بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 40 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

تامین اهداف سیاسی و اقتصادی كشور با عضویت در «بریكس»

حق شناس كارشناس اقتصادی گفت: با توجه به منابع اقتصادی كشور باید در بلوك‌های اقتصادی منطقه‌ای از جمله «بریكس» عضو شویم تا با ایجاد منافع مشترك با اعضای آن، نه تنها امنیت اقتصادی بلكه امنیت سیاسی كشورمان را نیز تامین كنیم.

1401/04/18
|
13:39
|

آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران جمعه 17 تیرماه به دعوت رسمی «شی‌جینپینگ» همتای چینی خود در نشست مجازی سران كشورهای گروه «بریكس» شركت و دیدگاه‌های تهران را درخصوص مهم ترین مسائل بین‌المللی و توسعه همكاری‌های تجاری و اقتصادی با سایر كشورها تشریح كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، هادی حق‌شناس كارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با بازار تهران رادیو تهران درخصوص سخنرانی آیت‌الله رئیسی در اجلاس سران بریكس گفت: در دو سه دهه گذشته كشورهای مختلف تلاش كردند بلوك‌های اقتصادی تشكیل بدهند و با عضو شدن در این بلوك‌ها حداكثر منافع اقتصادی را برای اعضایشان رقم بزنند.

وی افزود: كشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی اعضای بریكس هستند. كشورهای عضو بریكس عمدتا دارای منابع طبیعی قابل توجهی از جمله نفت، گاز و محصولات كشاورزی و دارای نیمی از جمعیت‌ جهان بوده و در حوزه عرضه و تقاضا تامین كننده منافع یكدیگر هستند. ضمن اینكه كشورهای عضو بریكس می‌خواهند از كشورهای غربی و به طور مشخص آمریكا فاصله بگیرند.

این كارشناس اقتصادی اظهار داشت: عدم پیوستن به این بلوك‌های اقتصادی یكی از نقاط ضعف ایران در ادوار گذشته است. به دلیل عضو نشدن در این بلوك‌های اقتصادی به راحتی طی سال‌های گذشته مورد تحریم آمریكا قرار گرفتیم.

حق شناس افزود: منابع اقتصادی كشور می‌طلبد در بلوك‌های اقتصادی منطقه‌ای عضو شویم تا منافع مشترك با این كشورها ایجاد كنیم. به طور مثال اگر در پیش از انقلاب با كشور عراق منافع مشترك فراوانی داشتیم این كشور به راحتی به ایران حمله نمی‌كرد. یكی از دلایلی كه مورد تعرض كشوهای مختلف قرار می‌گیریم به این دلیل است كه منافع مشترك ایجاد نكردیم. امروزه ایجاد منافع اقتصادی مشترك با كشورهای مختلف، یك گام مهم برای ایجاد امنیت كشورها تلقی می‌شود.

این كارشناس اقتصادی افزود: ایران مزیت‌های مختلفی از جمله منابع نفت،گاز، جذابیت گردشگری و نیروی انسانی دارد این مزیت‌ها در بلوك‌های اقتصادی قابل نقد است. وقتی به هر دلیلی در این بلوك‌های اقتصادی عضو نیستیم مثل این است كه مزرعه بكر داریم ولی برای كاشت و برداشت بذر مناسبی نداریم.

حق شناس در پایان تاكید كرد: عضویت در بریكس به خودمان بستگی دارد، باید بدانیم عضویت در بلوك‌های اقتصادی اهداف سیاسی و اقتصادی را مد نظر قرار می‌دهد. اگر به هر دلیلی برای عضویت در بریكس پذیرفته نشویم وضعیت همچون سال‌های گذشته ادامه خواهد داشت.با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران