مذاكره، مشكل ما با آمریكا را حل نمی‌كند/امروز مهمترین شیوه بدخواهان ایران، جعل و دروغ‌پردازی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: امروز مهمترین شیوه بدخواهان ایران، جعل و دروغ‌پردازی است. مذاكره مشكل ما با آمریكا را حل نمی‌كند و بدعهدی آمریكا در قضیه برجام نمونه دیگری از بطلان حل مشكل با آمریكا از طریق مذاكره است.

1401/09/05
|
23:08
|

به گزارش خبرگزاری مهر، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه 5 آذر) در دیدار صدها نفر از بسیجیان، تشكیل بسیج را از مهمترین و بزرگترین ابتكارات امام خمینی(ره) خواندند و با ذكر گوشه‌هایی از بركات حضور بسیج در میدان‌های مختلف چهل سال اخیر تأكید كردند: بسیج در جایگاه و شأنی بالاتر از یك سازمان نظامی، و در واقع یك فرهنگ و تفكر و گفتمان است كه ظرفیت دارد كشور را در حركت عظیم ملت، با گام‌های بلند به پیش ببرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان تحلیل كلان از جایگاه بسیج در جغرافیای سیاسی دنیای اسلام و شكست نقشه راهبردی آمریكا در مقابل ملت ایران، و لزوم فهم دقیق بسیج از عرصه كارزار وسیع ایران با آمریكا، گفتند: امروز مهمترین شیوه بدخواهان ایران، جعل و دروغ‌پردازی است تا با تسلط بر مغزها، اهداف خود را محقق كنند.

در این دیدار كه به صورت زنده در اجتماعات بسیجیانِ سراسر كشور به مناسبت روز بسیج دریافت می‌شد، رهبر انقلاب اسلامی، تبدیل تهدیدها به فرصت را از مَلَكات خدادادیِ امام خمینی برشمردند و گفتند: امام در آذر 58 چند هفته پس از تسخیر لانه جاسوسی و بعد از تهدیدهای امریكایی‌ها، به‌جای اینكه مثل رؤسای غالب كشورها از این تهدیدها بترسد، با تأكید بر ضرورت وجود 20 میلیون بسیجی در كشور، ملت را با یك بسیج عمومی وارد میدان كرد.

ایشان با اشاره به بیانیه والا و شیوای امام در آذر 1367 یعنی 9 سال پس از تشكیل بسیج و استفاده ایشان از تعابیر عجیب و ادبیات فاخر در مدح بسیج، افزودند: بسیج به‌گونه‌ای عمل كرد كه امام خمینی در آن بیانیه مانند پدری كه به فرزندانش عشق می‌ورزد، بسیج را مدرسه عشق و مكتب شاهدان و شهیدان گمنام می‌خوانَد و با وجود برخورداری از عظمتی كه دنیا و تاریخ را تكان داد، بسیجی بودن را افتخار خود بر می‌شمرد و دست یكایك بسیجیان را می‌بوسد.

رهبر انقلاب، مخاطب بیانیه سرشار از عشق و ارادت امام(ره) را همه بسیجیانِ گذشته و حال و آینده دانستند و افزودند: امام(ره) در همین بیانیه، بسیج دانشجو و طلبه را اعلام می‌كند كه نشان می‌دهد بسیج در نگاه امام (ره) فقط مربوط به میدان نظامی نیست بلكه بسیجی باید در همه میدان‌ها از جمله عرصه علم دین و علم مادی حضور داشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور بسیج در دفاع مقدس را حضوری بسیار كارآمد، گره‌گشا، درخشان و موفقیت در آزمونی پُر شكوه خواندند و افزودند: با وجود این، جایگاه بسیج بالاتر از یك سازمان نظامی است و در حقیقت بسیج یك فرهنگ و گفتمان و تفكر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین ویژگی‌های فرهنگ بسیجی، به «خدمت بی‌تظاهر و بی ‌توقف به اجتماع و كشور» اشاره كردند و گفتند: بسیجی بدون داشتن حتی انتظار تشكّر، وارد میدان جهاد و خدمت می‌شود و خطرات آن را به جان می‌خرد.

ایشان در بیان مصادیقی از این خدمات، به تلاش سخت و دشوار در هنگامه بلاهای طبیعی از جمله سیل، به جان خریدن خطر ابتلاء به كرونا و مرگ برای نجات جان بیماران و حضور خستگی‌نشناس با شیوه‌های ابتكاری در گسترش كمك‌های مؤمنانه، اشاره كردند و افزودند: جوانان برخوردار از فرهنگ بسیجی در محیط‌های علم و دانش نیز، افتخارات بسیاری آفریدند كه شهدای هسته‌ای و مرحوم كاظمی‌آشتیانی بنیانگذار مؤسسه رویان از جمله آنان هستند.

رهبر انقلاب حضور بی‌محابا، دلاورانه و با همه توان در میدان‌های مقابله با دشمن را از دیگر جلوه‌های فرهنگ و تفكر بسیجی خواندند و گفتند: فرهنگ بسیجی، فرهنگ مجاهدان گمنام است كه بدون چشم‌داشت و با خطرپذیری، از همه وجود خود برای خدمت به كشور مایه می‌گذارند و برای رهایی بخشیدنِ دیگران، مظلوم واقع می‌شوند، همچنانكه در قضایای اخیر، بسیجیان مظلومانه در عرصه بودند تا ملت در مقابلِ اغتشاشگران و عناصر غافل یا مزدور دچار مظلومیت نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «پرهیز كامل از نا امیدی در هر شرایط» را از ویژگی‌های مهم فرهنگ بسیجی دانستند و افزودند: برخلاف برخی سخنان روشنفكری، انقطاع نسلی در بسیج وجود ندارد و بسیجیان نوجوان و جوانِ امروز با وجود اینكه امام(ره) و دفاع مقدس را ندیده‌اند همچون دهه شصتی‌ها با همان روحیه در میدان كار و تلاش و جهاد هستند.

ایشان ظرفیت كشور برای «پرورش بسیج و تربیت رویش‌های نو به نو» و ظرفیت بسیج برای «توسعه و پیشرفت كشور» را دو واقعیت ممتاز برشمردند و با اشاره به وجود روحیه بسیجی و شجاعت و نهراسیدن از ورود به میدان در نسل‌های پیشین ملت ایران گفتند: در حكومت طاغوت این روحیه به دست بیگانگان یا حكومت‌های فاسد سركوب می‌شد.

رهبر انقلاب افزودند: با توجه به معنای حقیقی بسیجی، اشخاصی همچون شیخ محمد خیابانی، كلنل محمد تقی پسیان، میرزا كوچك خان جنگلی، آقا نجفی و حاج آقا نورالله، آسیدعبدالحسین لاری و رئیسعلی دلواری را هم می‌توان به نوعی بسیجی نامید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیروزی انقلاب را باعث آزاد شدن روحیه و فرهنگ بسیجی دانستند و گفتند: انقلاب با دادن امید، روحیه ضداستعماری و ضداستبدادی را در ملت آزاد كرد و در پرتو حضور امام خمینی كه به ملت روح و جان می‌داد استعداد فرهنگ و تفكر بسیجی شكوفا شد.

ایشان كتاب‌ها و شرح حال شهیدان بسیجی در دفاع مقدس را حاوی مطالب حیرت‌انگیز خواندند و افزودند: عظمت آن بزرگانِ میدان نبرد، در حالی‌كه یك بسیجی ساده بودند، انسان را متحیر می‌كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، امتداد بسیج در جهان اسلام را یكی دیگر از بركات بسیج دانستند و تأكید كردند: به لطف خداوند این یادگار امام، امروز در كشور و جهان اسلام فعال است و در آینده هم باقی خواهد ماند و ثمرات آن دیده خواهد شد.

ایشان با یادآوری تعبیر امام در مورد بسیج كه آن را بر اساس آیات قرآنی «شجره‌ای طیبه» خوانده بودند كه ثمرات شیرین خود را در هر دوره‌ای بروز می‌دهد، افزودند: نشان دادن نوزایی و زنده بودن انقلاب، پیشرفت كشور به بركت كار جهادی و بی ‌توقع، برجسته شدن عنصر معنویت در هر فعالیتی كه با روحیه بسیج شكل بگیرد و آرمان‌گرایی در كنار عمل‌گرایی از جمله بركات روحیه بسیجی است كه این روحیه باید در جامعه حفظ شود و دچار آفت غرور نشود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به تحلیل جایگاه بسیج در جغرافیای سیاسی دنیای اسلام پرداختند و گفتند: جایگاه بسیج را باید فراتر از مسائل روزمره و مقابله با اغتشاشات اخیر دانست.

ایشان با بررسی چرایی رویكرد ویژه استعمار به منطقه غرب آسیا افزودند: استعمار غرب كه در ابتدا اروپا مظهر آن بود و سپس آمریكا، توجه خاص و ویژه‌ای به منطقه ما داشته و دارد زیرا منطقه غرب آسیا مركز عمده نفت و انرژی و منابع طبیعی و چهار راه ارتباطی شرق و غرب است و بر همین اساس رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی در این منطقه پایه‌گذاری شد تا غرب در منطقه غرب آسیا برای غارت منابع و ایجاد جنگ و تفرقه‌انگیزی، پایگاه داشته باشد.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه مهمترین و حساس‌ترین نقطه در منطقه راهبردی غرب آسیا، ایران است، خاطرنشان كردند: بر همین اساس، در ابتدا انگلیسی‌ها و سپس امریكایی‌ها سرمایه‌گذاری ویژه ای بخصوص برای مزدور پروری در ایران كردند، تا سلطه كامل داشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح سلطه و فشار امریكایی‌ها بر ایران و حاكمان قبل از انقلاب گفتند: این فشار به گونه‌ای بود كه در خاطرات رجال سیاسی دوران پهلوی ذكر شده، حتی محمدرضا پهلوی از باج خواهی‌های فزاینده آمریكا گله‌مند بود اما جرأت به زبان آوردن نداشت.

ایشان با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در نقطه كانونی سلطه استعمار غرب در منطقه غرب آسیا گفتند: وقوع انقلاب، ناگهان چُرت استعمارگران را پاره، و ضربه‌ای مهلك، گیج‌كننده و غافلگیرانه به سیاست‌های استعماری در جزیره اَمن آنها وارد كرد.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه انقلاب اسلامی سدّ مستحكمی در مقابل حضور آمریكا و غرب در منطقه شد و هویت جدیدی را به‌وجود آورد، خاطرنشان كردند: انقلاب اسلامی، هویت وابستگی كشور را تبدیل به «هویت استقلال و استحكام و روحیه روی پای خود ایستادن و از موضع قدرت حرف زدن و باج ندادن»، كرد و این تفكر طبعاً در ایران منحصر نماند و در منطقه اثر گذاشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مباحث مربوط به صدور انقلاب در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی گفتند: من در همان سال‌های ابتدایی انقلاب در نماز جمعه گفتم، انقلاب همچون بوی گل و هوای بهاری است كه خودش در فضا پیچیده می‌شود و همه آن را استشمام می‌كنند و كسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد به همین علت انقلاب اسلامی به طور طبیعی، مردم منطقه را دگرگون و آنها را بیدار كرد بنابراین غربی‌ها و به ویژه امریكایی‌ها باید به فكر علاج می‌افتادند زیرا نهال انقلاب سلطه آنها بر ایران را از بین برده و منطقه را دچار تزلزل كرده بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مهمترین مشكل غرب برای مقابله با نظام اسلامی در ابتدای پیروزی انقلاب را حضور مردم و نیروهای انقلابی در صحنه دانستند كه تبلور عینی آن شكست صدام و حامیان غربی او در هشت سال دفاع مقدس بود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به طراحی آمریكایی‌ها كه حدود 15 سال قبل به وسیله شخصیت‌های برجسته این كشور افشا شد، گفتند: طراحی آنها این بود كه شش كشور عراق، سوریه، لبنان، لیبی، سودان و سومالی را ساقط كنند تا در نهایت، امتداد و عمق راهبردی ایران در منطقه از بین برود و با تضعیف كشور، در نهایت خود نظام جمهوری اسلامی ایران ساقط شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: اما تفكر و امتداد انقلاب اسلامی در سه كشور عراق، سوریه و لبنان كاركرد پیدا كرد و كار بزرگ و مهمی انجام شد كه عبارت است از شكست آمریكا در این سه كشور.

ایشان با اشاره به شكست طراحی آمریكا برای از بین بردن حزب الله و اَمل در لبنان و همچنین ناكامی در عراق و سوریه با وجود چندین هزار میلیارد دلار هزینه و هزاران ساعت كار فكری با به‌كارگیری صدها متفكر تأكید كردند: این نقشه و توطئه در منطقه، با نیروی عظیم و كارآمد جمهوری اسلامی خنثی شد و مظهر و پرچم این نیروی عظیم، شخصی به نام «حاج قاسم سلیمانی» بود، بنابراین اكنون مشخص می‌شود كه چرا نام «حاج قاسم» تا این حد برای مردم ایران، محبوب و برای دشمنان، تا این حد ناراحت كننده است.

رهبر انقلاب، بسیجیان را به فهم و تحلیل كلان از این كارزار وسیع، و پرهیز از محدود كردن دید خود به درگیری با چند عنصر ضدانقلاب توصیه كردند و گفتند: با این تحلیل كلان است كه می‌توان فهمید علت اصرار دشمن بر برجام‌های 2 و 3 چه بود كه در داخل نیز عده‌ای لابدّ از روی غفلت حرف آنها را تكرار می‌كردند.

ایشان در این زمینه افزودند: برجام 2 یعنی ایران حضور منطقه‌ای خود را كاملاً رها كند و برجام 3 یعنی ایران متعهد شود كه هیچ سلاح راهبردی و مهم مانند موشك و پهپاد تولید نكند تا در مقابل تهاجم، دست خالی باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حضور بسیج در كشور را سینه سپر كردن در مقابل چنین توطئه‌های بزرگی دانستند و خاطرنشان كردند: شما بسیجیان در این میدان نبرد، از حرم دفاع، و با داعشِ دست‌سازِ آمریكا مبارزه كردید و به دلاوران رزم‌آورِ لبنان و فلسطینی‌ها هر چه توانستید كمك كردید و باز هم كمك خواهیم كرد.

ایشان با تأكید بر اینكه میدان رزم بسیج چنین میدان وسیع و عمیقی است نه فقط مبارزه با چند اغتشاشگر خیابانی، افزودند: البته این به معنای صرف‌نظر كردن بسیج از مقابله با اغتشاشگران نیست چرا كه آن مسئله نیز باید علاج، و هر اغتشاشگر و تروریستی مجازات شود اما بسیجی باید قدر خود و بسیج را بداند و محدود به كارهای جزئی نشود و بداند كه اغتشاشگر نیز سرانگشت همان دستی است كه در آن نقشه بزرگ شكست خورده و اینجا به میدان آمده است.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: بسیج فراموش نكند كه مبارزه و درگیری اصلی با استكبار جهانی است و این چند نفر، غافل یا جاهل یا بی‌اطلاع و دارای تحلیل غلط، و یا مزدور هستند.

ایشان با ابراز تأسف از تحلیل‌های سست و بی‌مایه برخی افراد گفتند: بعضی از این افراد در روزنامه‌ها و فضای مجازی می‌گویند برای تمام كردن اغتشاشات باید «مشكل‌تان را با آمریكا حل كنید» و «صدای ملت را بشنوید».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با طرح این سوال كه «چگونه مشكل آمریكا با ایران حل می‌شود»، گفتند: این یك سوال جدی و واقعی است و قصد دعوا نداریم. آیا مشكل با نشستن و مذاكره كردن و تعهد گرفتن از آمریكا حل می‌شود؟

ایشان با یادآوری مذاكرات الجزایر با آمریكایی‌ها در سال 1359 بر سر آزادی گروگان‌ها، و تعهد آمریكا به آزاد كردن ثروت‌های ایران و پرهیز از مداخله در امور داخلی ما، گفتند: ما همه گروگان‌ها را آزاد كردیم اما آمریكا به تعهدات خود از جمله رفع تحریم‌ها و آزاد كردن ثروت‌های مسدود شده ملت عمل نكرد.

رهبر انقلاب، بدعهدی آمریكا در قضیه برجام یعنی برداشتن تحریم‌ها در مقابل كاهش فعالیت صنعت هسته‌ای را نمونه دیگری از بطلان حل مشكل با آمریكا از طریق مذاكره دانستند و افزودند: مذاكره، مشكل ما با آمریكا را حل نمی‌كند، بله باج دادن به آمریكا مشكل را حل می‌كند كه البته به یك بار باج دادن هم قانع نیستند و هر بار باج جدیدی خواهند خواست.

ایشان در این زمینه افزودند: اول می‌گویند غنی‌سازی 20 درصد را تعطیل كنید، بعد غنی‌سازی 5 درصد را، بعد كل صنعت هسته‌ای را، بعد تغییر قانون اساسی را مطالبه می‌كنند، بعد محبوس شدن پشت مرزها و خالی كردن دست ایران و تعطیلی صنایع دفاعی را.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه ممكن است یك نفر حتی جمهوری اسلامی را قبول نداشته باشد اما هیچ ایرانی با غیرتی حاضر نیست چنین باج‌هایی را بدهد، گفتند: بنابراین مذاكره با آمریكا مشكلی را حل نمی‌كند و تنها در صورت باج دادن در همه مسائل اساسی و عبور از همه خطوط قرمز است كه آمریكا مانند دوره پهلوی دیگر كاری با كشور ندارد. اما آیا مردم برای این شیوه، انقلاب كردند و این همه شهید دادند؟

ایشان در مقابل تجویز دیگر برخی مدعیان مبنی بر «شنیدن صدای ملت» خاطرنشان كردند: صدای رعدآسای ملت، امسال در 13 آبان بلند شد؛ آیا آن را شنیدید؟ شما بشنوید صدای ملت را. آن جمعیت عظیم و بیش از 10 میلیونی در تشییع شهید سلیمانی صدای ملت بود. امروز تشییع شهدا در شهرهای مختلف و شعارهای مردم علیه تروریسم و اغتشاشگر صدای ملت است. شما صدای ملت را نمی‌شنوید؟

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنانشان به بیان چند توصیه به بسیجیان پرداختند: «بسیجی بمانید و روحیه و ایمان بسیجی را در خود حفظ كنید»، «قدر خود را بدانید البته خاصیت بسیجی تفاخر نكردن است اما قدر این توفیق خدادادی را بدانید»، «دشمن و نقاط ضعف و نقشه‌های آن را بشناسید و در مقابل دشمنی كه با بزرگ و قوی جلوه دادن خود به دنبال غافلگیر كردن شما است، هوشیار باشید»، و «رشد معنوی خود را مراقبت و اندازه‌گیری كنید».

ایشان در توصیه پنجم به بسیجیان گفتند: امروز مهمترین شیوه بدخواهان، جعل و دروغ‌پردازی به وسیله تلویزیون‌هایشان یا فضای مجازی است، در مقابل این شگرد با عمل به وظیفه جهاد تبیین، «روشن‌بینی خود را افزایش دهید» و اجازه ندهید دشمنی كه بیش از تسلط بر سرزمین‌ها به دنبال تسلط بر مغزها است، به این هدف دست یابد.

رهبر انقلاب در توصیه ششم با تأكید بر اینكه «آمادگی عملی خود را حفظ كنید و غافلگیر نشوید»، گفتند: حواس همگان بخصوص مسئولان كشور باید در خصوص مسائل اطراف كشور هم جمع باشد چرا كه برای ما هم منطقه غرب آسیا، هم قفقاز و هم مناطق شرقی كشور مهم است و باید حواس ما به همه اینها باشد كه دشمن چه كاری می‌خواهد انجام دهد؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استفاده مستكبران از فرصت جام جهانی و غفلت ناشی از تمركز همه چشم‌ها به آن برای انجام كارهای دیگر (مانند دوره‌های قبلی این مسابقات)، مراقبت و هوشیاری در این مقطع را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: اكنون كه اسم جام جهانی را آوردیم بگوییم كه دیروز بچه‌های تیم ملی ما چشم ملت را روشن كردند و ان‌شاءالله چشم‌شان روشن باشد كه ملت را خوشحال كردند.

ایشان در توصیه هفتم، بسیجیان را به مراقبت از نفوذ افراد ناباب و فاسد در بسیج سفارش كردند و توصیه آخر خود را به یك دستور قرآنی اختصاص داند كه «سست نشوید و غمگین نگردید، شما برترید اگر ایمان داشته باشید».

دسترسی سریع