تهران میدان شهدا شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:05 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

تهران، ميدان شهدا

هشتم شهریور سالروز شهادت مظلومانه شهیدان رجایی و باهنر

به مناسب هفته دولت و شهادت شهیدان رجایی و باهنر شنونده بخش كوتاهی از برنامه «تهران میدان شهداء» باشید.

هفته دولت كه با نام شهدای گرانقدر محمد علی رجایی رییس جمهوری و محمد جواد باهنر نخست وزیر كشورمان عجین شده ، فرصتی است برای شناخت تلاش های دولتمردانی كه جان خود را برای اعتلای نظام فدای اسلام و ایران كردند.

شهید محمد علی رجایی در سال 1312 شمسی، در شهرستان قزوین متولد شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1358، مسئولیت وزارت آموزش و پرورش را به عهده گرفت و در زمان وزارت خود موفق به دولتی كردن تمام مدارس شد. سپس به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و به دنبال تمایل مجلس شورای اسلامی در تاریخ 18 مرداد 58 به عنوان اولین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران به مجلس معرفی شد و با رای قاطع به نخست وزیری انتخاب شد.
به دنبال عزل بنی صدر از ریاست جمهوری، شهید رجایی با رای اكثریت مردم محرومی كه شاهد تلاش های صادقانه این فرزند صدیق ملت و مقلد با وفای امام (ره) بودند، به ریاست جمهوری انتخاب شد.

(ریاست‌جمهوری محمدعلی رجایی با تنفیذ حكم او در 11 مرداد 1360 آغاز شد و با كشته شدن او در انفجار تروریستی دفتر نخست‌وزیری در 8 شهریور 1360 به پایان رسید.
مدت 27 روزه ریاست‌جمهوری شهید محمد علی رجایی، كوتاهترین دوره ریاست‌جمهوری در تاریخ ایران است.
نخستین كار شهید رجایی رجایی پس از آغاز ریاست‌جمهوری، معرفی محمدجواد باهنر به‌عنوان نخست‌وزیر به مجلس شورای اسلامی بود كه در 12 مرداد انجام شد.)

شهید حجت الاسلام دكتر محمد جواد باهنر، در سال 1312 در یك خانواده پیشه ور ساده در شهر كرمان به دنیا آمد. وی در سال 1357 به فرمان امام (ره) و به همراه چند تن از یاران، مامور تنظیم اعتصابات شد و در همان سال نیز با فرمان امام (ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی درآمد. شهید باهنر كه به سرنوشت آموزش كشور و آینده نونهالان انقلاب بی اندازه توجه داشت و مدام در فكر بهبود و پیشرفت آن بود، سرانجام در كابینه محمد علی رجایی به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شد.

پس از فاجعه شوم بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دكتر بهشتی، شهید باهنر به عنوان دبیركل حزب جمهوری اسلامی انتخاب شد و به دنبال انتخاب شهید رجایی به سمت ریاست جمهوری، به عنوان نخست وزیر جمهوری اسلامی به مجلس معرفی شد كه با رای قاطع مجلس به تشكیل كابینه خود پرداخت.

شهید رجایی و باهنر دو همسنگر علم و جهاد و خدمت بودند كه دوشادوش یكدیگر كمر به خدمت مردم ایران بستند، اما منافقین كور دل چشم دیدن یاران امام خمینی (ره) را نداشتند و در 8شهریور سال60 آن دو یار عزیز را به شهادت رساندند.

حضرت امام خمینی (ره)، پس از شهادت رجایی و باهنر طی سخنانی فرمودند: «ارزش آقای رجایی و ارزش آقای باهنر به این بود كه با مردم بودند.»ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1401/06/08
|
09:47
دسترسی سریع
تهران، میدان شهدا