شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 90 دقیقه

ما وارث صبریم، از او كه ایستادگی را نشانمان داد

به مناسبت 15 رجب سالروز وفات حضرت زینب كبری (س) شنونده بخش كوتاهی از برنامه «شهرآفتاب» باشید.

حضرت زینب(س) بانویی كه نه تنها در زنان، بلكه در مردان عالم، كمتر نظیرش را می‌توان دید. توانا بانویی كه عالی‌ترین نمونه‌ای از شهامت و دلیری، دانش و بینش، كفایت و خردمندی، قدرت روحی و تشخیص موقعیت بوده وهر وظیفه‌ای از وظایف گوناگون اجتماعی را كه به عهده گرفت، به خوبی انجام داد.
در تاریخ وفات حضرت زینب كبری(س) سومین فرزند امیرمومنان حضرت علی(ع) اختلاف نظر وجود دارد، اما مشهور این است كه آن حضرت در 15 رجب سال 62 هجری وفات كرده است.
حضرت زینب كبری (س) در روز پنجم جمادی الاولی سال پنجم یا ششم هجری قمری در شهر مدینه منوّره متولّد شدند. نام مبارك آن بزرگوار زینب، و كنیه گرامی‌شان ام الحسن و ام كلثوم و القاب آن حضرت عبارتند از: صدّیقة الصغری، عصمة الصغری، ولیة اللّه العظمی، ناموس الكبری، شریكة الحسین علیهالسّلام و عالمه غیر معلّمه، فاضله، كامله و ...
پدر بزرگوار آن حضرت، اوّلین پیشوای شیعیان حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) و مادر گرامی آن بزرگوار، حضرت فاطمه زهرا (س) می‌باشد. همسر گرامی آن حضرت، عبداللّه فرزند جعفر بن ابیطالب، بود. در كتاب اعلام الوری برای آن بانوی بزرگوار سه پسر به نام‌های علی، عون، و جعفر و یك دختر به نام ام كلثوم ذكر شده است.

برنامه « شهرآفتاب» كاری از گروه فرهنگ و جامعه است و از شنبه تا پنجشنبه ساعت 6:30 الی 8:00 از رادیو تهران پخش می‌شود.

می توانید در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1402/11/07
|
12:57
دسترسی سریع
شهر آفتاب