بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

امكان صدور چك الكترونیك در 3 بانك كشور فراهم شد+فایل صوتی

رجبی كارشناس قانون جدید چك گفت: صدور چك الكترونیك برای مشتریان بانك‌های تجارت، پارسیان و صادرات امكان‌پذیر است و مشتریان بانكی می‌توانند از مرحله دریافت دسته چك تا مرحله كارسازی چك را به صورت غیر حضوری در این بانك‌ها انجام دهند.

1401/08/25
|
07:44
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ مجید رجبی كارشناس قانون جدید چك در گفت و گو با "بازار تهران" رادیو تهران درباره چك الكترونیكی گفت: تصویب قانون جدید چك در سال 1397 با این رویكرد بود كه به سمت الكترونیكی شدن صدور چك حركت كنیم. در مرحله اجرایی این قانون ابتدای سال 1400 سامانه چك صیاد (پیگیری مبادلات چك بانك ملی ایران) راه اندازی شد و صادركنندگان چك موظف شدند مشخصات چك صادر شده را به در این سامانه ثبت كنند؛ در ادامه و برای تكمیل این قانون بانك مركزی خدمات چك الكترونیك را در اختیار مشتریان بانكی قرار داده است.

رجبی با اشاره به اینكه شرایط دریافت چك دیجیتال هیچ تفاوتی با چك‌های كاغذی ندارد و به صورت الكترونیكی انجام می‌شود اظهار داشت: چك الكترونیك در 3 بانك تجارت، پارسیان و صادرات فعال شده است و مشتریان بانكی می‌توانند از مرحله دریافت دسته چك تا مرحله كارسازی چك را به صورت غیر حضوری انجام دهند.

وی افزود: چك الكترونیك نوع جدیدی از چك است كه سرعت، دقت و امنیت بیشتری در عملكرد و نقد شوندگی نسبت به چك‌های كاغذی دارد و تمام قوانین چك كاغذی برای آن قابل اجرا است و با یك امضای الكترونیكی اعتبار پیدا می‌كند. صدور چك الكترونیك از طریق سامانه "چكاد" امكان‌پذیر است و در این شیوه صدور چك زمینه جعل و سرقت از بین می‌رود.

رجبی كارشناس قانون جدید چك تصریح كرد: مشتریان بانكی برای صدور چك باید یكی از برگه‌های چك صادر نشده خود را انتخاب و كد ملی گیرنده چك را وارد نماییم و در ادامه باید مبلغ چك، تاریخ سررسید و شرح صدور چك را وارد نماییم. پس از ثبت امضای دیجیتال از طریق برنامه هامون، چك صادر و مشخصات آن در همراه بانك نمایش داده می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا چك الكترونیك به معنای پایان نسخه فیزیكی دسته چك‌های فیزیكی است؟ تصریح كرد: باید زمان بدهیم تا مشتریان بانكی با چك الكترونیك آشنا شوند و به مرور به این سمت حركت كنند تا دسته چك‌های فیزیكی متقاضی نداشته باشد.

رجبی در پاسخ به این پرسش كه آیا قانون صدور دسته چك فیزیكی تغییر داشته است یا خیر؟ گفت: با توجه به اینكه اطلاعات مشتریان بانكی در هر شعبه‌ای كه افتتاح حساب كرده اند متمركز است برای صدور دسته چك مجدد نیز باید به همان شعبه بانكی مراجعه كنند ضمن اینكه شرط تمدید دسته چك، برگشت 80 درصد برگه های دسته چك به شعبه است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران