علم بهتر است 1 تا 12 فروردین از ساعت 15:00 به مدت 30 دقیقه

درمان جدید تنبلی چشم؛ با استفاده از عینك واقعیت مجازی

محققان كشورمان موفق به طراحی یك عینك واقعیت مجازی (VR)شدند كه به جای روش‌های سنتی درمان تنبلی چشم با بازی و انیمیشن، این بیماری را در كودكان درمان می‌كند.

1401/10/26
|
03:37
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، آریانا سلطانی مدیرعامل شركت توسعه درمان سرو مستقر در پارك علم و فناوری دانشگاه تهران در گفت و گو با «علم بهتر است» به ایجاد درمان جدیدی برای تنبلی چشم اشاره كرد و گفت: شركت با استفاده از تكنولوژی واقعیت مجازی و هوش مصنوعی درمان جدیدی را برای تنبلی چشم ایجاد كرده است. در این روش با استفاده از ویژن تراپی و بازی درمانی، تنبلی چشم در كودكان درمان می‌شود.

وی افزود: تنبلی چشم با ضعف بینایی تفاوت دارد. تنبلی چشم زمانی رخ می‌دهد كه به هر دلیلی یكی از چشم ها دچار ضعف بینایی شود؛ در چنین شرایطی سیستم بینایی از چشم سالم‌تر و قوی‌تر برای دیدن استفاده می‌كند در نتیجه چشم ضعیف در گذر زمان ضعیف‌تر می‌شود.

مهندس سلطانی در ادامه افزود: در درمان‌های سنتی تنبلی چشم ضروریست چشم سالم افراد به نسبت بیماریشان، 3 تا 6 ساعت در روز با پد چشمی بسته باشد تا چشم تنبل فعالیت بیشتری داشته باشد. در شیوه درمان جدید از محیط سه بعدی كه عینك‌های (vr) در اختیار ما قرار دادند استفاده كردیم و بازی‌هایی را برای رفع تنبلی چشم از این طریق ابداع كردیم. در این شیوه جدید بیماری تنبلی چشم كودك با بازی و انیمیشن درمان می‌شود. حدود 10 ماه است كه این محصول به مرحله تولید رسیده است و تعداد زیادی از مبتلایان به تنبلی چشم از این محصول استفاده می‌كنند.

مدیرعامل شركت توسعه درمان سرو خاطر نشان كرد: این شیوه درمانی جدید تنها مختص به شركت ما است و مورد مشابهی در كشور وجود ندارد؛ اما در كشورهای خارجی 3 شركت رقیب ما هستند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
علم بهتر است