صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:00 به مدت 30دقیقه

شنونده گفتگوی این برنامه با مسعود مردانی فوق تخصص بیماریهای عفونی درباره واکسن کرونا باشید.
دکتر مردانی گفت: اکثر کشورها برای ساخت این واکسن در تلاشند و امیدواریم تا پایان سال میلادی یعنی اول زمستان این واکسن به دستمان برسد.

متن کامل این گفتگو را در ذیل بخوانید:

دکتر مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا گفت: ابتلا به سرما خوردگی می تواند محافظت نسبی در برابر ابتلا به کووید 19 ایجاد کند.
دکتر مردانی، عضو کمیته کشوری کرونا در پاسخ به این سوال که واکسن آنفلو آنزا تا آخر پاییز آماده می شود یا خیر؟ گفت: با مجموعه تلاش های انجام شده تا آخر پاییز و یا ابتدای زمستان واکسن کرونا در دسترس خواهد بود و تا این لحظه راهی جز رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک وجود ندارد.

وی در گفت و گو با تهران کلینیک اعلام کرد :اظهارات من بر اساس اطلاعیه های سازمان جهانی بهداشت است. در سه جهت بر روی واکسن کرونا تحقیق می‌شود. یک جهت که بسیار موفقیت آمیز بوده همکاری اتحادیه اروپا و کمپانی واکسن سازی معتبری می‌باشد که با کمک 8.5 میلیاردی کشورهایی از جمله آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا اقدام به ساخت واکسنی کرده است که کارآزمایی بالینی و تحقیقات اولیه روی آن به اتمام رسیده و مطالعات اولیه تاثیر پذیری این دارو را به اثبات رسانده است.
وی در ادامه اظهار داشت، شرکتی آمریکایی نیز قول داده است تا آخر سال میلادی (دی ماه) حدود یک تا یک و نیم میلیارد از این واکسن را تولید کند. همچنین در چین نیز بر روی واکسن های متعددی تحقیقات انجام گرفته است که یکی از این واکسن ها نتیجه ای مسرت بخش داشته است. به این ترتیب حدود دو و نیم میلیارد واکسن تولید خواهد شد.

عضو کمیته کشوری کرونا در رابطه با مصاحبه دکتر نمکی در خصوص اطلاع رسانی تولید واکسن در ایران و آزمایش آن بر روی حیوانات اظهار بی اطلاعی کرد.

مردانی درباره ابتلاء ایرانیان به کرونا گفت : با توجه به آماری که توسط دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت داده اند، درصد بالایی از مردم به این بیماری مبتلا شده اند و در حال حاضر ایمن هستند. برای مثال حدود 49 درصد از مردم قم ایمن هستند. همین آمار مشابه در گیلان و مازندران مشاهده می‌شود اما در کرمان فقط 5 درصد درگیر این بیماری شده اند.در حال حاضر دغدغه ما آلوده نشدن مردمی است که با توجه به مسافرت های اخیر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند که این اتفاق می‌تواند فاجعه به بار آورد.

وی درباره ابتلاء 18 میلیون ایرانی به کرونا گفت: بین 15 تا 20 درصد ایرانیان مبتلا به کرونا شدند که تقریبا همین اندازه است.

دکتر مردانی در انتهای این گفتگوی رادیویی در پاسخ به این پرسش که اگر سرمابخوریم کرونا نمیگیریم؟ اظهار داشت : سرماخوردگی می‌تواند برای جلوگیری از ابتلا به کووید 19 مفید باشد. به این صورت که ویروس کرونا نه به صورت کووید-19 بلکه بصورت خفیف تر در سرماخوردگی ها وجود دارد و این عمل می‌تواند باعث ایجاد یک محافظت نسبی دربرابر کووید-19 شود. اما همچنان تنها راه محافظت در برابر این بیماری شست و شوی مکرر دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک می‌باشد که از فردا، 15 تیرماه استفاده از آن در مجامع عمومی اجباری خواهد شد.

کاری از گروه برنامه ریزی و مدیریت شهری

می توانید در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.


#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این