شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

اجلاس سازمان ملل متحد امسال در فضای متفاوتی برگزار می‌شود+فایل صوتی

نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس با تاكید بر اینكه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد امسال در فضای متفاوتی برگزار خواهد شد گفت: ایران در پیشانی اتحاد شكل گرفته بین كشورهای آسیایی به دنبال مقابله با یكجانبه گرایی آمریكا است.

1401/06/29
|
11:23
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، عباس مقتدایی نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: كشور هم اكنون شرایط ویژه ای دارد و علاوه بر آن به دلیل جنگ اوكراین و روسیه و همچنین مشكلات به وجود آمده در تعاملات بین قدرت‌های اقتصادی، وضعیت پیمان‌های بین المللی دستخوش تغییر است با توجه به تمام این موارد اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز امسال در فضای متفاوتی برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا مصوبات سازمان همكاری شانگهای می‌تواند پشتوانه رئیس جمهوری باشد؟ تصریح كرد: بله می‌تواند باشد ضمن اینكه آمریكایی‌ها نسبت به سال‌های گذشته در موضع قدرتی كه ادعا می‌كردند نیستند. همچنین اینكه كشورهای آسیایی با پیوستن به یكدیگر متحد شده و وحدت قوی بین آنها حاكم است و ایران در پیشانی این اتحاد، به دنبال مقابله با یكجانبه گرایی آمریكا است.

مقتدایی در پاسخ به این پرسش كه رئیس جمهور اعلام كردند در این اجلاس سازمان ملل متحد با هیچ یك از مقامات آمریكایی ملاقات نخواهند كرد؛ اگر آنها مایل باشند در مورد رفع تحریم‌ها صحبت كنند باز هم ایشان ملاقاتی با مقامات آنها نخواهند داشت؟ تصریح كرد: نباید ساده انگارانه به این مساله نگاه كنیم. ماهها و بلكه سال‌هاست در حال مذاكره هستیم اینكه احساسی و لحظه‌ای عمل كنیم اصلا شایسته نیست. كفگیر آمریكایی ها به ته دیگ خورده است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: آنها می‌خواستند با تحریم‌ها ما را در عرصه اقتصادی فلج كنند حال خودشان در عرصه تصمیم گیری سیاسی فلج شده اند زیرا نمی‌توانند راه درست را انتخاب كنند. اگر آنها می‌خواستند تحریم‌ها را لغوكنند باید اقدامات مهمی در این راستا انجام می‌دادند. آمریكا چند روز قبل اعلام كرد كه می‌خواهد چند فروند هواپیمای بوئینگ ایرانی را تحریم كند این نشان می‌دهد كه آمریكا قصد كمك به ایران را ندارد.

نایب رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به این پرسش كه آیا فكر نمی‌كنید آمریكا منتظر نتایج انتخابات كنگره است تا بداند وزن سیاسی به كدام سمت است؟ تصریح كرد: حتی اگر اینطور باشد به نظر شما شایسته است ما خودمان را متوقف تصمیم‌گیری‌های یك كشور دیگر كنیم؟ ما بر این موضوع اصرار داریم كه آمریكا باید بپذیرد منافع ملت ایران تامین شود. این شایسته نیست آنها تحریم كنند و نفع ببرند و ما هر لحظه به درخواست آنها عمل كنیم.

وی با تاكید بر اینكه دولت قبل قوی عمل نكرد و به كشور آمریكا اعتماد كرد، گفت: حال زمان گرفتن تضمین از آمریكا است آنها باید ثابت كنند كه اینبار پیمان شكنی نخواهند كرد.

مقتدای در پاسخ به این پرسش كه بایدن اعلام كرده است در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شركت نمی‌كند آیا این به نفع كشور ما است؟ تصریح كرد: ما بیش از اینكه به مسائل داخلی آمریكا توجه كنیم باید به منافع خودمان توجه كنیم. ما در زمان ترامپ شاهد پیمان شكنی و در زمان بایدن شاهد عدم پایبندی آنها تعهدات برجام بودیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب