تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

دانش‌آموزان برای جلوگیری از بیماری، دست‌های خود را مرتب بشویند+فایل صوتی

دكتر پیام طبرسی با تاكید بر اینكه دانش آموزان برای جلوگیری از بیماری باید دست‌های خود را مرتب بشویند گفت: اگر دانش آموزی علائم تنفسی و تب بالا و در حد 40 درجه دارد و ناخوش است نباید سر كلاس حاضر شود.

1401/07/03
|
08:04
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با برنامه تهران ما سلامت 2 مهر رادیو تهران با اشاره به اینكه وضعیت كرونا در كشور ثابت است گفت: تعداد مبتلایان و بستری‌ها كم است و كشور ما در دوره فرود بیماری است. سویه‌های جدیدی از این بیماری در آمریكا و انگلستان و هند در حال چرخش است اما اثری از این سویه‌ها در ایران مشاهده نشده است.

وی افزود: با نزدیك شدن به فصل سرما بیماری های تنفسی افزایش می‌باید. دانش‌آموزان باید بیشتر دست‌های خود را بشویند و معلمان نیز تاكید بیشتری نسبت به این امر داشته باشند.شست و شوی دست ها به كاهش بیماری های تنفسی كمك می‌كند.

دكتر طبرسی تاكید كرد: اگر دانش آموزی علائم تنفسی و تب بالا و در حد 40 درجه دارد و ناخوش است با همكاری اولیاء مدرسه سر كلاس حاضر نشود تا از بیماری دیگر دانش‌آموزان هم جلوگیری شود. به هر ترتیب شست و شوی دست‌ها، استفاده از ماسك و رعایت فاصله لازم، توصیه می‌شود.

وی با بیان اینكه در فضای بسته كلاس‌ها بهتر است بچه‌ها تا جاییكه می‌توانند از ماسك استفاده كنند گفت: استفاده چندین ساعته ماسك برای كودكان كار سختی است اما دانش آموزانی كه علائم تنفسی و سرفه دارند حتما باید از ماسك استفاده كنند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به اینكه آیا بیماری ویروسی جدید كه با عفونت قسمت فوقانی دستگاه تنفسی همراه است؛ آنفلوآنزا است؟ گفت: با همه گیری مشخصی روبرو نیستیم. برخی از افرادی كه برای مراسم اربعین رفته بودند در بازگشت علائم تنفسی داشتند كه بخش عمده ای از آن كرونا بود. اما در حال حاضر ویروس غالبی وجود ندارد. احتمالا از آبان ماه با مواردی ازآنفلوآنزا روبرو خواهیم شد. ضمن اینكه استفاده از ماسك و شست ‌و ‌شوی دست ها به مقدار قابل توجهی از انتقال این بیماری می‌كاهد .

وی بر لزوم تزریق واكسن آنفلوآنزا به ویژه برای كودكانی كه آسم ، بیماری‌های قلبی و دیابت دارند تاكید كرد و گفت: تزریق دو دُز واكسن كرونا برای دانش‌آموزان زیر 18 سال كافیست مگر اینكه این بچه‌ها بیماری‌های پُرخطر داشته باشند كه تزریق دُز یادآور برای آنها الزامی است.

او یادآور شد: در سنین زیر 18 سال بیماری‌های كُشنده زیادی نداریم و بدن كودكانی كه ایمنی بالایی دارد معمولا بیماری‌های ویروسی مثل كرونا، آنفلوآنزا و اسهال‌ها و بیماری‌های میكروبی را به خوبی دفع می‌كند مگر اینكه بیماری‌های زمینه ای خاص داشته باشند كه تزریق واكسن‌های كرونا و آنفلوآنزا توصیه می‌شود.

دكتر طبرسی بر لزوم شست و شوی دست در كودكان برای جلوگیری از بیماری‌های میكروبی و ویروسی سیستم تنفسی و گوارشی تاكید كرد و اظهار داشت: اگر دانش‌آموزان ماسك بزنند هم بهتر است. ضمن اینكه بهتر است غذای دانش‌آموز در منزل تهیه شود و نكته مهم دیگر كوتاهی ناخن‌ها است كه می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌ها نقش موثری داشته باشد. شست و شوی دست بچه‌ها با الكل‌های ویژه پوست هم به پاكیزگی دست آنها كمك می‌كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.
دسترسی سریع
تهران ما سلامت