پارك پردیسان پنجشنبه و جمعه از ساعت 09:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو تهران

پارك پرديسان

در آینده؛ منابع آبی، محدود و آلوده خواهند بود+فایل صوتی

یك كارشناس پسماندهای صنعتی گفت: اگر قانون مدیریت پسماند‌ها را اجرا نكنیم در آینده با منابع آبی محدود و آلوده مواجه خواهیم شد.

1401/09/06
|
09:27
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ محمد علیزاده كارشناس پسماندهای صنعتی در گفت و گو با "پارك پردیسان" رادیو تهران درخصوص ورود زباله‌ها به منابع آبی اظهار داشت: ورود زباله به منابع آبی كشور نه تنها در ایران بلكه در كل جهان به یك معضل تبدیل شده است.

وی با تاكید بر اینكه روزانه حدود 12 میلیون تُن پلاستیك وارد اقیانوس‌های جهان می‌شود؛ گفت: طبق برآورد دانشمندان تا كنون حدود 5.2 تریلیون قطعه ذرات پلاستیكی وارد دریاها شده است.

علیزاده افزود: ورود این پلاستیك‌ها به منابع آبی بر روی موجودات و محصولات دریایی نیز اثرگذار بوده است. به عنوان مثال در هر كیلوگرم نمك دریایی حدود 600 ذره پلاستیكی وجود دارد كه اندازه آنها از 100 نانومتر تا 5 میلی‌متر هستند.

كارشناس پسماندهای صنعتی با تاكید بر اینكه پلاستیك‌های موجود در منابع آبی تجزیه بیولوژیك نمی‌شوند؛ گفت: اكسیژن و نور خورشید پلاستیك‌های بزرگی كه وارد منابع آبی می‌شوند را به ذرات ریزتری تبدیل می‌كنند. این ذرات ریز پلاستیكی انواع و اقسام آلودگی موجود در منابع آبی را جذب و به هسته‌های آلوده شیمایی تبدیل و سپس وارد زنجیره غذایی آبزیان می‌شوند و این آبزیان بعد از صید به سر سفره ما می‌آیند و این میكرو پلاستیك‎ها از طریق ذنجیره غذایی وارد بدن انسان شده و تاثیرات بالینی بسیار بدی بر روی انسانها می‌گذارند.

علیزاده افزود: آلودگی منابع آبی تنها مختص ورود زباله های پلاستیكی نیست، در كشت‌های گلخانه ای برای پوشش گلخانه‌ها و پیشگیری از یخ زندگی محصول از كیسه‌های پلی اتیلنی استفاده می‌شود كه اینها هم به مرور از بین رفته و وارد منابع آبی می‌شوند.

این كارشناس پسماندهای صنعتی گفت: برای مدیریت پساب‌های شهری قوانین متعددی وجود دارد و مهمترین آن قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست است كه سال 1353 به تصویب رسیده است ماده یك این قانون به صراحت موضوع آلودگی‌ها را مطرح كرده است. قانون مدیریت پسماند نیز سال 1383 تصویب شده است.
منابع مالی اجرای این قوانین باید تخصیص داده شود ضمن اینكه در حوزه نظارت بر اجرای قوانین نیز باید عملكرد بهتری داشته باشیم. اگر این چالش‌ها را حل نكنیم با منابع آبی محدود و آلوده مواجه خواهیم شد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

دسترسی سریع
پارك پردیسان