گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

اگر دولت به قوانین عمل كند خیلی از مشكلات جامعه حل می‌شود


عضو كمیسیون حقوق مجلس با تاكید بر اینكه بعضی از وزرا علم قانون ندارند و هنوز هستند افرادی كه به قانون مجلس عمل نمی‌كنند گفت: اگر دولت به قوانین عمل كند خیلی از مشكلات جامعه حل می‌شود.

1401/10/11
|
11:49
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ حجت الاسلام حسن نوروزی كه سه دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و هم اكنون نماینده مردم رباط كریم، پرند ، بهارستان ، عضو كمیسیون حقوق مجلس و عضو كمیسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی است در گفت و گو با برنامه «گفتاورد» 10 دی از قانون‌گریزی برخی دولتمردان ابراز نارضایتی كرده و گفت : مشكل ما این است كه خیلی از مدیران قانون گریزند.

وی در این زمینه به برخی از بانك ها و سازمان ها اشاره و همچنین از عملكرد نادرست حوزه علمیه مشهد اظهار نارضایتی كرد اما در كنار این نارضایتی از عملكرد برخی وزارتخانه ها اعم از وزارت بهداشت، نفت، اقتصاد، اظهار رضایت كرده و یكی از دلایل این رضایت را تبدیل شركتی ها به وضعیت اعلام نمود .

نوروزی تاكید كرد: دولتمردان باید بدانند قانون مجلس، قانونی است كه در راس امور بوده و حاكم است ، آنها باید متوجه باشند اگر بودجه ای در دستشان است، آن بودجه را مجلس تصویب كرده و باید بر اساس و چهارچوب قانون حركت كنند .

وی درباره باز شدن گره مشكلات مردم در دولت آقای رئیسی گفت: آقای رئیسی مجلس را قبول دارد و ما هم ایشان را قبول داریم ولی لزوما همه ی وزرا مانند رئیس جمهور نیستند و بعضی از آنها علم قانون ندارند. و هنوز هستند افرادی كه به قانون ما عمل نمی‌كنند.

عضو كمیسیون حقوق مجلس با بیان اینكه ما در 2 تا 3 سال اخیر قوانینی تصویب كردیم گفت: از جمله تحول در قانون اقتصادی كشور ، قانون تسهیل صدور مجوز كسب و كار كه قاعدتاً باید سه روزه این مجوز داده شود، اما متاسفانه گاهی می بینیم بعد از گذشت دو ماه هنوز این مجوز داده نشده است. از دیگر قوانینی كه تصویب كردیم قانون جهش تولید دانش‌بنیان ها است. یعنی وقتی می‌گوییم قانون ثبت اختراع و نوآوری، رئیس سازمان اسناد باید بداند كسی را در رأس كار بگذارد كه اطلاعات كافی از اختراع و ثمره آن داشته باشد . یكی از قانون هایی كه برای كمیسیون مجلس دوره دهم و یازدهم به ثمر نشسته قانون مالكیت صنعتی و مالكیت فكری است . حمایت از مالكیت فكری این است كه رقبا و كسانی كه این اختراع به ضررشان است ،نتوانند آسیبی به مخترع برسانند .

نوروزی افزود: نكته بعد قانونمند شدن كشور در حوزه مالكیت صنعتی است. یعنی فردی نتواند مالكیت اختراع را به نام شخص دیگر و یا خود، ثبت كند. به عبارتی نتواند اختراع فرد را بدزدد .

وی در پاسخ به اینكه مردم چه زمانی می‌توانند اثرات تلاش مجلس در رفع مشكلات زندگی خود را ببینند؟ گفت: ما قانونی را تصویب كردیم به نام قانون مبارزه با پولشویی ،كه در دولت جناب آقای رئیسی عملكرد بسیار بالایی داشته است . كمیته پولشویی می‌تواند جلوی تمام این گرانی‌ها را بگیرد.

نماینده مجلس سیزدهم از وزارت صمت به عنوان مثال نام برد و گفت: وزارت صمت باید تمامی سامانه هایش را به سامانه پولشویی ایران وصل كند كه متاسفانه هنوز این امر محقق نشده است . یكی از دلایل استیضاح وزیر صمت عدم معرفی موارد مشكوك وزارت خانه اش در زمینه لاستیك، سیمان، و... به مجلس، همچنین شركت نكردن در كمیسیون پولشویی بود. وزارت صمت موظف بود در رابطه با نقره ،طلا و شمش به سامانه پولشویی وصل شوند كه ممانعت كردند. قرار بود ظرف دو ماه شركت های ایران خودرو و سایپا در اختیار صاحبان اصلی خودشان قرار بگیرد كه بعد از گذشت 10 ماه هنوزاین اتفاق نیفتاده است.

نوروزی با بیان اینكه متاسفانه عدم عمل به قانون باعث گرانی می‌شود گفت: اگر دولت به قوانین ما عمل كند خیلی از مشكلات جامعه حل می‌شود .

او افزود: ما باید جلوی گرانی‌ها، اجحاف‌ها و ظلم هایی كه به مردم می‌شود را بگیریم.

حجت الاسلام نوروزی در پایان با اظهار گله‌مندی در مورد دیده نشدن زحمات خود و همكارانش گفت :در قبال زحمات بسیاری كه كمیسیون قضایی می‌كشد، حتی یكبار، نه رئیس و نه معاون ما دعوت نشدند كه بگویند چه خدمات ارزنده ای ارائه داده شده است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد