پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

خرس سیاه آسیایی؛ نشان قدرت و زیبایی

شنونده گفت و گوی برنامه «پارك پردیسان» با دكتر میرشكاری مدیر كل اداره محیط زیست استان سیستان و بلوچستان درباره خرس سیاه آسیایی (خرس بلوچی) باشید.

دكتر میرشكاری گفت: این خرس یكی از نادرترین گوشت‌خواران دنیاست.
یكی از زیر گونه‌های این خرس در دو كشور ایران و پاكستان پراكنش دارد. از غرب در بلوچستان و پاكستان و از سمت شرق تا شمال هند و جنوب چین و ژاپن و ... می‌رسد.
در ایران در سه استان كرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان این پراكنش را داریم.
سیستان و بلوچستان به خاطر داشتن رشته كوههای متعدد از زیستگاه‌های مناسب خرس سیاه آسیایی است و این خرس در زبان بلوچی به نام های مم و حرس شناخته می‌شود.
این خرس رنگ سیاهی دارد و یك لكه سفید V شكل در وسط سینه اش دارد كه مشخصه اوست و ازخرس قهوه ای كوچكتر است و عمر آن در طبیعت 25 سال و در اسارت 32 است .
این گونه بسیار با ارزش است و به عنوان نشان قدرت و زیبایی استT ارزش زیبا شناختی زیادی دارد و همه چیز خوار است و...

(خرس سیاه آسیایی گونه‌ای نادر از خرس‌ها است كه نسبت به همنوعان خود جثه‌ای متوسط دارد و طول بدن او به 130 تا 180 سانتیمتر، طول دم آن به 7 تا 10سانتیمتر و وزن آن به 50 تا 170كیلوگرم می‌رسد. گوش این جانور هم كاملاً گرد است. میزان رشد این نوع خرس بسته به نوع تغذیه، آب و هوا و شرایط اقلیمی زیستگاه او بستگی دارد.
خرس سیاه بلوچی كه زیرگروه خرس سیاه آسیایی به‌شمار می‌رود، تنها در پاكستان و جنوب شرقی ایران دیده می‌شود
خرس سیاه آسیایی، علاوه بر مناطق جنوبی سیستان بلوچستان، در جیرفت كرمان و رودان هرمزگان هم دیده شده است.
این خرس، از زیباترین خرس‌های دنیا بوده و به خرس سیاه تبتی هم معروف است. اما خرس ماه هم خوانده می‌‌شود، چرا كه روی سینه این جانور، لكه‌ای سفید رنگ به شكل 7 یا V دیده می‌شود.
این نوع خرس، پرخاشگر و همه‌چیز خوار است؛ از دام اهلی و نوزاد پستانداران گرفته تا میوه‌ها و گیاهان به‌خصوص میوه و گیاه‌های شیرین تغذیه می‌كند. عسل و شیره و خرما هم كه از غذاهای محبوب و شناخته شده خرس‌ها به‌خصوص خرس سیاه آسیایی است.
خرس سیاه آسیایی متوسط عمری معادل 25سال دارد. این خرس‌ها معمولاً در اواخر بهار یا اوایل تابستان جفتگیری می‌كنند. طول دوره بارداری خرس 7ماه بوده كه معمولاً با پایان بارداری 2یا 3 توله به‌دنیا می‌آورند. این توله‌ها تا حدود 2سالگی در كنار مادر می‌مانند و ماده‌ها از 3 سالگی توانایی بارور شدن را دارند.
بیشترین خطری هم كه این حیوان را تهدید می‌كند، درگیری با انسان گزارش شده است.)


برنامه «پارك پردیسان» كاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی است كه پنجشنبه و جمعه از ساعت9:30 الی 11:00 از رادیو تهران پخش می‌شود.

رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز بشنوید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1401/11/16
|
11:08
دسترسی سریع
پارك پردیسان