صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 40 دقیقه

شنونده گفتگوی این برنامه با دکتر علیرضا یارقلی دکترای طب سنتی درباره پرخوری ها در یام نوروز و روش های جبران این پر خوری ها با کمک طب سنتی باشید.

کاری از گروه تهران و رویدادها

بیشتر بخوانیم:
علیرضا یارقلی متخصص طب سنتی ایرانی درباره راهکارهای طب سنتی پس از تعطیلات نوروزی و خوردن انواع غذاها و آجیل ها و مشکل احتمالی سیستم گوارشی گفت: معمولا در ایام نوروز دچار پرخوری می شویم و به تبع آن معده سرد و تنبل می شود به همین دلیل چند فرمول برای بهبود سیستم گوارشی توصیه می شود.

وی توصیه کرد: یک قاشق چایخوری انیسون نیم کوب شده به علاوه یک قاشق چایخوری نبات نیم کوب شده بعد از هر وعده غذایی خورده شود. این فرمول به خاطر "حجم کم" انیسون برای تقریبا مزاج های مختلف مشکل ایجاد نمی کند ضمن اینکه با کمک به هضم غذا و بهبود معده کمک می کند. البته دیابتی ها می توانند به جای نبات از یک قاشق چایخوری سماق نیم کوب شده استفاده کنند.

یارقلی در ادامه نوشیدن سکنجبین را توصیه کرد و گفت: سکنجبین ها از نوشیدنی هایی هستند که می توانند به افرادی که در نوروز از شیرینی ها و تنقلات و گرمی ها به مقدار زیاد استفاده کرده اند کمک کنند. شربت سکنجبین نعناع را می توان با با یک لیتر آب، 1 کیلو شکر، 250 سی سی سرکه و چندبرگ نعناع تهیه کرد. این نوشیدنی علاوه بر ایجاد انرژی به پاکسازی بدن هم کمک می کند و به خاطر وجود سرکه در این نوشیدنی کالری آن موجب صدمه به بدن نمی شود. خوردن کاهو به همراه سکنجبین مفید است و برای افرادی که احساس تشنگی دارند توصیه می شود از خیار رنده شده در شربت سکنجبین استفاده کنند.

متخصص طب سنتنی کشورمان استفاده از ماء الشعیر طبی را هم برای بهبود سیستم گوارشی توصیه کرد. این نوشیدنی با یک واحد جو به علاوه 14 تا 20 واحد آب تهیه می شود. این ترکیب باید حدود 1 ساعت جوشانده شود تا زمانیکه جوها باز شوند. این محلول باید به صورت داغ صاف شود و می توان برای بهتر شدن مزه، کمی عسل یا آبلیمو به آن اضافه کرد. این محلول 2 تا 3 روز ماندگاری دارد و نباید حجم زیادی از آن تهیه شود. مصرف آن محدودیتی برای هیچ مزاجی ندارد.

وی بر خوردن انیسون تاکید کرد و گفت: استفاده از سماق به همراه انیسون به جهت بهبود نفخ معده برای بیماران قلبی مفید است و حتی نبات نیم کوب به همران انیسون برای آنها منعی ندارد. ضمن اینکه افراد دیابتی هم منع کامل خوردن شیرینی ها را ندارند و باید سکنجبین را با احتیاط مصرف می کنند.ضمن اینکه ماء الشعیر طبی هم برای بیماران قلبی مشکلی ایجاد نمی کند.

یارقلی بر انجام ورزش های مستمر تاکید کرد و گفت: به افراد دیابتی و بیماران قلبی ورزش مستمر توصیه می شود. ورزش باید به صورت کوتاه و ادامه دار باشد. مثلا شخص می تواند 20 مرتبه در روز به مدت 1 دقیقه ورزش کند.

وی درباره تاثیر چای سبز در مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: ترشحات از منظر طب ایرانی سرد و تر هستند و چای، طبعی گرم و خشک دارد و به دفع بلغم و عفونت های بدن کمک می کند و می تواند برای افرادی که سرماخوردگی و کسالت دارند مفید باشد اما باید اعتدال در مصرف چای رعایت شود. نوشیدن چای به ویژه چای سبز به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بالا مفید است. پودر لیمو عمانی و سماق به همراه چای توصیه می شود. سکنجبین سماق هم از نوشیدنی های مفیدی است که به ویژه در ایام گرم سال توصیه می شود.رادیو تهران را در بعضی از کشورها می توان توسط گیرنده های دیجیتال و ماهواره ای بر روی ستلایت و فرکانسهای زیر دریافت کرد:
ماهواره BADR / فرکانس: 11880 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 27500
ماهواره INTELSAT902 / فرکانس: 11555 مگاهرتز / پلاریزاسیون: عمودی / نرخ سمبل: 30000
ماهواره Eutelsat HOTBIRD 13B / فرکانس: 12437 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 29900
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است

مرتبط با این