رهبر معظم انقلاب:رهبر انقلاب: شیعه انگلیسی و سنی آمریكایی مانند داعش با ایجاد دعوا و تكفیر در خدمت دشمن است

رهبر معظم انقلاب با یادآوری تعبیر گذشته خود از «شیعه انگلیسی» و «سنی آمریكایی» و تلاش برخی برای تحریف آن، گفتند: شیعه انگلیسی و سنی آمریكایی یعنی كسی كه در هر جایگاه و مقام و كشوری، مانند داعش با ایجاد دعوا و تفرقه و تكفیر در خدمت دشمن است.

1401/07/22
|
17:40
|

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، همزمان با هفدهم ربیع‌الاول سالروز میلاد پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع)، رهبر انقلاب اسلامی امروز در دیدار جمعی از مسئولان نظام و میهمانان خارجی شركت كننده در كنفرانس وحدت، مهمترین نیاز امت اسلامی برای نقش آفرینی و دستیابی به جایگاه رفیع در هندسه جدید قدرت را اتحاد و انسجام دانستند و با اشاره به جایگاه بسیار مهم فرزانگان و خواص و جوانان روشن‌بینِ دنیای اسلام برای تحقق این مهم،‌ گفتند: «وحدت اسلامی» و حضور تأثیرگذار در دنیای جدید امكان‌پذیر و شدنی است به شرط تلاش عملی و ایستادگی در مقابل سختی‌ها و فشارها كه نمونه‌ی بارز آن نظام جمهوری اسلامی است كه در مقابل قدرتها تسلیم نشد و ایستاد و اكنون به درخت تناوری تبدیل شده است كه حتی تصور «كَندن» آن نیز امكان پذیر نیست.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با تبریك میلاد مكرم رسول اعظم (ص) و امام صادق (ع) با تأكید بر شخصیت منحصر به فرد پیامبر اسلام (ص) كه نقطه اوج آن بعثت آن حضرت است، گفتند: عید گرفتن روز میلاد پیامبر اسلام (ص) باید برای امت اسلامی فرصتی برای درس گرفتن و الگو قرار دادن آن حضرت، به عنوان «اسوه حسنه» باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به آیات قرآنی كه رنج و سختی امت اسلامی را برای پیامبر رنج‌آور و برای دشمنانِ مسلمانان مایه خرسندی می‌خواند، به تبیین و تحلیل چرایی رنج‌های امت اسلامی در دنیای امروز پرداختند و افزودند: مشكلات و سختی‌های دنیای اسلام علل متعددی دارد اما یكی از مهمترین این علتها، تفرقه و جدایی مسلمانان از یكدیگر است.

ایشان، نتیجه‌ی قهری تفرقه و جدایی را «ذلت» و «دوری از عزت» دانستند و تأكید كردند: وظیفه خواص و افراد تأثیرگذار دنیای اسلام، تمركز بر ایجاد راهها و زمینه‌های عملی برای اتحاد بین مسلمانان است زیرا دشمن در نقطه مقابل، با ایجاد یك سلول سرطانی در منطقه و در زمین فلسطین، به نام رژیم جعلی صهیونیستی و استقرار صهیونیست‌های خبیث، فاسد، قاتل و بی‌رحم در آن، به دنبال ایجاد بیشترین اختلاف در میان مسلمانان و كشورهای اسلامی است.

رهبر انقلاب اسلامی، عادی سازی روابط برخی كشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی را یكی از بزرگترین خیانت‌ها خواندند و گفتند: ممكن است برخی بگویند تحقق وحدت در شرایط فعلی با وجود برخی رؤسای كشورهای اسلامی امكان‌پذیر نیست اما روشنفكران، علما، فرزانگان و نخبگان دنیای اسلامی می‌توانند فضا را متفاوت از خواست دشمن كنند كه در این صورت امكان تحقق وحدت، آسان‌تر خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با طرح این سؤال كه «منظور از وحدت چیست؟» خاطرنشان كردند: آنچه از وحدت در دنیای اسلام مد نظر است، ‌وحدت در حفظ منافع امت اسلامی است و نه وحدت نژادی و جغرافیایی.

ایشان افزودند: فهم صحیح منافع امت اسلامی و اینكه مسلمانان باید با چه كسانی و چگونه دوستی یا دشمنی كنند و به اشتراك عمل در برابر نقشه‌های استكبار برسند، برای تحقق وحدت، بسیار مهم است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه نكته مهم و اساسی در اشتراك عمل، رسیدن به فهم مشترك درباره تغییر هندسه سیاسی در دنیا است، گفتند: نقشه سیاسی دنیا در حال تغییر و نظام تك قطبی در حال حركت به سمت مطرود شدن است و سلطه استكبار جهانی نیز هر روز بیش از گذشته مشروعیت خود را از دست می‌دهد، بنابراین دنیای جدیدی در حال شكل‌گیری است و سؤال بسیار مهم این است كه جایگاه دنیای اسلام و امت اسلامی در این دنیای جدید كجاست؟ حضرت آیت الله خامنه‌ای تأكید كردند: در چنین شرایطی امت اسلامی می‌تواند جایگاه رفیعی داشته باشد و در دنیای جدید، الگو و پیشرو باشد، ‌به شرط آنكه بتواند به اتحاد كلمه برسد و خود را از تفرقه و وسوسه‌های امریكا و صهیونیست‌ها و كمپانی‌های بزرگ رهایی بخشد.

ایشان با طرح یك سؤال دیگر مبنی بر اینكه «آیا اتحاد كلمه مسلمانان و داشتن جایگاه رفیع در دنیای در حال تغییر امكان پذیر است؟»، گفتند: بله، اتحاد بین ملتهای اسلامی ممكن است اما نیازمند تلاش و عمل و ایستادگی در مقابل فشارها و سختی‌ها است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه در این زمینه بیشترین امید به خواص دنیای اسلام و جوانان روشن‌بین و نقش‌آفرینی آنها در هدایت افكار عمومی است، افزودند: یك نمونه از امكان تحقق تأثیرگذاری، جمهوری اسلامی ایران است كه نهالی كوچك با هدایت‌های امام خمینی(ره) در مقابل دو ابرقدرت آن زمان ایستاد و آن نهال اكنون به درختی تناور تبدیل شده است كه غلط بكند كسی حتی فكر كَندن آن را نیز بكند.

ایشان خاطرنشان كردند: ما ایستادیم و پیش رفتیم، البته ایستادگی نیز مانند هر كار دیگر سختی‌هایی دارد اما آن كسانی هم كه تسلیم می‌شوند دچار سختی می‌شوند با این تفاوت كه ایستادگی موجب پیشرفت و تسلیم باعث عقب‌رفت است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه لازمه تحقق وحدت اسلامی، جلوگیری از تبدیل اختلافات مذهبی به تنازع و درگیری است،‌ خاطرنشان كردند: سیاستمداران آمریكایی و انگلیسی كه با اصل اسلام ضدیت دارند در محافل خود وارد بحث شیعه و سنّی شده‌اند كه بسیار خطرناك است.

ایشان با یادآوری تعبیر گذشته خود از «شیعه انگلیسی» و «سنّی آمریكایی» و تلاش برخی برای تحریف آن، گفتند: شیعه انگلیسی و سنّی آمریكایی یعنی كسی كه در هر جایگاه و مقام و كشوری، مانند داعش با ایجاد دعوا و تفرقه و تكفیر در خدمت دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی با ابراز تأسف از جنایات داعش در عراق، سوریه و بخصوص كشتار دانش‌آموزان در افغانستان افزودند: در هر دو طرف شیعه و سنّی، تندروهایی وجود دارند كه ارتباطی به تشیع و تسنن ندارند و این تندروی‌ها نباید زمینه‌ساز اتهام زنی به اصل مذاهب شود و باید با كسانی كه به اسم طرفداری از یك مذهب، احساسات طرف دیگر را بر می‌انگیزند، برخورد جدی انجام گیرد.
ایشان سختی‌ها و فشارها و كشتارهای روزافزون در فلسطین و دیگر نقاط دنیای اسلام را نتیجه «تشتت امت اسلامی» دانستند و با اشاره به وجوه اشتراك فراوان مسلمانان گفتند: جمهوری اسلامی ایران تاكنون هرآنچه در توان داشته برای تحقق عملی وحدت اسلامی به كار گرفته است كه نمونه بارز آن حمایت همه جانبه از برادران اهل تسنن در فلسطین است كه این حمایت بعد از این هم با همه توان ادامه خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه جبهه مقاومت كه در دنیای اسلام شكل گرفته، مورد حمایت جمهوری اسلامی است، خاطرنشان كردند: ما به لطف و عنایت خداوند ایمان داریم و به تحقق عملی آرزوی بزرگ وحدت اسلامی، امیدوار هستیم.

دسترسی سریع