حماسه فاطمی 21 تا 30 دی از ساعت 20:05 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

حماسه فاطمي

خوانش«خطبه فدكیه» در ویژه برنامه حماسه فاطمی رادیو تهران

«حماسه فاطمی» ویژه برنامه شبكه رادیویی تهران به مناسبت دهه فاطمیه در 10 قسمت، ترجمه خطبه فدكیه با صدای استاد فرخ نعمتی را تقدیم مخاطبان می كند.

1399/10/21
|
12:06
|

به گزارش روابط عمومی رادیو تهران؛ رضا صفری تهیه كننده ویژه برنامه ایام فاطمیه گفت: «حماسه فاطمی» بهانه ای است برای پرداختن به خطبه مهم و نورانی فدكیه، در حماسه فاطمی ترجمه خطبه فدكیه را با صدای استاد فرخ نعمتی می شنویم و شرح آن را حجه الاسلام میردامادی بر عهده دارد.
خطبه فدكیه مجموعه‌ای از معارف در زمینه‌های خداشناسی، معادشناسی، نبوت و بعثت پیامبر اسلام(ص)، عظمت قرآن، فلسفه احكام و ولایت را دربردارد.
وی افزود: در ادامه برنامه مطالب و مباحثی پیرامون این خطبه ارزشمند از حجت الاسلام دكتر رفیعی، حجت الاسلام علوی تهرانی و مرحوم كافی مطرح می شود. مضمون برنامه حماسه فاطمی خوانش خطبه، شرح و تفسیر آن و در پایان نقل روایت است.
گویندگی این برنامه بر عهده سعید بارانی، نویسندگی آن را رضا صفری و مهدی رستمی بر عهده دارد. حماسه فاطمی از یكشنبه 21 دی ماه، به مدت 10شب، از ساعت 20 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز روی آنتن رادیو تهران می رود.

"خُطبه فدكیه یا خطبة لُمَّة سخنرانی حضرت فاطمه(س) در مسجد النبی كه در اعتراض به غصب فدك ایراد شد.
ابوبكر پس از رسیدن به خلافت‌ با منسوب كردن روایتی به پیامبر(ص) مبنی بر اینكه پیامبران از خود ارث برجای نمی‌گذارند، دهكده فدك را كه پیامبر(ص) به فاطمه(س) بخشیده بود، به نفع خلافت مصادره كرد. فاطمه پس از بی‌ثمر بودن دادخواهی‌اش به مسجد پیامبر رفت و خطبه فدكیه را ایراد كرد. او در این خطبه بر مالكیتش درباره فدك تصریح كرد. همچنین به دفاع از حق علی(ع) درباره خلافت پرداخت و مسلمانان را به خاطر سكوت در مقابل ستم به اهل بیت(ع) سرزنش كرد.
خطبه فدكیه به دلیل دربرداشتن مواضع سیاسی حضرت فاطمه(س) علیه نظام حاكم، مقابله با فتنه‌گران و سرزنش غاصبان فدك و خلافت و همچنین تأكید او بر ایجاد وحدت در جامعه اسلامی و دوری از تفرقه و نفاق، ذیل پذیرش امامت و ولایت اهل بیت(ع) دارای اهمیت دانسته‌ شده است. این خطبه به دلیل اینكه شامل مجموعه‌ای از معارف در زمینه‌های توحید، معاد، نبوت و بعثت پیامبر اسلام(ص)، عظمت قرآن، فلسفه احكام و ولایت است، از نفیس‌ترین میراث‌های دینی حضرت فاطمه(س) معرفی شده است."

دسترسی سریع
حماسه فاطمی