پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

سردشت، شهری به خود می لرزد و آسمان فرو می ریزد/8 تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میكروبی

به مناسبت هشتم تیرماه سالروز بمباران شیمیایی سردشت و روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میكروبی، شنونده این برنامه باشید.

هشتم تیر 1366 یادآور یكی از تلخ‌ترین روز‌های تاریخ برای مردم ایران و بشریت و نماد مظلومیت مردم بی‌دفاع سردشت و رفتار متوحشانه و غیرانسانی دنیای مدعی دفاع از حقوق بشر است.
نامگذاری این روز به نام روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میكروبی، به خاطر حملات شیمیایی جنگنده بمب افكن‌های رژیم بعثی عراق به شهر سردشت در غرب ایران است كه در اثر این جنایت بزرگ ده‌ها نفر بلافاصله شهید و هزاران نفر مجروح و مصدوم شدند و اكنون نیز از عوارض شدید ریوی، چشمی و پوستی رنج می‌برند.
هشتم تیرماه 1366 چند فروند هواپیمای بعثی سكوت شهر كوچك سردشت در غرب كشور را شكستند و 7 بمب خردل در نقاط مختلف شهر انداختند كه 2 بمب در بازار شهر و 2 بمب دیگر در منطقه مسكونی افتاد؛ 3 بمب دیگر نیز در باغ‌های مجاور شهر فرود آمد. از شهر 12000 نفری سردشت تعداد زیادی از مردم مصدوم شدند و 130 نفر به شهادت رسیدند.
رژیم بعث در این حملات از گاز خردل و اعصاب استفاده كرده بود. گاز خردل از نوع گاز‌هایی است كه همیشه در محیط و بدن مصدوم باقی می‌ماند و تاكنون راه درمانی برای مصدومان آن كشف نشده است. ازجمله عوارض این گاز عفونت ریوی، خارش پوست، التهاب چشم و تنگی نفس را می‌توان نام برد. لازم بذكر است در طول جنگ تحمیلی، ایران 252 بار مورد حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفت كه به حدود 100 هزار مجروح شیمیایی منتج شد كه هنوز از آثار آن‌ها رنج می‌برند.

كاری از گروه برنامه ریزی و مدیریت شهری
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است


1400/04/08
|
12:20
دسترسی سریع
پارك شهر