پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

مقابله با معضل پسماندسوزی؛ وظیفه قانونی محیط زیست نیست+فایل صوتی

معاون محیط انسانی اداره محیط زیست تهران گفت: نیروهای گشت شبانه محیط زیست در آذرماه 200 مورد پسماندسوزی را شناسایی كردند؛ متاسفانه به لحاظ قانونی؛ محیط زیست، امكان و وظیفه مقابله با این معضل را ندارد.

1401/09/28
|
09:38
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، زهره عبادتی معاون محیط زیست انسانی اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت و گو با «پارك پردیسان» رادیو تهران درخصوص پسماندسوزی در مناطق مختلف شهردای و همچنین حاشیه شهر تهران اینگونه اظهار داشت: پسماندسوزی و زباله سوزی در تهران و حاشیه شهرها یكی از معضلاتی است كه سال‌هاست در سایه غفلت مسئولان اتفاق می‌افتد.

عبادتی افزود: اداره كل محیط زیست از دستگاه های متولی رسیدگی به این معضل مطالبه گری كرده است ولی آنها از رسیدگی و حل معضل پسماندسوزی شانه خالی كردند و ما همچنان شاهد این پدیده هستیم.

وی یادآور شد: نیروهای گشت و پایش های شبانه محیط زیست در آذر ماه 200 مورد پسماند سوزی را شناسایی كردند. متاسفانه به لحاظ قانونی محیط زیست نه امكان و نه وظیفه ای برای مقابله با این معضل دارد.

معاون محیط زیست انسانی اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران تاكید كرد: تا كنون در سطح استان تهران مقابله جدی در رابطه با پدیده پسماندسوزی اتفاق نیفتاده است. متاسفانه قانون گذار جرایم و مجازاتهای سخت گیرانه ای برای مقابله با پسماندسوزی لحاظ نكرده است به همین دلیل این معضل همچنان ادامه دارد.
درخواست می‌كنیم رسانه های جمعی از دستگاه های متولی رسیدگی به معضل پسماندسوزی مطالبه گری كنند زیرا مطالبه گری رسانه ها معمولا باعث می‌شود دستگاه‌های نظارتی به آن مساله خاص ورود كنند و در نهایت منجر به حل مشكلات خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: بر اساس قانون مدیریت پسماند، در حریم شهرها شهرداری ها، در محدوده روستاها دهیاری ها و در خارج از این محدوده ها بخشداری ها متولی رسیدگی به معضل پسماندسوزی هستند.

وی در پایان خاطر نشان كرد: پدیده پسماندسوزی در شهرستان‍های ری، اسلام شهر و بهارستان بسیار شایع است.
سوزاندن پسماندهای پلاستیكی متاسفانه منجر به تولید گازهای سرطان‌زا می‌شود و علاوه بر آلودگی هوا بر سلامت و بهداشت ساكنین مناطقی كه پسماندسوزی در آن انجام می‌شود نیز اثرات منفی می‌گذارد.
مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك پردیسان