برای كشف رازهای سر به مُهر آدم‌ها سفر می‌كنم/ خودرویی كه رادیو شد

صادق داوری‌فر مستندساز و گزارشگر درباره برنامه «اختیاریه»، سفرهایش و نحوه مستندسازی خود توضیح داد.

1401/08/09
|
11:59
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ صادق داوری‌فر یكی از تهیه‌كننده‌های مستند «اختیاریه» كه از رادیو تهران پخش می‌شود، درباره این برنامه گفت: برنامه «اختیاریه» شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 روی موج رادیو تهران می رود. برای انتخاب موضوع های برنامه، كارگروهی كه متشكل از همكارانی كه به صورت روزانه تهیه این برنامه را بر عهده دارند، تشكیل داده ایم. در این كارگروه با گفتگو و تعامل با همكاران موضوع های مختلف انتخاب، ایده پردازی و سوژه یابی می شوند. درواقع ما به صورت گروهی فكر می كنیم و به صورت انفرادی به سراغ سوژه ها می‌رویم.

وی با اشاره به ویژگی های این مستند ادامه داد: «اختیاریه» یك مستند پرتره است كه در آن به معرفی اشخاص پرداخته می شود و ما سعی می كنیم در هر برنامه با افرادی كه به نوعی اختیار زندگی‌شان را به دست گرفته و به موفقیت رسیده اند، گفتگو و آنها را معرفی كنیم.

همیشه در سفر
داوری‌فر درباره سفرهایش توضیح داد: فقط سفر می كنم كه با مردم گفت و گو كنم و در تعامل با مردم به سوژه هایم می رسم. قصه های مردم برای من جذاب است و برای كشف رازهای سر به مُهر آدم ها سفر می‌كنم. سفر نمی‌كنم كه طبیعت را ببینیم بلكه آنها من را به طبیعت و تاریخ می برند. سایر مستندسازان، مستندها را بیشتر در تهران تهیه می‌كنند و تهران را پوشش می‌دهند اما من مستندها را در سفر ضبط می‌كنم. یك خودروی مسافرتی دارم كه یك رادیوی سیار است و به واسطه این خودرو، در سفرهایم با مردم تعامل ایجاد می كنم. گاهی مردم را به رادیو سیار خود دعوت می كنم. این خودرو چون سفری است، اسم آن را رادیو كمپر گذاشتم. شبكه مستند هم یك مستند یك ساعته درباره رادیو كمپر تهیه و پخش كرده است.

انتقال حال خوب زندگی در گردش
این مستندساز با اشاره به این نكته كه رادیو كمپر یك رسانه سیار تعاملی است، مطرح كرد: من براساس تجربه ام از رادیو، تلویزیون، سینمای مستند و تئاتر، خودرویی را تجهیز كردم كه همه این امكانات داخلش هست. در یك سفر نمایش فیلم و در یك سفر اجرای نمایش داریم و خیلی وقت ها استودیو رادیوام را می چینم تا با مردم گفت و گو كنم. هفت سال است كه این سبك زندگی ما است و همراه همسر و دو فرزندم راهی سفر می شویم و بیشتر ایرانگردی می كنیم. تاكنون ما از تمام جاده های ایران گذشته ایم. و هدف من انتقال حال خوب زندگی در گردش است.

وی افزود: یكی از برنامه های من با عنوان «اینجا پایتخت نیست» بود كه برای تهیه آن چهار سال در سفر بودم و سفرهایم را در رادیو منعكس می كردم. من مستندساز هستم و سال ها در رادیو با این ذهنیت برنامه ساخته‌ام كه مخاطبان را ندیده ام و فقط از طریق صدا با آن ها در تعامل بودم. من به واسطه شغل و نوع زندگی ام سال هاست كه رو در رو با مخاطب رادیو برنامه می سازم. ما همیشه در سفر هستیم و سفرهای ما از یك هفته تا 45 یا 50 روز هم طول می كشد.

سختی هایی كه باعث رشد و تغییر می شود، جذاب است
صادق داوری‌فر در پایان درباره سختی های سفرهایش عنوان كرد: ما در سفرهایمان مهمان‌های زیادی داریم؛ از خانواده گرفته تا دوستان و آشنایان كه در برخی از سفرها با ما همراه می شوند. سفر، سختی های خاص خودش و مانند زندگی چالش دارد، اما سختی‌هایی كه باعث رشد و تغییر می شود، جذاب است.

مخاطبان شبكه رادیویی تهران می توانند برنامه های این شبكه را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز بشنوند.

دسترسی سریع