صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:30 به مدت 40 دقیقه

دکتر محمود مشفق، جمعیت شناس درباره تاثیرات سرمایه انسانی بر کشور گفت: 64 درصد اقتصاد کشور به سرمایه های انسانی توانمند تحصیلکرده ی در سن کاربستگی دارد.

محمود مشفق در گفتگو با بازار تهران درباره رشد جمعیتی ایران گفت: در حال حاضر تغییرات جمعیتی کشور به سمت کاهش زاد و ولدها نسبت به مرگ و میر پیش می رود و این اتفاق موجب رشد منفی جمعیت کشور می‌شود. اما دغدغه اصلی ما در کشور در حال حاضر ساختار نیروی انسانی است که منظور از آن ترکیب جمعیتی است. در دهه اخیر مطالعه ای توسط بانک جهانی بر روی عوامل رشد و پیشرفت اقتصادی 192 کشور انجام شده است و نتایج حاکی از وابسته بودن 64 درصد اقتصاد هر کشور به سرمایه های انسانی آن است که منظور ما همان جمعیت توانمند تحصیلکرده ی در سن کار است.

کارشناس جمعیت شناسی کشورمان در خصوص سرمایه انسانی افزود: این سرمایه انسانی به رشد و کیفیت جمعیت نیز کمک می‌کند. متعادل سازی رشد جمعیت به جلوگیری از کمبود نیرو در بازار کار و رشد اقتصادی کشور کمک می‌کند و باید برنامه های رشد و کیفی سازی جمعیت در این راستا اتخاذ شوند.

محمود مشفق با اشاره به اینکه ما به دنبال رشد جمعیت سربار نیستیم اظهار داشت: هدف رشد جمعیت، داشتن نیروهای کارآمد است. خطر کاهش جمعیت در سال 1389 مطرح شد و میانگین باروری کشور در این سال 2.1 فرزند بوده است. این میانگین در واقع توانایی باروری یک مادر از زمان ازدواج تا دورانی است که دیگر قصد بچه دارشدن ندارد. همچنین عوامل اقتصادی شامل 64 درصد سرمایه انسانی، 16 درصد سرمایه فیزیکی و 20 درصد سرمایه طبیعی می‌باشد و البته میانگین 64 درصد رشد اقتصادی به سرمایه انسانی وفیزیکی بستگی دارد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • اظهار نظر چهره های سیاسی باعث سوء تفاهم مردم در بورس می شود+فایل صوتی

  • افزایش بهره بانکی؛ تورم و رکود+فایل صوتی

  • کلاهبرداری با عنوان موسسه کاریابی+فایل صوتی

  • 30 درصد مواد غذایی در ایران به هدر می رود+فایل صوتی

  • قرارداد ایران-چین موفقیت آمیز خواهد بود+فایل صوتی

  • کنترل بازار با واردات خودروهای دست دوم +فایل صوتی

  • سازمان تعزیرات نسبت به گرانی‌ها بی‌تفاوت نیست+فایل صوتی

  • بستر تولید در سال جهش تولید فراهم نیست+فایل صوتی

  • گریزانی جامعه از پول ملی؛ نتیجه دست کردن دولت در جیب مردم+فایل صوتی

  • کسب و کارهای آسیب رسان به محیط زیست، اجازه فعالیت ندارند+فایل صوتی