پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

آ‌غاز پویش كاشت یك میلیارد اصله درخت در كشور

شنونده گفت و گوی برنامه «پارك پردیسان» با مهندس رضا بیانی مدیر كل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران درباره طرح كاشت یك میلیارد اصله درخت باشید.

بیانی گفت: سازمان منابع طبیعی در سنوات گذشته مجموعه درختكاری‌هایی كه در كشور انجام داده است نزدیك به یك میلیون و 400 هزار هكتار است.
از سال 98 كه اعتبار صندوق توسعه از سوی مقام معظم رهبری برای ما در نظر گرفته شد سرعت جنگل‌كاری ما بیشتر شد و سالانه بیش از 30 میلیون درخت در كشور كاشت می كردیم.
در سال گذشته كه پویش ایرانی سرسبز، ایران قوی را با مردم بنا نهادیم، تقریباً حدود 7 هزار هكتار با مردم در كشور درختكاری كردیم.
و حالا به طرح كاشت یك میلیارد درخت در عرض چهار سال رسیدیم، سالانه 250 میلیون درخت در نواحی رویشی كه بیش از 350 میلیمتر بارندگی براساس تصاویر ماهواره‌ای دارد، كاشت درخت انجام می‌شود.
به این ترتیب گونه‌هایی با نیاز آبی كم و با نیاز به كمترین مراقبت در این محدوده‌ها كاشته می‌شود. برای مثال در ناحیه رویشی زاگرس گونه بلوط و بادام كاشته شده است.
پیش‌بینی می‌شود كه بیش از 170 میلیون نهال تولید كنیم. بخش خصوصی حدود 90 میلیون تولید نهال دارد.
اعتقاد داریم بیش از یك میلیارد نهال در كشور كاشته شود كه ان شاء الله در مدت ده سال این اتفاق را رقم خواهیم زد.
در چند روز گذشته در دانشكده شهید مطهری حدود 4 هزار نهال با كمك سربازان نیروهای مسلح كاشتیم و این كاشت درخت در هفته درختكاری تا 22 اسفند ادامه دارد و...

برنامه «پارك پردیسان» كاری از گروه اخلاق و زندگی شهروندی است كه پنجشنبه و جمعه از ساعت9:30 الی 11:00 از رادیو تهران پخش می‌شود.

رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز بشنوید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1401/12/13
|
09:31
دسترسی سریع
پارك پردیسان