شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 90 دقیقه

صلّی الله علیك یا موسی ابن جعفر الكاظم (ع)

به مناسبت 25 ماه رجب شهادت امام موسی الكاظم (ع) شنونده بخش كوتاهی از «شهرآفتاب» باشید.

در منابع تاریخی، ثبت شده كه امام موسی كاظم(ع) در یكی از دور روز 20 ذی الحجة سال 127هـ ق یا 7 صفر سال 128هـ ق در منطقه‌ای به نام «ابواء» چشم به جهان گشود. نام مادر ایشان «حمیده» بود.
آن حضرت القاب بسیاری داشتند كه مشهورترین آنها «كاظم» است كه گفته شده به خاطر كظم غیظ (فروخوردن خشم) در مقابل سوء رفتار دیگران، به آن شناخته شده‌اند.
و به دلیل عبادت‌های بسیاری كه داشتند، ایشان را «عبد صالح» نیز لقب داده‌اند. مشهورترین كنیه‌های ایشان نیز ابوالحسن و ابوابراهیم بوده است.
بر انگشترشان نیز عبارت «الملك لله وحده» نقش بسته بود.
شیخ مفیدفرزندان امام موسی كاظم(ع) را 37 فرزند(18 پسر و 19 دختر) دانسته است. امام رضا(ع)، إبراهیم، شاهچراغ، حمزه، إسحاق از شناخته شده ترین پسران امام كاظم(ع) و فاطمه معصومه و حكیمه از جمله دختران ایشان اند.
دوران 35 سال امامت ایشان با دوران خلافت چهار تن از خلفای عباسی همزمان بود: منصور عباسی، مهدی عباسی، هادی عباسی و هارون الرشید.
عصر امام موسی كاظم(ع) دوران بسیار سختی برای شیعیان بود و در این دوران حركت‌‌های اعتراض‌ آمیز متعددی از ناحیه شیعیان و علویان نسبت به خلفای عباسی صورت گرفت.
ایشان چندین بار توسط مهدی و هارون عباسی زندانی شد و در 183ق در زندان سندی بن شاهك به شهادت رسید.
حرم امام كاظم(ع) و حرم نوه‌اش امام جواد(ع) در منطقه كاظمین در شمال بغداد، به حرم كاظمین شهرت دارد و زیارتگاه مسلمانان به‌ویژه شیعیان است.

برنامه « شهرآفتاب» كاری از گروه فرهنگ و جامعه است و از شنبه تا پنجشنبه ساعت 6:30 الی 8:00 از رادیو تهران پخش می‌شود.

می توانید در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1402/11/17
|
11:35
دسترسی سریع
شهر آفتاب