فرحزاد پنجشنبه و جمعه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

رادیو تهران

فرحزاد

جزئیات لایحه سازمان اداری و استخدامی برای كاهش ساعات كار كارمندان+فایل صوتی

معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی كشور با اعلام این خبر گفت: پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی كشور مبنی بر كاهش ساعات كاری كارمندان در هیات دولت روز چهارشنبه 18 آبان تصویب شده و منتظر تایید مجلس شورای اسلامی است.

1401/08/22
|
12:43
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ كاهش ساعات كار ادارات و سازمان های دولتی از 176 ساعت به 170 ساعت در ماه یكی از موضوعات گفتگوی برنامه «فرحزاد» روز جمعه 20 آبان بود.

علاء الدین رفیع زاده معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی كشور در این‌باره به فرحزاد گفت: روز چهارشنبه 18 آبان هیات دولت پیشنهاد سازمان اداری استخدامی كشور با موضوع كاهش ساعات كار ادارات از 176 ساعت در ماه به 170 ساعت تصویب شد كه به مجلس فرستاده شده و اگر در مجلس هم تصویب شود تبدیل به قانون خواهد شد.

رفیع زاده اظهار داشت: این لایحه با توجه به سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص نهادینه سازی فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزش های اسلامی و كرامت انسانی، ارج نهادن به نیروی انسانی، توجه به استحكام كانون خانواده، ایجاد تعادل بین زندگی و كار و توجه به كارایی در فرآیندها و خدمت رسانی به مردم ارائه شده است.

وی افزود: ماده 87 قانون مدیریت خدمات كشوری پیش از این 44 ساعت كار در هفته را برای كاركنان را تعیین كرده بود. در این مصوبه هیات دولت ساعات كاری هفته از 44 به 42 و نیم ساعت در هفته كاهش می‌یابد.

معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی كشور با توضیح استثنائاتی در این لایحه پیشنهادی گفت: میزان ساعت تدریس معلمان و هیات علمی در این لایحه دیده نشده است و در قالب طبقه‌بندی مشاغل خودشان تعیین می‌شود.

رفیع زاده افزود: ساعت كاری از 8 تا 16:30 تعیین شده كه البته نحوه ترتیب و تنظیم ساعات كاری ادارات پس از تصویب در مجلس با پیشنهاد سازمان اداری استخدامی به هیات وزیران انجام خواهد شد.

وی تاكید كرد: در شرایط اضطرار و بحران نظیر وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری های واگیردار، كمبود انرژی و آلودگی هوا و یا ایام خاص مثل ماه مبارك رمضان به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی كشور ساعت كاری كارمندان می تواند به جز این 42 ساعت و نیم باشد كه قبلا در قانون دیده نشده است.

رفیع‌زاده گفت: بخش‌های عملیاتی و خدمات‌رسانی مثل واحدهای ذی ربط بهزیستی، بانك‌ها و بیمارستان‌ها و مراكز بهداشتی و درمانی، اماكن ورزشی و نهادهای نظامی و انتظامی و اطلاعاتی از این لایحه مستثنی هستند و ساز و كار خود را دارند.

وی در پایان این گفت و گو اظهار داشت: با تصویب این لایحه و ابلاغ آن؛ زمان كاری تمامی واحدهایی كه بر مبنی 44 ساعت كار در هفته و 176 ساعت كار در ماه فعالیت داشتند به 42 ساعت و نیم در هفته و 170 ساعت در ماه می‌رسد. با این تصمیم كار روزهای پنجشنبه در استان‌ها كه پیش از این تعطیل نبود و به همین جهت ناهماهنگی هم بین ستاد و استان‌ها وجود داشت لغو می‌شود و استان‌ها هم پنج شنبه‌ها تعطیل خواهند بود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
فرحزاد