سعادت آباد شنبه تا پنجشنبه از ساعت 14:45 به مدت 70 دقیقه

كلاس‌های فوق برنامه طبق آیین‌نامه برای دانش آموزان اجباری نیست+فایل صوتی

رئیس اداره توسعه انجمن های اولیاء و مربیان كشور با اشاره به اینكه كلاس‌های فوق برنامه طبق آیین‌نامه برای دانش آموزان اجباری نیست گفت: تصمیم گیری برگزاری كلاس های فوق العاده در انجمن اولیاء و مربیان انجام می‌شود.

1401/06/29
|
11:42
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمدرضا ولی زاده رئیس اداره توسعه انجمن های اولیاء و مربیان كشور در گفت و گو با برنامه سعادت آیاد 27 شهریور درباره سامانه "سپند" كه توسط شهرداری و سازمان تاكسیرانی، جهت ثبت نام سرویس دانش آموزان راه اندازی شده گفت: سامانه "سپند" قرار است شفاف‌سازی كند. پیمانكاران و رانندگان در این سامانه ثبت نام میكنند و پروانه فعالیت، صلاحیت های حرفه ای و شخصی آنها اعلام خواهد شد و از طرف دیگر نرخنامه سرویس مدرسه ،مصوب شورای شهر هم در این سامانه بارگذاری می‌شود و طبق اظهارات تیم مهندسی این سامانه والدین می‌توانند با انتخاب مسیر مبدا و مقصد بر روی نقضه و متناسب با تعرفه های مصوب شورای شهر از خدمات این سامانه بهره مند شوند. ضمن اینكه این سامانه، اپلیكیشن جانبی دارد كه خانواده‌ها می‌توانند از حضور فرزند خود در مسیر مدرسه مطلع شوند.

در هفته جاری ثبت نام سرویس ها در سامانه "سپند" قطعی می‌شود
وی افزود: وزارت كشور، سامانه سپند را برای رانندگان و پیمانكاران ایجاد كرد اما آموزش و پرورش تا كنون فعالیتی در این سامانه نداشته است و در هفته جاری ثبت نام سرویس ها قطعی می‌شود. پیش ثبت نام دانش آموزان انجام شده و مدیران در قرارداد با پیمانكاران نیازهای خود را اعلام كرده اند به همین جهت برای هماهنگی دیر نیست و خانواده ها هم می‌توانند طریق این سامانه از نرخ واقعی سرویس آگاه شوند و به عملكرد رانندگان هم امتیاز بدهند.


ولی زاده در پاسخ به اینكه چگونه باید با سرویس های میلیونی برخورد كنیم؟ برخی والدین مجبور شد اند برای برخی مسافت های كوتاه حدود 8 میلیون تومان پرداخت كنند گفت: مرجع تصویب نرخنامه سرویس مدارس، شورای شهر است و مرجع ابلاغ آن فرماندار هر شهر و آموزش و پرورش مجری آن است. درصد نرخنامه های شورای شهر طی سال های اخیر علیرغم نبود سرویس مدارس افزایش داشته است اما برنمی تابیم تا نرخ های خارج از توان خانواده ها و درو از منطق به آنها تحمیل شود و كارگروهی در فرمانداری تهران جهت رصد این اتفاقات كه توسط افراد سودجو گفته شده موجب فشار بر روی خانواده ها شده تشكیل شده است.پیمانكار موظف است بر اساس مصوبه شورای شهر عمل كند.

سرویس مدرسه باید محلی برای تربیت باشد
رئیس اداره توسعه انجمن های اولیاء و مربیان كشور درباره ایمنی و سلامت سرویس ها تاكید كرد: قراردادی سرویس حمل و نقل دانش آموزان بین انجمن اولیاء و مربیان، مدیر مدرسه و پیمانكار بسته می‌شود كه تكالیفی بر عهده پیمانكار، راننده، مدیر مدرسه ،دانش آموز و اولیای وی گذارده شده است. سرویس مدرسه باید محلی برای تربیت باشد اما به این راضی شدیم كه كار ضد تربیتی در سرویس مدارس رخ ندهد تا خیال خانواده هم راحت باشد.

سامانه سپند این امكان را برای والدین و دانش آموزان ایجاد كرده تا بتوانند به رانندگان امتیاز بدهند
وی افزود: راننده گواهی سلامت را از انجمن اولیاء و مربیان و شهرداری می گیرد و برچسب ایمنی دریافت می كند و در قرارداد مكلف می شود كار غیر تربیتی انجام ندهد. دانش آموز حداقل 180 روز باید به مدرسه برود. اگر راننده یك سیگار بكشد، پرخاشگری كند و از قوانین راهنمایی و رانندگی عدول كند موجب آسیب به دانش آموز خواهد شد. تعهدات سنگینی در این قرار داد موجود است. سامانه سپند این امكان را برای والدین و دانش آموزان ایجاد كرده تا بتوانند به رانندگان امتیاز بدهند.

ولی زاده با اشاره به اینكه تعهداتی هم برای دانش آموزان و والدین در این قرادادها گذاشته شده گفت: دانش آموز باید به موقع در محل برای سوارشدن به سرویس مدرسه حاضر شود و نظم داخل خودرو را رعایت كنند.

رانندگان سرویس مدارس ملزم هستند در تابستان طی 10 ساعت كلاس آموزشی بروند
وی در پاسخ به اینكه آیا می‌توان برای خودروها جی پی اس گذاشت و یا به رانندگان آموزش داد؟ با تاكید بر اینكه رانندگان سرویس‌های مدارس؛ همیار معلم محسوب می‌شوند گفت: آنچه گفتید حالت ایده آل است اما رانندگان ملزم هستند در تابستان طی 10 ساعت موارد لازم در برخورد با دانش آموز را از كارشناسان و روانشناسان فرا بگیرند.


كلاس‌های فوق برنامه طبق آیین‌نامه برای دانش آموزان اجباری نیست
رئیس اداره توسعه انجمن های اولیاء و مربیان كشور در پاسخ به اینكه بیشترین شهریه مدرارس دولتی شهر تهران برای برگزاری كلاس‌های فوق برنامه چقدر است؟ گفت: كلاس‌های فوق برنامه طبق آیین‌نامه برای دانش آموزان اجباری نیست. تصمیم گیری برای برگزاری این كلاس ها در انجمن اولیاء و مربیان مدارس تا 300 نفر كه متشكل از 5 نفر از والدین دانش آموزان و 4 نفر از كادر مدرسه است صورت می گیرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
سعادت آباد