دولت باید بر فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی نظارت كند نه دخالت! +فایل صوتی

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق گفت: متاسفانه دولت به جای نظارت درست بر فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی ناخواسته در امور آنها دخالت می‌كند و شرط نظارت را ورود خود به فعالیت‌های اقتصادی می‌داند.

1403/03/16
|
11:13
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق در گفت و گو با ویژه برنامه «امام امت» كه ویژه روزهای 14 و 15 خردادماه بر روی آنتن رادیو تهران رفت، اظهار داشت: اقتصاد جزو اولویت‌های حاكمیت و نظام است. دولت در حوزه اقتصادی چهار وظیفه سیاست‌گذاری، هدایت، نظارت و پشتیبانی را برعهده دارد.

وی به نقل از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره) گفت: دولت باید فعالیت‌های اقتصادی كه مردم توانایی انجام آن را دارند؛ به آنها واگذار كند. تمام فعالیت‌های اقتصادی سود‌آور نیست و بخش خصوصی به حوزه‌های اقتصادی كم سودآور ورود نمی‌كند؛ در نتیجه دولت رسیدگی به این حوزه‌های اقتصادی را باید در دستور كار قرار دهد.

آل اسحاق گفت: دولت باید فعالیت‌های اقتصادی را با سیاست‌گذاری‌های درست، جهت‌دهی كند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و عراق گفت: متاسفانه دولت به جای نظارت درست بر فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی ناخواسته در امور آنها دخالت می‌كند و شرط نظارت را ورود خود به فعالیت‌های اقتصادی می‌داند.

وی اظهار داشت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی، فعالیت‌های اقتصادی دولت تا جایی باید ادامه داشته باشد كه منجر به ضرر و زیان نشود.

آیت الله خامنه‌ای در زمان ریاست جمهوری به ذیل اصل 44 قانون اساسی استناد كردند و یادآور شدند كه فعالیت‌های اقتصادی دولت باید تا جایی ادامه داشته باشد كه زیان ده نباشد؛ ولی متاسفانه ما شاهدیم كه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی دولت منجر به خسارت شده است.

وی یادآور شد: در یك مقطع زمانی مالكیت بخش‌های اقتصادی دولتی به مردم واگذار شد ولی باز هم مردم حاضر نیستند سرمایه خود را به دست مدیران دولتی بدهند.

آل اسحاق با تاكید بر اینكه فعالیت‌های اقتصادی باید به مردم واگذار شود؛ گفت: متاسفانه تاكنون 15 درصد امور اقتصادی به مردم واگذار شده است و مابقی در اختیار دولت است. امسال مقام معظم رهبری در قالب شعار سال بر مردمی‌سازی و جهش اقتصادی تاكید كردند. امیدواریم دولت جدید تحقق شعار سال را در دستور كار خود قرار دهد.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع