در ساحت حضور جمعه از ساعت 11:00 به مدت 180 دقیقه

رادیو تهران

در ساحت حضور

مردمی بودن یكی از عناصر هویتی انقلاب اسلامی است/ این انقلاب عدالتخواه و عدالت طلب است

در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شنونده سخنرانی حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهوری در مصلی تهران (نماز جمعه) باشید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور طی سخنانی به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب ضمن تبریك 22 بهمن‌ ماه روز پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی افزود: یاد امام و شهدای عالیقدر انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارم و به ارواح بلندشان درود می‌فرستم. برای جانبازان و ایثارگران عزیز از خداوند متعال طلب عافیت دارم.

رئیسی خاطر نشان كرد: 22 بهمن یوم الله است. همه روزها روزهای خداست. همه شب‌ها شب‌های خداست. همه ما برای خدا هستیم. اما چرا یك روز یوم‌الله می‌شود؟

آیت الله رئیسی با طرح این پرسش كه چطور جلوه قدرت الهی در یك روز از غیر مجاری عادی آن روز را روز خدا می‌كند؟، گفت: روز 22 بهمن جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران و با رهبری امام عظیم‌الشأن‌مان بود.

وی ادامه داد: در روز 22 بهمن قدرت الهی همه را خیره كرد كه چگونه ممكن است ملتی با اتكال به خدا و با اعتماد به نفس به میدان بیاید و حكومتی كه مورد حمایت قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر است، كنار بزند و با اراده خود حكومتی به نام دین و ارزش‌های الهی برپا كند. این دست قدرت لایزال الهی بود.

رئیسی در ادامه عنوان كرد: باید شعارهایی كه در 22 بهمن 57 بر زبان مردم جاری شد امروز نیز بر زبان‌ها جاری باشد. اگر آن روز «نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی» طنین انداز شد، امروز هم باید طنین‌انداز شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تاكید كرد كه ما نه سلطه را می‌پذیریم و نه از استقلالمان دست برمی داریم و نه حاضریم نسبت به كسی در عالم ظلم كنیم، بنابراین اینها جزو اصول است و همچنان هم پایدار است.

وی ادامه داد: ارزش ها در نظام اسلامی ارزش‌هایی هستند كه ثابت بوده و همواره تغییر نمی‌كنند لذا ایرانی در هركجای عالم به این انقلاب افتخار می‌كند و می‌بینید كه امروز نه فقط مردم مسلمان در عالم بلكه مردم غیر مسلمان اعم از آزادیخواه و عدالت خواه در عالم و همچنین محرومان و مستضعفان به این انقلاب عشق می ورزند. آنها زمانی كه با شما مواجه می‌شوند می‌گویند به انقلاب و امام شما عشق می‌ورزیم، اینها برای این است كه شعار انقلاب فطری و جهان شمول است و همه به این شعارها پایبندند.

وی گفت: مفتخریم در دولت مردمی جمهوریت و عدالت را به عنوان دو اصل قرار دادیم.

وی گفت:‌ امروز نه فقط ملت بزرگ ایران بلكه به ملتهای جهان به این انقلاب سخت امیدوارند و آنچه كه امروز همگان می خواهند این است كه انقلابی بودن این نظام همچنان حفظ شود و در گذشت زمان و تطورات دچار فراز و فرود نشود.

رئیس جمهور در ادامه عنوان كرد: روحیه انقلابی، نگاه انقلابی و عمل انقلابی و پایبندی به این مبانی همچنان مورد تأكید مردم در سراسر عالم است كه این انقلاب باید همواره برای نجات انسان و برای اینكه پرچم به دست حجت خدا از قبلی است برسد، بماند.

وی با اشاره به وحدت ایجاد شده در انقلاب، گفت: همه سلایق به دور از اختلافات نباید بگذارند وحدت خدشه‌دار شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینكه انقلاب اسلامی، اخلاق، عقلانیت، عدالت، آزادی، عزت ملی و برادری، نفی سلطه و ظلم را فریاد می زند، گفت: ارزش ها همواره در نظام اسلامی ثابت و تغییر ناپذیر است كه مردم بر آنها تأكید كردند.

وی با بیان اینكه انقلاب اسلامی ثمره حضور و بروز دست قدرت الهی بود كه توسط ملت ایران رقم خورد، اظهار داشت:‌ شعارهای انقلاب اسلامی هم فطری و هم جهان پسند است.

رئیسی تصریح كرد: این انقلاب انقلاب غیر طبقاتی است و همه مردم به معنای واقعی كلمه از همه طبقات حضور دارند. از دیگر عناصر هویت ساز انقلاب استقلال است، آزادیخواهانه بودن و عدالت طلبانه بودن این انقلاب است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینكه این انقلاب در درون خود عدالتخواه است و عدالت طلب، گفت: هیچ زمان نمی‌توان عنصر عدالت را از انقلاب اسلامی جدا كرد زیرا در درون انقلاب اسلامی عدالت خواهی، عدالت‌طلبی و ضد ظلم و ضد فساد بودن و ضد استكبار بودن نهادینه شده است. یعنی هاضمه انقلاب شكوهمند اسلامی فساد وظلم نمی‌پذیرد مثل كسی است كه غذای مسمومی می‌خورد و هاضمه او سم را نمی‌پذیرد همچنان هاضمه انقلاب اسلامی نمی‌تواند ظلم و فساد را بپذیرد.

رئیسی با اشاره به اینكه عناصر هویت ساز انقلاب اسلامی باید دقیق شناخته شوند، گفت: جهاد تبیین را رهبری امر فرمودند و همه ما جهاد تبیین را به همه رسانه‌ها و صاحب نظران ابلاغ كردیم و این از اموری است كه بسیار ضرورت دارد و ابعادش باید همچنان بیان شود.

وی خاطرنشان كرد: عناصر هویت انقلاب اسلامی عناصر هویت ساز دین هستند؛ دین در عرصه زندگی انسان معاصر است كه می‌خواهد همه شئون بر اساس دین و آموزه های دینی اداره شود؛ لذا مردمی بودن یكی از عناصر هویتی انقلاب اسلامی است.

رئیسی با تاكید بر اینكه انقلاب اسلامی در درون خود ضد ظلم و ضد فساد است، گفت: رژیم ستمشاهی رژیمی مظهر تام و تمام وابستگی استبداد و دیكتاتوری بود كه قدرت‌های سلطه‌گر با گردنكشی در مقابل خواست مردم به انواع فسادها و ظلم به مردم كشور آلوده بود و انقلاب اسلامی آمد كه این رژیم فاسد و مورد حمایت قدرت‌های سلطه‌گر را از میان بردارد و نظامی مبتنی بر دین و آنچه كه مردم بارها فریاد كردند، «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»‌ برپا كند.

رئیس جمهور خاطرنشان كرد: آنچه مشخص است این است كه شعارهای انقلاب اسلامی شعارهایی فطری و مربوط به فطرت همه انسان هاست و همچنین جهانی است و همه می پسندند.

رئیسی تصریح كرد: انقلاب اسلامی آنچه را كه فریاد می‌زند سخنش آزادی، اخلاق، عقلانیت و عدالت است و انقلاب عبارت است از استقلال و عزت ملی، برادری، نفی سلطه و ظلم. اینها شعارهایی است كه جلوه گر است.

رئیسی در ادامه عنوان كرد: تمام روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، سیاست داخلی و سیاست خارجی ما باید در محور عدالت شكل بگیرد، عدالت به معنای محوری كه هدف مهم انقلاب اسلامی بود.

وی ادامه داد: ما امروز مفتخریم كه در دولت مردمی، «جمهوریت، مردمی بودن و عدالت» را به عنوان محورهای اساسی قرار دادیم و خود را موظف می‌دانیم برای اصلاح امور، مردم میدان پیدا كنند. لذا باید به مردم توجه شود و اصل و اساس قرار گیرند.

رئیس جمهور با اشاره به اینكه عده‌ای گاهی من را در برخی رسانه‌ها مورد سوال قرار می‌دهند كه فلانی چرا در اجتماعات می‌رود، باید گفت كه بی‌توجهی به مردم بی توجهی به انقلاب اسلامی است؛ مردم پیوند اساسی با انقلاب اسلامی دارند به نحوی كه امروز اگر به مردم بی توجهی شد و از آنها دور شد در حقیقت از انقلاب شكوهمند اسلامی دور شدیم.

وی در ادامه سخنانش یادآور شد: «عدالت»‌ به عنوان محور كار دولت و به عنوان محوری ترین دوره تحول در این دوره شناخته می‌شود كه همواره باید مورد تاكید قرار گیرد.

رئیسی از جمله عناصری كه در مكتب سیاسی امام و رهبری مهم است را ضد ظلم و ضد استكباری بودن دانست و گفت: در مكتب سیاسی امام و رهبری، استقلال به معنای واقعی كلمه اجرای شده است و خوشبختانه امروز در استقلال سیاسی راه هایی پیمودیم كه كار را به جایی رسانده كه همه در جهان می‌دانند كه مستقل ترین كشور در این كره زمین، جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس جمهور در همین راستا اظهار داشت: همه هم این را می‌دانند و اعتراف می‌كنند كه كشوری كه حرف اول را در منطقه می‌زند و با استقلال در مجامع بین‌المللی اظهار نظر كرده و همیشه روی پای خود ایستاده است ایران است كه نه سلطه می‌پذیرد و نه به هیچ عنوان ظلم به دیگران را روا می‌دارد.

وی بر همین اساس اضافه كرد: نسبت به استقلال اقتصادی در دولت كارهایی انجام شده است اما راه بسیار داریم چرا كه باید استقلال اقتصادی را هم بتوانیم به مثابه استقلال سیاسی در كشور داشته باشیم.

رئیسی با اشاره به اینكه همه ظرفیت‌ها برای استقلال اقتصادی كشور آماده است، گفت: امارهای غلط و برخی دلهره‌ها و نسخه‌هایی كه تناسبی با نسخه های انقلابی اسلامی نداشت موجب برخی عقب‌ماندگی‌ها شده است؛ بنابراین نگاه كردن به دست بیگانگان -كه آنها كاری انجام دهند- باعث مشكلاتی شده است، اما به لطف خداوند و با همت مردم و با خدمتگزاری دولت انشاالله در جهت استقلال اقتصادی و عمل به نسخه نجات‌بخش اقتصاد مقاومتی گام‌های بلندی برداشته خواهد شد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینكه امام و رهبری همواره بر انسجام و وحدت ملی تاكید می‌كنند، گفت: زیر پرچم این كشور و این نظام همه سلایق باید به دور از هر گونه اختلافات نگذارند این وحدت و انسجام خدشه‌دار شود.

وی در ادامه عنوان كرد كه پیشرفت كشور در گرو وحدت و انسجام ملی است و همه كسانی كه دل در گرو به انقلاب و اهداف بلند انقلاب اسلامی دارند بدانند كه پیشرفت كشور در گرو انسجام و وحدت است.

رئیسی با اعتقاد بر اینكه رفع مشكلات و توجه به ظرفیت‌های بسیار كشور بسیار كمك كننده است، توجه به اقتصاد ملی و اقتصاد مقاومتی در رفع مشكلات فرهنگی آسیب‌های اجتماعی را از جمله مواردی خواند كه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه مسائل اقتصادی مردم عزیزمان را رنج می‌دهد،‌گفت: در این حوزه برنامه‌ریزی شده و گام‌هایی مقدماتی برداشته شده است و انشاالله گام‌های بسیاری در پیش داریم كه با همت مردم انجام خواهند شد.

رئیسی با اشاره به اینكه 22 بهمن پیام امید به ملت ایران، همه مستضعفان و محرومان عالم و پیام یاس و ناا میدی به سطله‌گران و ظالمان در عالم است،‌ گفت: آنچه در اطراف خود می‌بینید، بیداری اسلامی است. در دهه اول انقلاب دشمنان می‌خواستند انقلاب و نظام پا نگیرد، آن‌ها خواستند نشد، اما شما خواستید و شد. در دهه دوم دشمنان می‌خواستند نظام تثبیت نشود، اما شد.

وی همچنین اشاره كرد كه در دوره سوم و توسعه می‌خواستند پیام انقلاب در مرزها محصور بماند، اما پیام انقلاب صادر شد. در دوره چهارم اما آن‌ها می‌خواهند نشود، اما اراده شما مردم تحقق پیدا خواهد كرد.

رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته دولت در حوزه كرونا، عنوان كرد: مردم از كرونا رنج می‌بردند، اما امروز با كمك خدای متعال شرایط متفاوت شده است. شرایط كالاهای اساسی نگران‌كننده بود. امروز هیچ نگرانی در مورد كالاهای اساسی وجود ندارد. شرایط كشور زمانی به سمت تولید خواهد رفت كه اساس بر ظرفیت‌ها باشد. ظرفیت‌ها شناسایی شده و همه به سمت تولید حركت داده خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاری شود، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

رئیسی بیان داشت: در این میان كسانی هستند كه می‌خواهند مردم را نگران كنند.این دولت آمده تا فساد، بی‌عدالتی، رشوه و روابط ناسالم نباشد. ما با همه قدرت در برابر رانت‌خواری‌ها و مفسدان خواهیم ایستاد و ریشه آن‌ها را خواهیم كند. نظام عادلانه در تولید، توزیع، پرداخت، جذب و ارتقای كاركنان و در همه شئون اجرایی خواهیم كرد. من مصمم هستم در این میدان به هیچ عنوان اجازه ندهم كوچكترین بی‌عدالتی مردم عزیز را نگران كند. امید ما بعد از خدا به حضور شما مردم در صحنه است.

رئیس‌جمهور كشورمان خاطرنشان كرد: روابط‌مان در سیاست خارجه متوازن است. نگاه به غرب كشور را نامتوازن كرده است. باید به همه كشورها به ویژه همسایگان نگاه ویژه داشته باشیم. اما امیدمان به خدا و مردم است و هرگز امیدی به وین و نیویورك نداریم.

وی گفت: ما به آینده بسیار امیدوار هستیم. این امیدواری در شعار نیست و هر روز كه می‌گذرد امیدوارتر می‌شویم. به رهبری نیز گفتم. من ظرفیت‌ها، نیروهای مصمم جوان و فرهیختگان را كه می‌بینم به آینده امیدوارتر می‌شوم. آینده بسیار روشن و امیدواركننده است.

رئیسی با اشاره به اینكه 22 بهمن پیام امید به ملت ایران، همه مستضعفان و محرومان عالم و پیام یاس و نا امیدی به سطله‌گران و ظالمان در عالم است،‌ گفت: آنچه در اطراف خود می‌بینید، بیداری اسلامی است. در دهه اول انقلاب دشمنان می‌خواستند انقلاب و نظام پا نگیرد، آن‌ها خواستند نشد، اما شما خواستید و شد. در دهه دوم دشمنان می‌خواستند نظام تثبیت نشود، اما شد.

وی همچنین اشاره كرد كه در دوره سوم و توسعه می‌خواستند پیام انقلاب در مرزها محصور بماند، اما پیام انقلاب صادر شد. در دوره چهارم اما آن‌ها می‌خواهند نشود، اما اراده شما مردم تحقق پیدا خواهد كرد.

رئیس جمهور همچنین ابراز امیدواری كرد كه امروز هیچ نگرانی در مورد كالاهای اساسی وجود ندارد. شرایط كشور زمانی به سمت تولید خواهد رفت كه اساس بر ظرفیت‌ها باشد.

رئیسی بر همین اساس اضافه كرد: ظرفیت‌ها شناسایی شده و همه به سمت تولید حركت داده خواهد شد. اگر سرمایه‌گذاری شود، رشد اقتصادی بیشتر خواهد شد.

رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته دولت در حوزه كرونا، عنوان كرد: مردم از كرونا رنج می‌بردند، اما امروز با كمك خدای متعال شرایط متفاوت شده است. شرایط كالاهای اساسی نگران‌كننده بود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینكه كسانی هستند كه می‌خواهند مردم را نگران كنند، افزود: این دولت آمده است تا «فساد، بی‌عدالتی، رشوه» را ریشه كن كند و در نتیجه آن روابط ناسالم نباشد.

وی تاكید كرد كه ما با همه قدرت در برابر رانت‌خواری‌ها و مفسدان خواهیم ایستاد و ریشه آن‌ها را خواهیم كند. نظام عادلانه در تولید، توزیع، پرداخت، جذب و ارتقای كاركنان و در همه شئون اجرایی خواهیم كرد.

رئیسی با بیان این نكته كه من مصمم هستم در این میدان به هیچ عنوان اجازه ندهم كوچكترین بی‌عدالتی مردم عزیز را نگران كند، گفت: امید ما بعد از خدا به حضور شما مردم در صحنه است.

وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی تصریح كرد: روابط‌مان در سیاست خارجه متوازن است. نگاه به غرب كشور را نامتوازن كرده است. باید به همه كشورها به ویژه همسایگان نگاه ویژه داشته باشیم. اما امیدمان به خدا و مردم است و هرگز امیدی به وین و نیویورك نداریم.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنانش عنوان كرد كه ما به آینده بسیار امیدوار هستیم. این امیدواری در شعار نیست و هر روز كه می‌گذرد امیدوارتر می‌شویم. به رهبری نیز گفتم. من ظرفیت‌ها، نیروهای مصمم جوان و فرهیختگان را كه می‌بینم به آینده امیدوارتر می‌شوم. آینده بسیار روشن و امیدواركننده است.

كاری از پخش رادیو تهران

رادیو تهران را در بعضی از كشورها می توان توسط گیرنده های دیجیتال و ماهواره ای بر روی ستلایت و فركانسهای زیر دریافت كرد:
ماهواره BADR / فركانس: 11880 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 27500
ماهواره INTELSAT902 / فركانس: 11555 مگاهرتز / پلاریزاسیون: عمودی / نرخ سمبل: 30000
ماهواره Eutelsat HOTBIRD 13B / فركانس: 12437 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 29900

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.



1400/11/22
|
13:50
دسترسی سریع
در ساحت حضور