صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:05 به مدت 35 دقیقه

حسین راغفر گفت: ناهنجاری های سیاست های دولت در افزایش قیمت ارز، دهه ها با اقتصاد کشور همراه خواهد بود حتی با این فرض که قیمت ارز به سرعت کاهش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حسین راغفر، اقتصاددان کشورمان در گفتگو با برنامه بازار تهران، درباره اظهارات اخیر رئیس حمهور مبنی بر کاهش قیمت دلار به 15 هزار تومان و عدم بهره مندی وی از مشاوره های کارشناسان اظهار داشت: رئیس جمهور مسئول اجرایی کشور است و انتظار می رود مسائل از طریق کارشناسان به ایشان منتقل شود اما به نظر می رسد مواضع شخصی رئیس جمهور هم بی تاثیر نیست. گلایه های کارشناسان و مشاوران اقتصادی ایشان طی این دو دوره نشان از رای خاص و شخصی ایشان و بی توجهی به نظرات کارشناسان دارد.

وی افزود: از دیماه 96 تا کنون افزایش قیمت ارز بر اساس تمامی تصمیمات اتخاذشده دولت اتفاق افتاده است و هدف آن هم تامین کسری بودجه دولت بوده است که هزینه های هنگفتی را بر اقتصاد و معیشت مردم تحمیل کرده است. ناهنجاری های سیاست های دولت در افزایش قیمت ارز، دهه ها با اقتصاد کشور همراه خواهد بود حتی با این فرض که قیمت ارز به سرعت کاهش پیدا کند.

اقتصاددان کشورمان درباره دلایل اظهارات اخیر رئیس جمهور گفت: مجلس یازدهم به دنبال کاهش قیمت ارز است و اینکه چگونه می تواند قسمتی از منابع بودجه را با کاهش فروش نفت از 2 میلیون و 300هزار بشکه به 1 میلیون و 500 هزار بشکه تامین کند. نمایندگان می خواهند نرخ ارز را در حدی تامین کنند که بسیار کمتر از نرخ کنونی باشد و اینکه بتواند کسری بودجه را هم تامین کند.

راغفر با اشاره به اینکه دولت احساس می کند در حال واگذاری زمین بازی به مجلس است گفت: به همین دلیل است که رئیس جمهور پیش دستی کرده و اعلام کرده دلار را به 15 هزار تومان خواهد رساند.
وی درباره درز اطلاعات درون سیستمی و سوء استفاده های اقتصادی گفت: استفاده از اطلاعات درون سیستم سوء استفاده های بزرگ و مکرری طی سه دهه گذشته صورت گرفته است. گروه هایی با توجه به بازی دولت با قیمت ارز در راستای تامین کسری بودجه با خرید ارز و سکه توانستند سود زیادی را از جیب مردم کسب کنند که آثار سوء آن هم قابل مشاهده است.

اقتصاددان کشورمان در ادامه گفت: به عنوان مثال در صنعت فولاد مبالغ زیادی به جیب واسطه ها و دلالان رفته است. مادامی که با این افراد توسط سیسیتم قضایی برخورد نشود، افشای اطلاعات هیچ کمکی به اقتصاد کشور نمی کند در عین اینکه علائم اقدامات مشابهی را هم به افراد خاطی می دهد و هزینه این مبالغ از جیب مردم پرداخت می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • شهروندان گرانفروشی را به سامانه یا سرشماره 124 اطلاع دهند/ تشدید نظارت ها در روزهای منتهی به نوروز+فایل صوتی

  • امسال شرایط بازار خودرو آرام خواهد بود+فایل صوتی

  • امیدواریم کلیات لایحه بودجه 1400 مجددا رد نشود+فایل صوتی

  • کاهش شعب بانکی به معنای اخراج کارمندان نیست/ استفاده از QR code گامی در جهت حذف کارت های بانکی+فایل صوتی

  • برای دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، حتما باید سجامی باشید+فایل صوتی

  • لیست کارخانجات تولید صابون رختشویی به گمرک اعلام نشده است+فایل صوتی

  • نرخ ثابت دلار موجب فساد اقتصادی می شود/ رمز ارزها مهمترین تحول اقتصادی و تکنولوژی در جهان آینده+فایل صوتی

  • شهرک صنعتی شهریار از نمونه های جهش تولید است+فایل صوتی

  • کاهش نرخ مسکن در صورت کاهش قیمت ارز به زیر 20 هزار تومان+فایل صوتی

  • ارائه تسهیلات ارزان قیمت کرونایی به واحدهای صنعتی و خدماتی+فایل صوتی