پارك پردیسان شنبه تا چهارشنبه از ساعت 22:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

هدف از جفت‌یابی برای «امید»؛ حفظ مسیر مهاجرت این گونه جانوری به ایران است+فایل صوتی

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات ‌وحش سازمان محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می كند برای «امید» تك‌درنای سیبری كه به ایران می‌آید، چند جفت پروازی بیابد تا مسیر مهاجرت این گونه جانوری به ایران از بین نرود.

1401/10/10
|
11:37
|

زمستان سال 1386 بود كه سه درنای سیبری وارد تالاب شدند اما یكی از درناها بر اثر شلیك گلوله شكارچیان از بین رفت. یك سال بعد در زمستان 1387 دو درنای سیبری باقی مانده یعنی «امید» و دیگری درنای ماده «آرزو» دوباره به فریدون‌كنار برگشتند. در آن سال نیز «آرزو» به دلیل نامعلومی از بین رفت و ناپدید شد. حالا مدت‌هاست «امید» كه به عنوان آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری به شمار می‌رود، پس از مرگ «آرزو» از زمستان سال 1387، این درنا كه تك همسر است، 12 سال پیاپی را به تنهایی صدها كیلومتر پرواز و مهاجرت زمستانه می‌كند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، غلامرضا ابدالی سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات ‌وحش سازمان محیط زیست در گفت و گو با «پارك پردیسان» در پاسخ به این به پرسش كه آیا خبر منتشر شده مبنی بر تلاش محیط زیست به منظور جفت یابی برای «امید» تك درنای سیبری صحت دارد یا خیر؟ گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می‌كند برای «امید» تك‌درنای سیبری كه 15 سال است تك و تنها برای زمستان‌گذرانی به ایران می‌آید، چند جفت پروازی بیابد تا مسیر مهاجرت گونه درنای سیبری به ایران احیا شود.

وی افزود: هدف اصلی ما حفظ مسیر پروازی این پرنده به ایران است نه اینكه جفتی برای «امید» بیاوریم تا زادآوری كنند. اگر «امید» درنای سیبری از بین برود؛ مسیر پرواز درنای سیبری به ایران از بین می رود.

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات ‌وحش سازمان محیط زیست یادآور شد: ما به تلاش خودمان ادامه می دهیم و امیدواریم نتیجه بخش باشد. در سنوات گذشته همكاران ما در این حوزه تلاش كردند و ما باز هم به تلاشمان ادامه می دهیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك پردیسان