صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

21 تا 30 دی از ساعت 20:05 به مدت 25 دقیقه

«حماسه فاطمی» ویژه برنامه شبکه رادیویی تهران به مناسبت دهه فاطمیه در 10 قسمت، ترجمه خطبه فدکیه با صدای استاد فرخ نعمتی را تقدیم مخاطبان می کند.

به گزارش روابط عمومی رادیو تهران؛ رضا صفری تهیه کننده ویژه برنامه ایام فاطمیه گفت: «حماسه فاطمی» بهانه ای است برای پرداختن به خطبه مهم و نورانی فدکیه، در حماسه فاطمی ترجمه خطبه فدکیه را با صدای استاد فرخ نعمتی می شنویم و شرح آن را حجه الاسلام میردامادی بر عهده دارد.
خطبه فدکیه مجموعه‌ای از معارف در زمینه‌های خداشناسی، معادشناسی، نبوت و بعثت پیامبر اسلام(ص)، عظمت قرآن، فلسفه احکام و ولایت را دربردارد.
وی افزود: در ادامه برنامه مطالب و مباحثی پیرامون این خطبه ارزشمند از حجت الاسلام دکتر رفیعی، حجت الاسلام علوی تهرانی و مرحوم کافی مطرح می شود. مضمون برنامه حماسه فاطمی خوانش خطبه، شرح و تفسیر آن و در پایان نقل روایت است.
گویندگی این برنامه بر عهده سعید بارانی، نویسندگی آن را رضا صفری و مهدی رستمی بر عهده دارد. حماسه فاطمی از یکشنبه 21 دی ماه، به مدت 10شب، از ساعت 20 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز روی آنتن رادیو تهران می رود.

"خُطبه فدکیه یا خطبة لُمَّة سخنرانی حضرت فاطمه(س) در مسجد النبی که در اعتراض به غصب فدک ایراد شد.
ابوبکر پس از رسیدن به خلافت‌ با منسوب کردن روایتی به پیامبر(ص) مبنی بر اینکه پیامبران از خود ارث برجای نمی‌گذارند، دهکده فدک را که پیامبر(ص) به فاطمه(س) بخشیده بود، به نفع خلافت مصادره کرد. فاطمه پس از بی‌ثمر بودن دادخواهی‌اش به مسجد پیامبر رفت و خطبه فدکیه را ایراد کرد. او در این خطبه بر مالکیتش درباره فدک تصریح کرد. همچنین به دفاع از حق علی(ع) درباره خلافت پرداخت و مسلمانان را به خاطر سکوت در مقابل ستم به اهل بیت(ع) سرزنش کرد.
خطبه فدکیه به دلیل دربرداشتن مواضع سیاسی حضرت فاطمه(س) علیه نظام حاکم، مقابله با فتنه‌گران و سرزنش غاصبان فدک و خلافت و همچنین تأکید او بر ایجاد وحدت در جامعه اسلامی و دوری از تفرقه و نفاق، ذیل پذیرش امامت و ولایت اهل بیت(ع) دارای اهمیت دانسته‌ شده است. این خطبه به دلیل اینکه شامل مجموعه‌ای از معارف در زمینه‌های توحید، معاد، نبوت و بعثت پیامبر اسلام(ص)، عظمت قرآن، فلسفه احکام و ولایت است، از نفیس‌ترین میراث‌های دینی حضرت فاطمه(س) معرفی شده است."

مرتبط با این خبر