتراژی انرژی نیست بلكه صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری راه حل رفع این مشكل است. باید كاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری نقطه عطف بین دولت و مردم باشد.

اصل 44 قانون اساسی باید به مدیران دولتی آموزش داده شود
وی افزود: باید اصل 44 قانون اساسی را به همه مدیران و مسئولان دست اندركار كه از گذشته در مسند مدیریت هستند آموزش دهیم؛ همچنین باید به روانشناس مراجعه كنند و ذهنیت خودباوری آنها را به مردم باوری تغییر دهند. عمده مدیران دولتی بر این باور هستند كه مسندی كه دارند الهی است.

وی افزود: شركت‌های دانش‌بنیان‌ها یك فرآنید موثر در حوزه رفع ناترازی انرژی است؛ باید برای افكار جوانان و دانشمندان كشور ارزش قائل شویم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران