مهربانو جمعه از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

تهران برای زنان، امن تر‌می شود+فایل صوتی

مدیركل امور بانوان شهرداری تهران از اجرای طرحی در راستای امن تر كردن تهران برای حضور بانوان در سطح شهر خبر داد و گفت: مشاركت مردم به عنوان مالكان اصلی شهر در اجرای این طرح بسیار مهم است.

1400/02/12
|
17:25

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، زهرا بهروز‌آذر مدیركل امور بانوان شهرداری تهران در گفتگو با برنامه مهربانو درباره شهر امن برای زنان و سامانه 137 گفت: نیاز به امنیت از اساسی ترین نیازهای اولیه انسان است و تا زمانیكه امنیت نباشد استعدادها، خلاقیت ها و حتی كمالات انسانی در هیچ جامعه ای هویدا نمی شود.

وی افزود: زنان نیمی از جمعیت شهری را تشكیل می دهند و به واسطه نقش هایی كه در خانواده و جامعه دارند بیش از بقیه آسیب پذیر هستند. اگر ناامنی در شهر وجود داشته باشد آنها بیشتر آسیب می بینند و از حضور در عرصه های شهری محروم خواهند ماند. به همین دلیل با توجه به رویكردهای جدید مدیریت شهری و شعار تهران به عنوان "تهران شهری برای همه" بررسی كردیم كه زنان با حضور در بیرون منزل در چه مكان هایی بیشتر احساس ناامنی دارند.

بهروز آذر با تاكید بر اینكه امنیت و احساس امنیت دو مقوله جدا از یكدیگر هستند خاطرنشان كرد: ممكن است در معابری امنیت كافی وجود داشته باشد اما احساس امنیت نسبت به آن نباشد. به عنوان مثال اگر در 200 نقطه از یك معبر فقط یك نقطه ناامن باشد شهروند احساس ناامنی كرده و از حضور در این مكان ها خودداری می كند. در نتیجه این طرح به دنبال افزایش احساس امنیت در زنان است. امنیت با اشكال مختلفی مثل تاریكی، ازدحام یا خلوتی بیش از حد و آلودگی بصری مورد خدشه قرار می گیرد.

وی افزود: 11 شاخص برای اجرای این طرح مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال فضاهای متروكه و خالی موجب ناامنی می شود كه معمولا مربوط به ملك های رهاكرده ای هستند كه باید بهسازی شوند. فنس كشی و دیواركشی و مسدودكردن فضاهای خالی بین دو ملك مسكونی از دیگر راهكارها در جهت از بین بردن این حس ناامنی است. به طور كلی اصلاح این 11 شاخص در دستور كار است.

مدیركل امور بانوان شهرداری تهران درباره سامانه 137 اظهار داشت: شهروندان در هر كجا از شهر می توانند با این سامانه تماس بگیرند. تأكید ما بر ناامنی زنان و كودكان است. اگر آقایی تشخیص داد مكانی ناامن برای عبور و حضور زنان و كودكان وجود دارد می تواند با این سامانه تماس بگیرد و كد 4 را ثبت كند. همكاران من در اسرع وقت تلاش می كنند تا این نقطه ناامن را از بین ببرند.

زهرا بهروز‌آذر در ادامه این گفتگو با تاكید بر اینكه شهروندان مالكان اصلی شهر هستند گفت: مشاركت شهروندان در این طرح بسیار مهم است و كمك بزرگی برای ما محسوب می شود. مردم بیش از دیگران می دانند نقاط ناامن شهر كه موجب احساس عدم امنیت در زنان می شود در چه مكان هایی قرار دارد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
مهربانو