ویژه برنامه‌های رادیو تهران در روزهای تاسوعا و عاشورا

ویژه برنامه های «شمیم كربلا»، «باغ فیض»، «حسینیه تهران» و «باران نامه» و.... در روز تاسوعا و عاشورای حسینی از شبكه رادیویی تهران موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز تقدیم حضور عزاداران می‌شود.

1401/05/15
|
08:17
|

شمیم كربلا
همزمان با روز تاسوعا و عاشورا شبكه رادیو تهران با دو گروه اخلاق و زندگی شهروندی و گروه تهران و رویدادها ویژه برنامه «شمیم كربلا» را از ساعت 10 تا 18:50 پخش خواهد كرد.
بخش اول از ویژه برنامه"شمیم كربلا" به صورت زنده از گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران از ساعت 10 تا 15:50 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود. در این ویژه برنامه با افراد خاص كه زندگی آنها تحت تاثیر داستان قیام عاشورا بوده همچون همسران شهدا، جانبازان و همسران شهدای مدافع حرم گفتگو می شود. علاوه بر این؛ به سیره زندگی حضرت ابوالفضل العباس(ع) و امام حسین(ع) به دلاور مردی ها، شجاعت، ایثار و... پرداخته خواهد شد.
در ادامه به صورت روایی نمایشی به داستان زندگی علی گندابی و رسول تُرك پرداخته می شود و در بخش "مدافع حرم" با همسران مدافع حرم گفتگو و در آیتم «قیام عاشورا» به اهمیت این قیام سرنوشت ساز می پردازد.
ضرورت و اهمیت تهیه و تدارك این ویژه برنامه پاسداشت حادثه ی عظیم عاشورا است، یكی از مهم ترین تحولات سیاسی اجتماعی تاریخ بشریّت و یكی از رویدادهای بی نظیر در تداوم خطّ رسالت پیامبران الهی است كه باید به درستی تجزیه و تحلیل شود؛ بررسی هرچه بهتر نهضت عاشورا بدان گونه كه چهره ی واقعی قیام ترسیم شود.
این برنامه به تهیه كنندگی محمد بخشایش و با اجرای سیدجواد تشكری روی آنتن رادیو تهران می رود.

آیین‌های عزاداری در محرم و مقتل خوانی
در بخش دوم برنامه كه به همت گروه تهران و رویدادها تهیه شده است؛ «شمیم كربلا» با موضوع آیین‌های عزاداری در محرم و مقتل خوانی از رادیو تهران پخش می‌شود.
برنامه «شمیم كربلا» به مرور آیین‌های عزاداری در محرم در شهرهای مختلف كشور می پردازد. پخش نوحه‌ها و صداهای ماندگار در عزای امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع)، مقتل خوانی و مرور واقعه عاشورا بخشی از این ویژه برنامه است.
پخش بخش هایی از سخنان بزرگان در خصوص واقعه كربلا و شعرخوانی شاعران در رثای امام حسین علیه السلام و یاران باوفایشان و نگاهی به عزاداری ها در در تهران و شهرستان ها و ارتباط با گزارشگران مراكز شهرستانها از دیگر بخش های مختلف این برنامه است.
پخش زیارت ناحیه در روز عاشورا وارتباط با عتبات عالیات و پخش آیتم های ویژه این ایام نیز از دیگر بخشهای این برنامه خواهد بود.
«اینجا كربلاست» با واگویه ای در رثای ماتم امام حسین(ع)، «نوای عشق» در سوگ امام حسین(ع)، «عاشورایی باش» در مورد تبیین شخصیت حضرت ارباب و «عزادار حسین(ع)« خاطرات از اتفاقات عجیب در عزای امام حسین(ع) است كه به تهیه كنندگی محمدرضا پاكزادیان روی آنتن می‌رود.

باغ فیض
«باغ فیض» دری است گشوده به سوی معبود كه مخاطبان بدون هیچ گونه كلیشه و واسطه با معبود خود راز و نیاز می كنند. این ویژه برنامه به مدت چهار شب به تهیه كنندگی حسین جهانی ویژه شب های تاسوعا، عاشورا و شام غریبان از ساعت 23 روی آنتن رادیو تهران می‌رود.
بخشی از این برنامه با عنوان«با خدا حرف بزن»، طراحی شده است كه گزارشگر یا خادم آستان امامزادگان در ارتباط زنده با مخاطبان گفت و گو كرده و مخاطبان حرف دل خود را با خدای خود می زنند.
پخش تماس های صوتی، نغمه ها و نواها، مداحی و موسیقی های متناسب با فضای برنامه، زینت بخش پیام ها و واگویه های مخاطبان خواهد بود.

باران نامه
زنده نگاه داشتن و ادامه راه امام حسین (ع) از سوی شهیدان مدافع حرم، محور اصلی ویژه برنامه «باران نامه» از رادیو تهران است. این برنامه در روزهای تاسوعا و عاشورا از ساعت 16 با نامه نوشتن خواهر یك شهید مدافع حرم برای امام حسین (ع) شروع و در ادامه با یادآوری واقعه كربلا برای نسل قدیم و آشنایی نسل جدید به پایان می رسد.

كتاب شب
كتاب« فتح خون» اثر شهید مرتضی آوینی در كنداكتور پخش رادیو تهران قرار گرفته است. فتح خون، اثری شاخص در میان آثار شهید آوینی است كه نویسنده در آن، به واقعه كربلا از منظری متفاوت نگریسته و دلنوشته ی توصیفی-- تحلیلیِ زیبایی از خود به یادگار گذاشته است. این برنامه را از ساعت 21 روی موج رادیو تهران دنبال كنید.

حسینیه تهران
همزمان با آغاز ایام ماه محرم ویژه برنامه «حسینیه تهران» هر شب از ساعت 21:30 تا 22 روی آنتن رفته است و در شب های تاسوعا و عاشورا هم در این ساعت پخش خواهد شد. این برنامه هدفش برپایی یك حسینیه رادیویی برای عزاداری‌های دهه اول محرم است. برنامه ای كه گزیده‌ای از سخنرانی‌های سخنرانان، مداحی مداحان تهرانی و مرثیه سرایی ذاكرین اهل بیت(ع) در مساجد، حسینیه‌ها و هیأت ها است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

دسترسی سریع