پل مدیریت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

كلاس‌های آموزشی دانشگاه فرشتگان برای ناشنوایان و كم‌توانان جسمی و حركتی رایگان است+فایل صوتی

رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان گفت: 20 درصد شهریه دانشجویان ناشنوا و كم توان ذهنی را دانشگاه تقبل كرده و 80 درصد مابقی توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

1401/07/04
|
13:15
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر عباسعلی طائفی نصرآبادی ، رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان، ویژه دانشجویان ناشنوا و كم توان جسمی و حركتی با حضور در استودیو پخش زنده رادیو تهران در اولین روز از هفته ناشنوایان درباره دانشگاه ویژه ناشنوایان كشور و خدمات ویژه آن با برنامه پل مدیریت 2 مهرماه گفتگو كرد. سپیده عبدالعزیزی مترجم زبان اشاره هم مهمان دیگر این برنامه بود .

بازدید مسئول مركز دانشگاه شریف از دانشگاه "گالودت"، مقدمه تاسیس دانشگاه ناشنوایان شد
دكتر عباسعلی طائفی درباره جرقه ای كه موجب تاسیس این دانشگاه شد گفت: در سال‌های گذشته مركز رباتیك دانشگاه شریف بر روی رباتی به نام "رسا" كار می‌كرد كه رباتی، اجتماعی است. دكتر مقداری مسئول این مركز ، مقاله ای را با موضوع ساخت این ربات در كشور آمریكا ارائه دادند. این موضوع برای شركت‌كنندگان در این كنفرانس جالب بوده و شخصی دانشگاه "گالودت" ، ویژه افراد ناشنوا و نابینا را كه قدمتی 150 ساله دارد به ایشان معرفی و از وی دعوت می‌كند تا بازدیدی از این دانشگاه داشته باشند. دكتر مقداری با بازدید از این دانشگاه در بازگشت به ایران به تاسیس دانشگاهی ویژه ناشنوایان در ایران فكر كردند. در ایران مدرسه باغچه‌بان وجود داشت اما دانشگاهی برای ادامه تحصیل این دانش‌آموزان در دانشگاه وجود نداشت.

دانشگاه فرشتگان، 26 بهمن 98 افتتاح و از ابتدای مهر 99 دانشجو جذب كرد
وی افزود: دكتر مقداری در ابتدا گزارش را در سال 95 ارائه كرده و موافقت اصولی دانشگاه فرشتگان در سال 96 توسط دفتر گسترش اعلام و مجوز قطعی آن در 23 اردیبهشت 98 توسط وزارت علوم ابلاغ می‌شود. این دانشگاه در 26 بهمن 98 افتتاح و از ابتدای مهر 99 دانشجو جذب كرد.

75 درصد داشنجویان دانشگاه فرشتگان را ناشنوایان و افراد كم‌توان جسمی و حركتی تشكیل می‌دهند
دانشگاه فرشتگان دانشجویان ناشنوا و كم‌توان حركتی و افراد شنوا را جذب می‌كند رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان با بیان اینكه دانشگاه فرشتگان علاوه بر جذب دانشجویان ناشنوا و كم‌توان حركتی، افراد شنوا را نیز جذب می‌كند گفت: 75 درصد داشنجویان دانشگاه فرشتگان را ناشنوایان و افراد كم‌توان جسمی و حركتی تشكیل می‌دهند و 25 درصد افراد شنوا هستند. در این دانشگاه شنوایان و ناشنوا تعامل و همكاری با یكدیگر را یاد می‌گیرند. این دانشگاه ضمن آموزش محتوای علمی همكاری را هم به آنها می‌آموزد.

60 درصد دانشجویان ، دانشگاه فرشتگان، دختر و مابقی پسر هستند
رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان افزود: 60 درصد دانشجویان ، دانشگاه فرشتگان، دختر و مابقی پسر هستند. در سال اول این دانشگاه 80 دانشجو جذب كرد و در حال حاضر 300 دانشجو داریم. رشته ای دانشگاه فرشتگان بیشتر مهارتی و هنری هستند. رویكرد ما این است كه فارغ التحصیلان ما دغدغه استخدام نداشته باشند بلكه بیشتر شخصی كار كنند و حتی كارآفرین باشند. گرافیك، فتوگرافیك، هنرهای تجسمی گرافیك، هنرهای تجسمی عكاسی و فتوگرافیك عكاسی ، عكاسی تبلیغات در مقطع كاردانی و كارشناسی ناپیوسته ؛ طراحی لباس، طراحی طلا و جواهر، معماری داخلی، نقاشی، فناوری اطلاعات، حسابداری، مهندسی كامپیوتر، مترجمی زبان انگلیسی، فناوری اطلاعات و شبكه‌های اطلاعاتی در مقطع كارشناسی و دو رشته زبان شناسی ناشنوایی و مهندسی معماری در مقطع كارشناسی ارشد تدریس می شوند. ضمن اینكه رشته‌های مترجمی زبان اشاره ایرانی در مقاطع كاردانی و كارشناسی هم در این دانشگاه تدریس می‌شوند.

بسیاری از اساتید و كاركنان دانشگاه فرشتگان، ناشنوا و نیمه شنوا هستند
عباسعلی طائفی نصرآبادی درباره مواد درسی این دانشگاه گفت: هدف ما بسترسازی و مناسب‌سازی است. از محتوا كم نمی‌كنیم .اما بسیاری از اساتید و كاركنان ما ناشنوا و نیمه شنوا هستند. ضمن اینكه برای اساتید شنوا ، دوره های زبان اشاره و كلاس های آشنایی با فرهنگ ناشنوایان را برگزار می‌كنیم تا استاد با این عزیزان آشنایی داشته باشد در كنار همه این كارها مترجمان زبان اشاره در كنار استادانی كه زبان اشاره نمی‌دانند حضور دارند.

زبان اشاره، زبان اول تمامی ناشنوایان است
وی با بیان اینكه زبان اشاره برای هر كشوری با كشور دیگر و حتی از منطقه ای نسبت به منطقه دیگر در یك كشور متفاوت است گفت: در كنار اینها زبان اشاره بین المللی هم وجود دارد كه به كشور خاصی تعلق ندارد. زبان اشاره، زبان اول ناشنوایان است. به عنوان مثال ناشنوایان ایرانی نمی‌توانند به سرعت فارسی بخوانند و بنویسند چون این زبان، دومین زبان ناشنوایان است. در دانشگاه، دانشجویانی وجود دارند كه زبان اشاره نمی‌دانند چون در مقطعی فكر می‌كردند اگر این بچه ها زبان اشاره ندانند و فقط با متن و لب خوانی آشنا باشند، موفق تر خواهند بود.

دانشگاه فرشتگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرد
رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان با اشاره به اینكه دانشگاه فرشتگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان را می‌پذیرد گفت: به برخی از این بچه‌ها ظلم شده است. این بچه‌ها باید در كنار دیگر افراد شنوا می‌نشستند و تست می‌زدند اگر می‌توانستند در این فاصله كوتاه تست بزنند به دانشگاه راه می‌یافتند اما اشتباه این است كه افراد ناشنوا ظرفیت علمی بالای داشتند اما به دلیل سرعت كم نمی‌توانستند تمامی تست‌ها را بزنند به همین دلیل اجازه ورود به دانشگاه را پیدا نمی‌كردند به همین جهت این قانون در دانشگاه فرشتگان كنار گذاشته شده تا تبعیض بین افراد از بین برود.

كلاس‌ها و آزمون‌های دانشگاه فرشتگان در دوره كرونا به صورت حضوری برگزار شد
دكتر عباسعلی طائفی نصرآبادی با اشاره به اینكه كلاس‌های ما كاملا اختلاطی از شنوایان، ناشنوایان، كم‌توانان جسمی و حركتی است گفت: تعداد دانشجویان كم توان كمتر از ناشنوا است. كم‌توانان ما ویلچیری هستند و در كنار دیگر دانشجویان در كلاس‌ها آموزش می‌بینند. كلاس‌ها و آزمون‌های دانشگاه فرشتگان در دوره كرونا به صورت حضوری برگزار شد. ناشنوایانی كه لب‌خوانی می‌كنند در دوره كرونا خیلی اذیت شدند اما دانشجویان ما در دوره كرونا در كنار هم بودند و درس آموختند.
رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان درباره بازار كار فارغ التحصیلان ناشنوا گفت: این افراد هیچ فرقی با افراد معمولی ندارند و می‌توانند جذب بازار كار شوند.

به زودی، در محاكم قضایی برای افراد ناشنوا مترجم رسمی ناشنوایان حضور خواهد داشت
وی در پاسخ به اظهارات سودابه آقاجانیان گوینده برنامه مبنی بر اینكه در تمامی محافل مثل دادگاه ها نیازمند یك مترجم زبان اشاره هستیم. گفت: پیش از این افراد ناشنوایی كه دادگاه داشتند یكی از بستگان شنوای خود را برای ترجمه به دادگاه می‌بردند اما قوه قضاییه در راستای اجرای عدالت، بین همه مردم قرار است در محاكم قضایی برای افراد ناشنوا مترجم رسمی ناشنوایان حضور داشته باشند و مسئولیت اجرای این طرح به دانشگاه فرشتگان محول شد. آزمون‌های كتبی و شفاهی برگزار شده و افرادی كه پذیرفته شده اند می‌توانند پس از گذراندن یك دوره كارآموزی در قوه قضاییه به كار مشغول شوند. كار ترجمه ناشنوایان در بسیاری از محل‌ها مثل بیمارستان‌ها، مطب ها و بانك ها كاربرد دارد. فارغ التحصیلان كاردانی و كارشناسی رشته‌های مترجمی زبان اشاره ایرانی می‌توانند برای كار جذب مراكز مختلف شوند.

برخی دستگاه‌ها برای جذب ناشنوایان و كم‌توانان تشویق شده و تسهیلات می‌گیرند
دكتر عباسعلی طائفی نصرآبادی اعلام كرد: در حال رایزنی با نهادهای دیگر اجرایی و آموزشی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان كم‌توان جسمی هستیم . اگر ناشنوایان و كم توانان جسمی و حركتی توانمندی علمی مطلوبی داشته باشند حتما جذب بازار كار خواهند شد و هیچ محدودیتی ندارند.ضمن اینكه برخی دستگاه‌هایی كه این افراد را جذب می‌كنند تشویق شده و تسهیلات می‌گیرند.

دانشگاه فرشتگان؛ كلاس‌های فراگیری زبان اشاره بین المللی را برگزار می‌كند
وی افزود: افرادی در دانشگاه داریم كه به زبان اشاره بین المللی تسلط دارند . در حال برگزاری كلاس‌های زبان اشاره ایرانی هستیم اما برای فراگیری زبان اشاره بین المللی در پیش ثبت نام انجام داده ایم.

كلاس‌های آموزشی دانشگاه فرشتگان برای ناشنوایان و كم‌توانان جسمی و حركتی رایگان است
رئیس معاونت آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین‌الملل فرشتگان از جذب هیات علمی‌های ناشنوای دانشگاه ها، انتشارات ویژه ناشنوایان و كتاب زبان اشاره ایرانی؛ ایجاد بازارچه ها برای ناشنوایان خبر داد و گفت: همه این اقدامات در راستای خودباوری ناشنوایان انجام می‌شود. شهریه ثابت و متغیر این دانشجویان با اینكه امكانات بیشتری دریافت می‌كنند همان شهریه متعارف است. 20 درصد شهریه را دانشگاه تقبل كرده و 80 درصد مابقی توسط بهزیستی پرداخت می‌شود. در واقع حضور در كلاس‌های آموزشی دانشگاه فرشتگان برای ناشنوایان و كم توانان جسمی و حركتی رایگان است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.
دسترسی سریع
پل مدیریت