گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

ثبت شركت در تركیه به معنای اجازه كار و اقامت نیست+فایل صوتی

نجفی دبیر علمی سلسله همایش‌های " فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس" گفت: هموطنان برای خرید ملك در تركیه و قبرس حتما باید تحقیقات كافی داشته باشند. ثبت شركت در تركیه به معنای اجازه كار و اقامت نیست.

1401/06/14
|
09:15
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، برنامه گفتاور دوم شهریورماه با موضوع خرید مسكن در كشورهای خارجی با هدف سرمایه‌گذاری بر روی آنتن رادیو تهران رفت.

مهاجرت باید با نگاهی باز بوده و به فایده جمعی منجر شود
پرسشی كه در این بین مطرح می شود این است كه آیا خرید مسكن در كشورهایی مثل تركیه و قبرس شمالی به نفع شهروندان ایرانی است یا خیر؟ در همین راستا علیرضا نجفی مشاور ارشد كسب و كار و كارشناس اقتصادی به گفتاورد گفت: مهاجرت باید با نگاهی باز بوده و به فایده جمعی منجر شود. متاسفانه با بحران های ارزی و تبلیغاتی كه به عمق آن توجه نمی شود و تصمیمات احساسی است شرایطی فراهم می شود تا درست كلاهبرداران باز شود.

تمایل ایرانیان برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی بیشتر شده است
وی افزود: سفر به تركیه بسیار راحت و است و بعضا بسیار ارزان و از طرفی هر ایرانی می‌تواند در 6 ماه 90 روز در تركیه اقامت داشته و خرید انجام دهد. خرید ملك در تركیه مقررات خاصی دارد و قراردادها به زبان تركی است. اما ایرانی ها با مراجعه به تبلیغات حاوی متون فارسی و بعضا افرادی كه شركت ثبت شده ندارند و مشاور هم نیستند اتفاقاتی عجیب را برای خود رقم می‌زنند. تا دو ماه گذشته ایرانی ها ركورد دار خرید مسكن در تركیه بودند. بعضا تا روزی 40 خانه در تركیه توسط ایرانیان خریداری می‌شد . در 6 ماه گذشته با سختگیری‌هایی كه وزارت كشور و اداره مهاجرت تركیه انجام داد؛ جذابیت سرمایه‌گذاری به پوند در قبرس شمالی تمایل ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در این كشور را بیشتر كرد. اگر این خرید و سرمایه گذاری در خارج برای كشورمان ارزش افزوده داشته باشد ایرادی وجود ندارد.

حضور هموطنان ایرانی غیر كارشناس در تركیه زیاد شده است
نجفی تاكید كرد: قانونی در تركیه و قبرس وجود دارد كه باید مشخص باشد شما به عنوان یك خارجی پول خود را از كجا آورده اید. این كار برای مبارزه با پولشویی انجام می‌شود و وقتی یك ایرانی حساب بانكی ندارد و منبع انتقال پولش، مشخص نباشد در این خرید دچار ضرر می‌شود. افرادی ضمن سرمایه گذاری می خواهند اقامت هم بگیرند و مدتی پس از خرید پشیمان می شوند اما آنوقت است كه متوجه می شوند تا 3 سال نمی توانند ملك خود را بفروشند و محدودیت هایی در فروش دارند.
وی متذكر شد: حضور هموطنان ایرانی غیر كارشناس در تركیه زیاد شده است. در مناطق گردشگری تركیه از هر 10 نفر یك نفر ترك است و بیشتر ایرانی هستند.نظرات كارشناسی غلط فقط منجر به خرید ملك در این كشور می شود.

همایش‌های " فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس" برگزار می‌شود
این مشاور ارشد كسب و كار و كارشناس اقتصادی كشورمان در پاسخ به اینكه وقتی مرجعی برای خرید ملك در این كشورها وجود ندارد هموطنان باید چگونه مسیر درست را تشخیص دهند؟ گفت: بر اساس تحقیقاتی كه انجام داده ایم و با بیش از 18 وكیل و مجموعه ترك و اداره مهاجرت و اتاق بازرگانی در ارتباط بوده ام. در نهایت دیدیم تشخیص درست از غلط بسیار سخت است و در نهایت تصمیم گرفتیم با همكاری فعالان این حوزه و دوستان اتاق های بازرگانی و مشترك سمیناری تحت عنوان" فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس" برگزار كنیم. سه دبیرخانه در این كشورها تاسیس شد. دبیرخانه تركیه كار خود را آغاز كرده است. در این سمینار اتفاقات خوب در تولید و اشتغال و حوزه های فنی و مهندسی عنوان می شود. بسیاری از شرایط به وجود آمده كه شركت‌های دانش بنیان می‌توانند در این كشورها سرمایه گذاری كنند. با برگزاری این سمینارها مردم می توانند با كارشناسانی كه سابقه خوب داشته و استعلام درست دارند ارتباط برقرار كرده و مشاوره بگیرند.
وی در پاسخ به پیشنهاد دبیری مهر كه گفت باید برای انجام یك كار درست باید سایتی حاوی اطلاعات درست وجود داشته باشد و هموطنان بتوانند با مشاوران آن ارتباط برقرار كنند و مطمئن باشند ضرر نخواهند كرد اظهار داشت: باید رویدادی در برگزاری این سمینارها وجود داشته باشد كه راه نمایی و چاه نمایی كند و معیارهای درستی در آن ارائه شود. باید در این حوزه متخصصانی وجود داشته باشند كه مشاوره بدهند. حتی در آنجا خانم هایی هستند كه در آنجا تست داده و مجوز املاك دریافت كرده‌اند. هدف این است كه به مجموعه هایی برسیم تا شاخص‌های مشترك بین این سه كشور در آن گفته شود و منبعی باشد برای دسترسی بیشتر هموطنان در خرید و فروش ملك در تركیه و قبرس.

جای معماری سبك ایرانی در صنعت ساختمان سازی تركیه خالی است
علیرضا مومنی از دست اندركاران برپایی سلسله همایش‌های" فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس" درباره این همایش و اهداف آن توضیح داد: هدف از برگزاری این همایش‌ها و سمینارها ، توسعه اشتغالزایی، پیشگیری از وقوع جُرم و به جایگاه نخست اقتصادی در منطقه و انتقال فناوری از كشورهای همسایه و سرمایه گذاری است كه موجب توسعه اقتصادی پایدار شود. طبق بازدیدهای به عمل آمده از پروژه های ساختمانی كشور تركیه به ویژه شهر استانبول و جای خالی معماری سبك ایرانی در حوزه ساختمان امیدواریم با برپایی این سمینارها و برقرار گفتمان ها علمی و تخصصی در حوزه دكوراسیون داخلی و معماری در صنعت ساختمان و در حوزه تجارت و اقتصاد بتوانیم با پایداری فرهنگی و روابط اقتصادی به كشورمان كمك كنیم و در نهایت امیدواریم با گردهمایی فعالان اقتصادی و كارآفرینان در منطقه موجب ارائه هرچه بیشتر خدمات و محصولات دانش بنیان و تولید و اشتغال‌زایی در كشورهای اسلامی شویم.

برای اقامت در تركیه حتما باید مِلك از یك ترك خریده شود
نجفی دبیر علمی سلسله همایش‌های " فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس" در پاسخ به پرسش دبیری مهر كارشناس مجری گفتاورد مبنی بر اینكه چرا خرید ملك در تركیه و قبرس شمالی انقدر خطرپذیری بالایی دارد؟ گفت: اداره مهاجرت تركیه كه زیرمجموعه وزارت كشور تركیه است حدود 6 تا 7 سالی است كه شماره 157 را برای پاسخگویی به خارجیان در نظر گرفته و هموطنان می‌توانند در تماس با این شماره پاسخ پرسش های خود را دریافت كنند. در تركیه برای خارجی‌هایی كه قصد اقامت در تركیه را دارند مناطق ممنوعه ای وجود دارد یعنی خرید ملك از خارجی ها منجر به اقامت نمی‌شود . برای خرید ملكی كه منجر به اقامت شود باید حتما ملك را از یك تركیه ای خرید. ترك‌ها ملك دست دوم خود را برای اینكه مالیات نخورد در سند پایین اعلام می‌كنند و زمانی كه یك خارجی قصد اقامت داشته به اداره مهاجرت مراجعه كند، قیمت پرداختی، مستندی برای اداره مهاجرت است و به سوابق آن نمی خورد مگر اینكه 5 سال از خرید آن گذشته باشد.

هموطنان برای خرید ملك در تركیه نباید به هر شركت و مشاوری اطمینان كنند
وی افزود: در ایران ملك ها به صورت عرصه و اعیان خریداری می شود در حالیكه در تركیه فضای آپارتمان و هوا خریداری می شوند. در قبرس مثل ایران عرصه و اعیان خریداری می شود.سندها در تركیه انواع متفاوت قرمز، عادی و ... دارند كه می توان آنها را معامله كرد و باید مطمئن بود ساختمان می‌تواند پایان كار و سند تفكیكی بگیرد یا خیر؟ چون ممكن است سازنده بدهی داشته باشد. خریدار باید مطمئن شود آیا ساختمان شاكی خصوصی دارد یا خیر؟ به همین دلیل هموطنان باید تحقیق بیشتری برای خرید مسكن در تركیه انجام دهند. آنها نباید به هر شركتی اطمینان كنند. در تركیه شركت ها ثبت می شوند و افرادی كه كار املاك می كنند باید مجوز املاك داشته باشند و شماره دارند و مجوز آنها هر سال تمدید می شود. اطلاعات زیادی را می توان از 157 به دست آورد اما مشاوره داده نمی‌شود.
وی متذكر شد: قصد داریم در سلسله همایش‌های " فرصت ها و چالش های تجاری ایران، تركیه و قبرس"با حضور كارشناسان مرجعی ایجاد كنیم.
نجفی در پاسخ به اینكه آیا حدود 3 میلیارد دلار خروج ارز برای ثبت شركت در تركیه داشته‌ایم؟ گفت: به نظر این عدد درست است .چون ثبت و خرید شركت در تركیه به دلیلی مزایای آن زسیاد است. طبیعتا یك برند بین المللی باید دفتر خارجی داشته باشد و تركیه هم كشوری نزدیك به ایران و و به اروپا وصل است. ما قصد توسعه صادرات غیر نفتی و فنی مهندسی داریم.

ثبت شركت در تركیه به معنای اجازه كار و اقامت نیست
وی با بیان اینكه ثبت شركت در تركیه به معنای اجازه كار و اقامت نیست افزود: برخی افراد شركت ساده و ارزان قیمت با حساب بانكی كم ثبت می كنند و بعد به مشكلات می خورند. در تركیه ثبت شركت با سرمایه گذاری پایین برای كار اقتصادی و تجاری میسر نیست. اداره مهاجرت تركیه به دلیل اتفاقاتی كه رخ داده به شدن نسبت به ایرانیان مشكوك است. به همین جهت ثبت شركت به صورت خانوادگی امكان ندارد. اما تركیه مقررات خاصی دارد و در صورت رعایت این موارد، به شدت به شركت ها كمك می‌كند. بسیاری از افراد اختراعات دانش بنیان ایرانی در ازمیر، آنتالیا و استانبول وجود دارد. اپلیكیشن‌های ایرانی داریم و تجهیزات پزشكی خوبی توسط ایرانی ها با امكانات خوب در تركیه ساخته می شود. ما می توانیم برای توسعه از زیرساخت های تركیه استفاده كنیم و درآمدهای كشور را توسعه دهیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد