پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

اورژانس تهران حدود 210 پایگاه دارد كه 2300 تا 2500 پرسنل در آن فعالیت دارند+فایل صوتی

بنابر اظهارات جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس كشور، اورژانس تهران حدود 210 پایگاه و 2300 تا 2500 نیرو دارد. روزانه 200 تا 210 خودروی آمبولانس و 150 موتورلانس ماموریت‌های تهران را انجام می‌دهند.

1401/07/02
|
11:59
|

ایران چهارمین كشور جهان در تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی است
حادثه ریزش سقف فرودگاه مهرآباد بر اثر لرزش موتورهای جت در 14 آذرماه 1352 كه موجب كشته شدن 16 نفر و مجروح شدن 11 نفر از هموطنان گردید. این حادثه و نبود امكانات انتقال مجروحان به بیمارستان موجب تاسیس سازمانی برای ساماندهی به وضعیت امدادرسانی پیش بیمارستانی به صورت رایگان شد. در آن زمان فقط سه كشور آمریكا، كانادا و استرالیا دارای سیستم اورژانس پیش بیمارستانی بودند لذا یك تیم 4 نفره از پزشكان ایرانی به تگزاس آمریكا اعزام و اطلاعات لازم را جمع آوری كردند و در نهایت سیستم فوریت های پزشكی ایران با عنوان مركز اطلاعات اورژانس در سال 1354 تاسیس شد و كشور ما به عنوان چهارمین كشور جهان؛ دارای اورژانس پیش بیمارستانی شد كه تا كنون خدمات زیادی را به ایرانیان ارائه داده است كه به خدمات اورژانس در 8 سال دفاع مقدس و شكل گیری انقلاب اسلامی هم می‌توان اشاره كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ جعفر میعادفر رئیس سازمان اورژانس كشور با حضور در استودیو پخش زنده رادیو تهران با برنامه پل مدیریت 30 شهریورماه درباره مهمترین وظایف و اقدامات سازمان اورژانس كشور، گفت و گو كرد.

مهمترین اقدام اورژانس كشور طی سال های اخیر، هوشمندسازی است
رئیس سازمان اورژانس كشور با بیان اینكه اورژانس ایران یكی از پیشتازان اورژانس در جهان و اولین كشور آسیایی دارای اورژانس پزشكی بوده است گفت: شماره قدیمی اورژانس 123 بود كه به دلیل اشتباهات مكرر و اینكه بچه ها می‌توانستند این شماره را به راحتی بگیرند شماره آن به 115 تغییر پیدا كرد. نیروهای اورژانس پزشكی كشور در دوره انقلاب و 8 سال دفاع مقدس خدمات شایسته ای را به هموطنان ارائه دادند. نیروهای اورژانس در دوره دفاع مقدس برای انتقال مجروحان به بیمارستان های پشت جبهه ها كشور فعالیت كردند. بیشتر مصدومان غرب و جنوب كشور به ویژه در كرمانشاه و خوزستان بیشتر توسط نیروهای اورژانس تهران انجام می شد و پس از آن هم با توجه به توسعه عمیق اورژانس در كشور به مردم خدمات می دهیم.

انتقال اطلاعات فرد بیمار به پزشك متخصص یكی از خدمات اورژانس است
وی با تاكید بر اینكه تمامی سازمان ها در جهات ارتقاء كیفی و كمی خدمات خود گام برمی‌دارند گفت: مهمترین اقدام اورژانس كشور طی سال های اخیر، هوشمندسازی است. انتقال اطلاعات فرد بیمار به پزشك متخصص، یكی از خدمات اورژانس استدر حال حاضر تمامی اقدامات فوریت‌های پزشكی از حالت دستی خارج و هوشمند شده است. به عنوان مثال در بیماران سكته قلبی همكاران ما از محل بیماری نوار قلب را تهیه كرده و با پزشك متخصص كه در مركز اورژانس مستقر است؛ ارسال می‌كنند. در این شرایط با تشخیص پزشك متخصص ، بیمار با سرعت به بخش تخصصی بیمارستان بدون گذراندن مراحل اورژانس بیمارستانی منتقل می‌شود. چون اگر برخی اقدامات در زمان كوتاه انجام نشود عوارضی را برای بیمار برجای می‌گذارد. این روند در قالب برنامه 247 انجام می‌شود. همچنین برنامه ای با عنوان 724 برای بیماران سكته مغزی انجام می‌شود. اقدامات درمانی برای این بیماران باید در طول 3 ساعت انجام شود تا از عوارض پس از آن جلوگیری گردد.

یكی از چالش‌های جدی اورژانس در شهرهای بزرگ، مدیریت زمان است
میعادفر با اشاره به اینكه یكی از چالش های جدی اورژانس در شهرهای بزرگ، مدیریت زمان است گفت: چندسالی است كه در بخش اورژانس موتوری اقدامات خوبی در تهران صورت گرفته است اما از ابتدای سال جاری در سایر كلانشهرها هم این موتورها به ترتیب مستقر شده‌اند و از 28 صفر همزمان با سالروز وفات حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) با استقرار 13 موتورلانس شاهد ارتقای اورژانس در مشهد خراسان رضوی خواهیم بود.
رئیس سازمان اورژانس كشور با بیان اینكه ایران، كشوری حادثه خیز است گفت: از 41 حادثه طبیعی و انسان ساخت 31 مورد آن در كشور ما اتفاق می افتد كه 13 مورد آن مثل زلزله، آتش سوزی وسیل، طوفان و رعد و برق تكرار شونده است به همین جهت توسعه هوایی و زمینی اورژانس با استانداردهای جهانی در دستور كار است.

نزدیك به 17 هزار كشته و نزدیك به 600 هزار مصدوم ؛ حاصل حوادث ترافیكی سال گذشته است
وی درباره ماموریت‌های سازمان اورژانس كشور گفت: یكی از ماموریت‌های اورژانس رسیدگی به مصدومان حوادث ترافیكی است. كشور ما در این حوزه متاسفاه مصدوم و مرگ و میر قابل توجهی داریم . در سال گذشته نزدیك به 17 هزار كشته و نزدیك به 600 هزار مصدوم در پی حوادث ترافیكی داشته ایم. اورژانس كشور در سال 1400 بیش از 4 میلیون و 700 هزار ماموریت داشت كه 700 هزار ماموریت آن مربوط به حوادث ترافیكی درون شهری و برون شهری بود.
این مقام مسئول با بیان اینكه بیشترین خدمات اورژانس به بیماری‌های قلبی و تنفسی تعلق دارد گفت: كرونا موجب افزایش این بیماران شد. بخشی دیگر از خدمات اورژانس به بیماری‌های مزمن مثل دیابت و فشار خون اختصاص دارد و حوادثی مثل سقوط از بلندی و بیماری های روانی از دیگر خدمات اورژانس است.

اورژانس كشور 3 هزار پایگاه زمینی، 50 پایگاه هوایی، 2 پایگاه دریایی و بیش از 3 هزار آمبولانس فعال دارد
میعادفر درباره تعداد نیروی كار اورژانس كشور گفت: اورژانس كشور 3 هزار پایگاه زمینی، 50 پایگاه هوایی، 2 پایگاه دریایی و بیش از 3 هزار آمبولانس فعال دارد كه حدود 25 هزار نیرو در خدمت هموطنان هستند. همكاران داخل آمبولانس ، كاردان و كارشناسان و كارشناسان ارشد فوریت‌های پزشكی و كارشناس پرستاری و بیهوشی هستند. همكارانی كه پاسخگوی تلفن شهروندان هستند كارشناسی پرستاری دارند. در مركز ارتباطات اورژانس پزشكان عمومی و طب اورژانس هم حضور دارند كه به متقاضیان مشورت می‌دهند و در نهایت بر اساس محل حادثه همكاران ما كه در نزدیكترین مقر مستقر هستند به محل حادثه اعزام خواهند شد.


اورژانس تهران حدود 210 پایگاه دارد كه 2300 تا 2500 پرسنل در آن فعالیت دارند
وی افزود: اورژانس تهران حدود 210 پایگاه دارد كه 2300 تا 2500 پرسنل در آن فعالیت دارند. روزانه 200 تا 210 خودروی آمبولانس و 150 موتورلانس ماموریت های تهران را انجام می‌دهند.

فارغ التحصیلان فوریت‌های پزشكی؛ پرستاری و بیهوشی می‌توانند با اورژانس همكاری داشته باشند
رئیس سازمان اورژانس كشور در پاسخ به اینكه چه راه هایی برای همكاری با اورژانس وجود دارد؟ گفت: افرادی كه می خواهند با اورژانس همكاری كنند باید در كنكور شركت كنند . اورژانس یكی از بهترین بازارهای كار تا چندین سال آینده برای فارغ التحصیلان است. اگر فارغ التحصیلی تمایل همكاری با اورژانس را داشته باشد به لحظه جذب خواهد شد. رشته‌های فوریت‌های پزشكی؛ پرستاری و بیهوشی می‌توانند با اورژانس كشور همكاری داشته باشند.

اورژانس كشور در همكاری با وزارت بهداشت، 1 و نیم میلیون دُز واكسن را به هموطنان تزریق كرد
وی با اشاره به دوران سخت كرونا و ترس از سرایت بیماری و خدمات شایسته نیروهای اورژانس در این برهه زمانی گفت: در این دوره همه می ترسیدند به بیمار كرونایی نزدیك شوند اما همكاران ما در آن زمان به محل زندگی این بیماران رفته و آنها را به بیمارستان منتقل می كردند. ما در این دوره 19 همكار خود را به دلیل بیماری كرونا از دست دادیم. ما نسبت به دیگر نقاط جهان از واكسیناسیون عقب بودیم. علیرغم اینكه همكاران ما بسیار درگیر بودند اما برای تزریق واكسن در طرح واكسیناسیون عمومی با وزارت بهداشت مشاركت كردند و در فاصل 2 ماه پس از استقرار دلت سیزدهم همكاران ما در اورژانس حدود 1 و نیم میلیون دُز واكسن را به هموطنان تزریق كردند.

در سال گذشته؛ 404 خانم باردار را از طریق اورژانس هوایی به مراكز درمانی منتقل شدند
میعادفر درباره خدمات اعزامی سازمان اورژانس گفت: در سال گذشته مجبور شدیم 155 هزار بیمار را از بیمارستان های كم برخوردار به بیمارستان‌های برخوردار منتقل كنیم كه این وظیفه بر عهده معاونت درمان وزارت بهداشت است اما به خاطر اینكه امكانات وجود ندارد نمی‌توان كار بیمار را زمین گذاشت. بسیاری از مراكز بهداشتی و درمانی ما فاقد آمبولانس هستند در سال گذشته 404 خانم باردار را از طریق اورژانس هوایی منتقل كردیم.

شماره 115 بدون پیش شماره اورژانس و در اختیار مردم است
رئیس سازمان اورژانس كشور در پاسخ به اینكه مردم در چه مواردی باید با اورژانس تماس بگیرند گفت: شماره 115 بدون پیش شماره اورژانس و در اختیار مردم است و در تماس با این شماره اقدامات لازم برای آنها انجام خواهد شد. اما باز هم ارتباط بین اورژانس، پلیس و هلال احمر وجود دارد و در صورتیكه بیمار با پلیس و هلال احمر هم تماس بگیرد آنها ما را مطلع خواهند كرد.
وی با اشاره به اینكه ترجیحا به سمت یك شماره واحد می‌رویم تا با یك شماره بتوان با تمامی فوریت ها تماس برقرار كرد گفت: ماموریت ها از این واحد تقسیم می‌شوند. این طرح به زودی و به صورت آزمایشی در یكی از استان های كشور اجرایی می شود.

اطلاعات دقیقی از مصدومان و شهدای كادر اورژانس در دست نیست
میعاد فر در پاسخ به اینكه نیروهای اورژانس چه خدماتی در دفاع مقدس ارائه كردند ؟ گفت: جنگ بلافاصله پس از انقلاب آغاز شد و كشور ما آمادگی لازم را به دلیل انقلاب نداشت اما دستور امام خمینی(ره) برای حضور در جنگ و بسیج عمومی اورژانس هم نقش خود را به خوبی ایفا كرد. آمبولانس‌ها پزشكان و پرستاران را به مناطق جنگی و مصدومان و مجروحان را از مناطق جنگی به بیمارستان‌های نزدیك و دور حتی تهران و مشهد منتقل می‌كردند. اطلاعات دقیقی از مصدومان و شهدای كادر اورژانس در دست نیست اما اورژانس تهران 2 شهید 3یا 4 جانباز داشته است.
بخشی از برنامه‌های آموزشی اورژانس، خود امدادی و دیگر امدادی است
وی در ادامه این گفت و گوی رادیویی با اشاره به اینكه اورژانس كشور دو نوع برنامه آموزشی درون سازمانی و كشوری دارد گفت: بخشی از برنامه‌های آموزشی اورژانس هم خود امدادی و دیگر امدادی است كه برنامه‌های ما برای اقشاری مثل دانش آموزان و دانشجویان برگزار می‌شود. آموزش اورژانس‌یارها هم برای برخی مراسم مثل پیاده روی اربعین و 28 صفر كه نیاز به خدمات‌رسانی زیاد در بازه ای محدود دارند ، انجام می‌شود.
میعادفر در پاسخ به اینكه شما با چه سازمان هایی همكاری و تعامل دارید؟ آیا موازی كاری پیش می‌آیند گفت: قطعا موازی كاری هست اما اگر هر نهادی به وظیفه خود عمل كند ، هم افزایی بیشتر خواهد شد.

خدمات اورژانس در سراسر كشور رایگان است
وی با بیان اینكه خدمات اورژانس در سراسر كشور رایگان است درباره اورژانس خصوصی گفت : بخشی از خدمات غیر اورژانسی هستند و خدمات آنها توسط اورژانس خصوصی انجام می شود.

اورژانس كشور مجوز واردات 1 هزار دستگاه آمبولانس توسط خیّران را از دولت گرفته است
میعادفر با تاكید بر مشاركت خیرین با اورژانس كشور گفت: بسیاری از پایگاه های ما توسط خیرین ساخته شده است. به تازگی مصوبه ای را برای واردات 1 هزار دستگاه آمبولانس توسط خیرین از دولت گرفته ایم . خیّران می توانند برای واردات آمبولانس از برند اورژانس استفاده كرده و از مالیات معاف شوند.

مردم فقط برای مواقع اضطراری و فوریتی با اورژانس تماس بگیرند
رئیس سازمان اورژانس كشور در پایان این گفت و گوی رادیویی ضمن تقدیر از تلاش همكاران اورژانس از مردم درخواست كرد فقط برای مواقع اضطراری و فوریتی با اورژانس تماس گرفته و از خدمات آن استفاده كنند.

دسترسی سریع
پل مدیریت