پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

هنوز سنجش آلودگی صوتی خودورها برای صدور معاینه فنی اجباری نشده است+فایل صوتی

معاون محیط انسانی اداره محیط زیست استان تهران گفت: خوشبختانه مراكز معاینه فنی كشور به دستگاه‌های سنجش آلودگی صوتی مجهز شده اند؛ اما هنوز سنجش آلودگی خودرو در صدور برگه معاینه فنی، اجباری نیست.

1401/08/21
|
13:03
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ زهره عبادتی معاون محیط انسانی اداره محیط زیست استان تهران در گفت و گو با "پارك پردیسان" رادیو تهران درخصوص ساماندهی آلاینده‍های صوتی در تهران گفت: آلودگی صوتی همانند آلودگی هوا می تواند ناشی از منابع ساكن و متحرك باشد.

وی افزود: هرچند آلودگی صوتی در كلانشهری مثل تهران با تردد روزانه 4 میلیون موتور سیكلت در سطح شهر می‌تواند آلودگی صوتی متحرك باشد؛ اما منابع ساكنی از جمله ساخت و سازها و پروژه های عمرانی در سطح شهر داریم كه جزو آلودگی های صوتی ساكن هستند و ما روزانه شاكایت های مردمی متعددی در اینباره دریافت می‌كنیم.

معاون محیط انسانی اداره محیط زیست استان تهران اظهار داشت: در قانون هوای پاك یك ماده قانونی مختص آلودگی صوتی داریم كه تولید آلودگی صوتی را ممنوع و به منزله جرم تلقی كرده است. اگر یك منبع ساكن تولید آلودگی صوتی وجود داشته باشد و بر اساس دستگاه‌های سنجش، میزان آلودگی صوتی ایجاد شده این منبع بالاتر از حد مجاز باشد، با پیگیری قانونی مانع فعالیت این منبع آلودگی صوتی ساكن می‌شویم.

عبادتی افزود: ماده 29 قانون هوای پاك، آیین نامه اجرایی دارد كه بر اساس آن شهرداری مكلف به ارائه طرح جامع آلودگی صوتی است كه متاسفانه شهرداری تهران این طرح را با تاخیر ارائه داده است ولی هم اكنون این طرح در حال اجرا است.

این مقام مسئول افزود: آلودگی صوتی كه مربوط به منابع ساكن است قابل پیشگیری است. ضمن اینكه در زمینه مدیریت آلاینده های صوتی متحرك از جمله بوق زدن مكرر خودروها باید فعالیت های فرهنگی صورت بگیرد.

عبادتی گفت: خوشبختانه مراكز معاینه فنی كشور به دستگاه‌های اندازه گیری آلودگی صوتی مجهز شده اند و آلودگی صوتی خودروها را بررسی می‌كنند اما هنوز این مورد جزو موارد اجباری در صدور و یا عدم صدور برگه معاینه فنی نیست.

معاون محیط انسانی اداره محیط زیست استان تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا در حوزه آلودگی صوتی ضعف قانونی داریم یا خیر؟ گفت: ما در این بخش خلاء قانونی نداریم، زیرا در قانون هوای پاك یكی از مواد قانونی كه برای آن جریمه در نظر گرفته شده است بحث آلاینده های صوتی است.
مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك پردیسان