صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:00 به مدت 30دقیقه

شنونده گفتگوی این برنامه با دکتر فرحناز بیگی رئیس بخش فراهم آوری اعضاء پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری به مناسبت روز اهدای عضو باشید.

دکتر بیگی درباره تفاوت مرگ مغزی و کما گفت: در کما سلولهای مغزی سالم هستند و فقط عملکرد مغز بطور موقت از بین رفته و شانس برگشت به زندگی وجود دارد ولی در مرگ مغزی سلولهای مغز مردن و امکان بازگشت به زندگی نیست.

مرگ مغزی اتفاقی غیر قابل برگشت است و اکنون 25 هزار بیمار در لیست انتظار پیوند هستند و روزانه 12 نفر به دلیل پیوندنشدن فوت می کنند.
برای دریافت کارت اهدای عضو به سامانه ehda.ir مراجعه شود اما این فقط کافی نیست و در نهایت رضایت خانواده ها ملاک است.

درباره این گفت و گو بیشتر بخوانید:

فرحناز بیگی به مناسبت 31 اردیبهشت روز اهدای عضو؛مهمان تلفنی برنامه تهران کلینیک رادیو تهران بود.
وی در پاسخ به سوال گوینده برنامه در تفاوت مرگ مغزی و کما گفت:در ظاهر هیچ فرقی بین این دو نیست اما فرق اصلی این است که در کما سلول های مغز همچنان سالم هستند و نمردند فقط عملکرد مغز بطور موقت از بین رفته است و در نتیجه فردی که دچار کما شده است این شانس را دارد تا دوباره به زندگی عادی برگردد ولی فردی که ضربه مغزی شده است سلول های مغزی اش مرده و امکان ندارد که دوباره به زندگی برگردد و بهبود یابد .

وی در خصوص زمان تشخیص کما و مرگ مغزی گفت: تشخیص این دو از هم بستگی به عامل مرگ مغزی دارد و آزمایشات متفاوتی انجام خواهد گرفت وقتی فردی کما است و مشکوک به مرگ مغزی است معاینات دقیق بالینی انجام می دهیم و اگر در معاینات اولیه مشخص شود مغز مرده، تست های تکمیلی شامل: نوار مغز که اگر ضربه مغزی باشد فعالیت مغز را نشان نمی دهد،آنژیوگرافی و سونوگرافی عروق مغز که اگر هیچ جریانی وجود نداشته باشد نشان دهنده مرده بودن سلول های مغز است انجام می شود. وقتی این موارد ثابت شد،بحث اهدای عضو با خانواده ها مطرح می شود.

رییس بخش فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری بیان کرد:در سال گذشته 1076 مورد اعضایشان از طریق مرگ مغزی اهدا شده است .
وی در ادامه درباره ی اهدا عضو در ایام کرونا اشاره کرد: تعداد محدود و در موارد اورژانس و خاص به دلیل اینکه فعالیت برخی بیمارستان ها با وجود کرونا محدود شده بود، انجام شد.

وی با اشاره به تبلیغات انجام شده در فضای مجازی در مورد اهدای عضو مانند پیوند قرنیه گفت: کسانیکه نیازمند عضوی برای پیوند هستند فقط از طریق مراکز دانشگاهی باید اقدام کنند و به هیچ وجه وارد فضای تبلیغات نشوند چون اکثر آن ها کلاهبرداری است و هیچ پایه ی قانونی ندارد و بدون اینکه نیاز فرد برطرف شود هزینه ای را هم بی نتیجه از دست می دهد.

رییس بخش فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری به جشن نفس در این بیمارستان اشاره کرد و گفت: بیمارستان مسیح دانشوری در 14 جشن اولیه، پایه گذار جشن نفس بوده است و در حال حاضر هم جشن "شفا" برگزار می شود که امسال به دلیل کرونا این مراسم مانند هرسال برگزار نشد و به صورت محدود و بطور مجازی توسط برخی خانواده های اهدا کننده یا لایو اینستاگرامی برگزار شد.

وی در ادامه در روز اهدای عضو از هموطنان در خواست کرد با توجه به اینکه 25 هزار بیمار در لیست انتظار پیوند هستند و روزی12 بیمار به دلیل انجام نشدن پیوند فوت می کنند و مرگ مغزی یک اتفاق غیر قابل برگشت است بنابراین استدعا می کنم خانواده های این عزیزان اگرچه تصمیم بسیار سختی است اما با اهدای عضو عزیزان خود یک یادگار جاودانه به جای بگذارند و باعث نجات جان هموطنانشان شوند.
کسانی که مایل به دریافت کارت اهدای عضو می باشند با مراجعه به سایت ehda.ir می توانند ثبت نام کنند و از این طریق به اطرافیان خود اعلام خواهند کرد اگر روزی به دلیل مرگ مغزی فوت کردند تمایل دارند اعضایشان اهدا شود.
این امر باعث سهیل در روند اهدای عضو خواهد شد چون تا 48 ساعت پس از مرگ‌مغزی میتوان اهدا را انجام داد و به دلیل ترشح سموم؛ اعضا قابلیت اهدای خود را از دست خواهند داد.

وی در پایان درباره اهدای جسد نیز گفت: از جسد تا 48 ساعت امکان اهدای بافت ها، شامل : قرنیه، دریچه ی قلب، استخوان، تاندون و عضله وجود دارد و البته باید با شرایط خاص که توسط پزشکان مربوطه چک میشود انجام گیرد که عفونت ها و سایر مسائل وجود نداشته باشد.
همچنین اگر کسی تازه از لحاظ قلبی فوت کرده باشد در عرض 1 ساعت امکان اهدای اعضاء بخصوص کلیه وجود دارد و البته باید این اتفاق در مراکز درمانی رخ داده باشد که به سرعت بتوان برای آزمایشات و اهدای عضو اقدام کرد علاوه بر اهدای عضو برای بخش کالبد شکافی نیز میتوان استفاده کرد.

رادیو تهران را در بعضی از کشورها می توان توسط گیرنده های دیجیتال و ماهواره ای بر روی ستلایت و فرکانسهای زیر دریافت کرد:
ماهواره BADR / فرکانس: 11880 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 27500
ماهواره INTELSAT902 / فرکانس: 11555 مگاهرتز / پلاریزاسیون: عمودی / نرخ سمبل: 30000
ماهواره Eutelsat HOTBIRD 13B / فرکانس: 12437 مگاهرتز / پلاریزاسیون: افقی / نرخ سمبل: 29900

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این