روستاگرد جمعه از ساعت حوالی ساعت 17 به مدت 25 دقیقه

لذت سفر به روستای آهار و آبشار شكراب را در بهار تجربه كنید

در این بخش از برنامه «روستاگرد» شنونده گزارش مهدی اسماعیلی از روستای آهار باشید.

این روستا در منطقه لواسان است و فاصله زیادی با تهران ندارد.
روستای آهار وسط دو تنگه قرار دارد كه یكی از آن‌ها تنگه روستای دیگری به نام «دره تنگه» است و دیگری تنگه‌ای است كه قله‌های توچال با مرز شهرستانك ساخته‌ است. قرارگرفتن میان این دو تنگه و در پناه كوه‌های استوار البرز، آهار را به بركت‌خانه‌ای تبدیل كرده كه چند رود در آن جریان دارد. این روستا در دامنه كوه‌های البرز قرار گرفته است و بیش از 2 هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
هرجایی آب باشد، آبادانی هست و هرجایی هم آبادانی باشد، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع می‌شود. بهار كه می‌رسد دامنه‌های البرز و زمین آهار از انواع و اقسام گیاهان پر می‌شود. برخی از آن‌ها مثل ریواس خوشمزه‌اند، برخی دیگر مثل بابونه خاصیت درمانی دارند و جزو گیاهان دارویی‌اند كه برخی از آن‌ها خیلی هم كمیابند. بعضی از بوته‌ها و درخت‌ها هم گیاه دارویی روح هستند و با جلوه بی‌نظیری كه دارند، نگاه را نوازش می‌دهند.
قله اصلی این روستا هم مانند خود روستا آهار نام دارد و بین سه روستای آهار، فشم و میگون قرار گرفته است. ارتفاع این قله به‌اندازه نصف قله دماوند است و به 2700 متر می‌رسد. مردم محلی قله آهار را با نام پشت گل چال هم می‌شناسند.
روستای شكرآب یكی از روستاهای نزدیك به آهار است. جاده ییلاقی بین این دو روستا جزو بهترین انتخاب‌ها برای پیاده‌روی است. این جاده پر از درخت و آبادی است، در مسیر خود از كوچه‌باغ‌هایی عبور می‌كنید كه پیش از این وصف زیباییشان را گفته بودیم. مسیر بین آهار و شكرآب به دو ساعت زمان برای پیاده‌روی نیاز دارد.
آبشار شكرآب یكی از جاذبه‌های طبیعی روستا و بخشی از رودخانه شكرآب است. اگر بعد از ورود به روستای آهار، مسیر خود را در امتداد رودخانه ادامه بدهید، به این آبشار زیبا می‌رسید. آبشار شكرآب محل مناسبی برای پیك‌نیك و عكاسی است.


می توانید در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

1403/02/02
|
12:54
دسترسی سریع
روستاگرد