از ساعت به مدت

رادیو تهران

كليپ تصويري كلي

شب یلداتون به شادی

آخرین شب پاییز به نام شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال،جایگاه ویژه‌ای در میان ایرانیان دارد و مردم ایران تا پاسی از شب در كنار یكدیگر این شب دراز را به خوشی سپری می‌كنند.
به همین بهانه در این ویدئو با برخی از آداب و رسوم شب یلدا آشنا می‌شوید.

بخش اصلی آداب و رسوم شب یلدا در شهر‌ها و استان‌های مختلف كشور مشترك است؛ رسومی مانند جمع شدن خانواده با حضور بزرگ‌تر‌های فامیل، تفأل به دیوان حافظ، خواندن اشعار سعدی و شاهنامه فردوسی، تعریف حكایت‌های پندآموز، خاطرات، قصه گویی و خوردن میوه‌هایی مانند هندوانه، انار، میوه‌های خشك و ...

(شب یلدا بلندترین شب سال كه به زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب 1 دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مربوط می‌شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمكره شمالی است به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب كوتاه‌تر و طول روز بیشتر می‌شود.

یلدا برگرفته از یك واژه سُریانی است كه به تولد و زایش معنی شده است. دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اكبر از شب یلدا یاد می‌كند و آن را میلاد خورشید دانسته است.با تمام این تفاسیر چیزی كه به عنوان شب یلدا به رسمیت شناخته شده است به 500 سال پیش از میلاد برمی‌گردد و تاریخ وارد شدن آن به تقویم رسمی ایرانیان باستان به زمان داریوش یكم مربوط می‌شود تقویمی كه شامل گاهشماری مصری‌ها و بابلی‌ها است.)

این برنامه كاری از فضای مجازی رادیو تهران به تهیه كنندگی مسعود بدری است.


رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز بشنوید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1402/09/29
|
13:23
دسترسی سریع
كلیپ تصویری كلی