پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

صنعت كشاورزی نباید سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی باشد+فایل صوتی

رئیس مركز ملی اقلیم سازمان هواشناسی گفت: ایران كشوری گرم و خشك و كم بارش است؛ اینكه كشاورزی را سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی خود قرار دهیم منطقی نیست.

1401/10/25
|
00:08
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، احد وظیفه رئیس مركز ملی اقلیم سازمان هواشناسی در گفت و گو با «پارك پردیسان» گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و خشكسالی كه برای سومین سال متوالی با آن مواجه هستیم در پایان سال آبی سال جاری، استان تهران و شهرهای هم جوار آن با كمبود 20 تا 40 درصدی آب مواجه خواهند شد.

وی با تاكید بر اینكه توزیع آب در استان تهران نامتقارن است؛ گفت: حكمرانی در مناطق بالادست حوزه‌های آبی تهران منطقی نیست. خیلی از مناطق روستایی تهران كه حالا تبدیل به مناطق ییلاقی و خوش نشین شده‌اند آب را از سر منشاء رودخانه ها به مناطق روستایی و به باغ‌هایی كه در دهه‌های اخیر گسترش پیدا كرده اند هدایت می‌كنند؛ این در حالی است كه این باغ‌ها تولید كشاورزی آنچنانی نیز ندارند.

وظیفه با تاكید بر اینكه طی 50 سال گذشته به خصوص در دهه‌های اخیر بارش باران در خاورمیانه به شدت كاهش داشته است؛ گفت: طی 50 سال گذشته بارش باران در كشورمان حدود 40 میلیمتر كاهش داشته است و از سوی دیگر دمای متوسط كشور نیز حدود 2 درجه افزایش داده است؛ این دو عامل در كنار هم منجر به تشدید خشكسالی می‌شود.

رئیس مركز ملی اقلیم سازمان هواشناسی تاكید كرد: بنابر پیش‌بینی هیات بین‌دولتی تغییر اقلیم(IPCC) درآینده مناطقی از جهان به خصوص خاورمیانه دچار خشكسالی خواهند شد؛ این خشكسالی در نهایت منجر به مهاجرت ساكنان این مناطق به سایر نقاط جهان از جمله آمریكای شمالی و اروپا خواهد شد.

وظیفه خاطر نشان كرد: كم بارشی در ایران،عربستان و امارات رُخ می‌دهد؛ باید بررسی كنیم و بدانیم كدام یك از این كشورها در صورت مواجهه با خشكسالی شدید متضرر می‌شوند؟ قطعا خشكسالی اثر تخریبی بیشتری در ایران خواهد داشت؛ زیرا 30 درصد اقتصاد كشور مربوط به صنعت كشاورزی است و حدود 20 درصد جمعیت كشور در این صنعت فعالیت می‌كنند و به دنبال خشكسالی بخشی از اقتصاد كشور و معیشت مردم دچار مشكل خواهد شد.

رئیس مركز ملی اقلیم سازمان هواشناسی تاكید كرد: ایران كشوری گرم و خشك و كم بارش است؛ اینكه كشاورزی را سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی خود قرار دهیم منطقی نیست.

وظیفه خاطر نشان كرد: بخش اندكی از خاك ایران برای كشاورزی مناسب است؛ ولی متاسفانه در همین بخش اندك هم كشت محصولات متناسب با ضرورت‌های اقلیمی آن منطقه انتخاب نمی‌شوند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك پردیسان