بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

چرا مردم را در مسائل اقتصادی؛ همانند مسائل سیاسی و فرهنگی مشاركت نمی‌دهیم؟+فایل صوتی

یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: در برنامه پنج ساله هفتم و با تكیه بر شعار سال، باید ریل‌گذاری اقتصادی كشور تغییر كند. ظرفیت‌های بخش خصوصی گسترده است، چرا مردم در اقتصاد كشور بیگانه هستند.

1403/01/21
|
12:27
|

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران، صادق‌علی موحد‌منش عضو هیات علمی دانشگاه و كارشناس اقتصادی در گفت و گو با "بازار تهران" اظهار داشت: در اقتصاد باید دو اصل مهم را بپذیریم نخست اینكه انسان اقتصادی به دنیال سود است و دوم اینكه بازارها در اقتصاد بر اساس مكانیزم طبیعی خودشان عمل می‌كنند. اداره اقتصاد به صورت دستوری امكان‌پذیر نیست.

وی در ادامه گفت: اقتصاد دستوری یكی از معضلات اساسی كشور است؛ از سال 1386 تاكنون شش برنامه توسعه در كشور اجرا شده و سال جاری برنامه هفتم آغاز شده است و همچنان مشكلات اقتصادی كشور روی هم انباشته شده است.

این كارشناس اقتصادی تاكید كرد: اگر به دنبال تحول اقتصادی هستیم باید تولید رشد، سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی افزایش، زمینه اشتغال نیروهای تخصصی فراهم و منابع و امكانات خدادای در نقاط مختلف كشور شكوفا شود‌. هیچ دولتی به تنهایی نمی‌تواند در تمام زمینه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری كند؛ در نتیجه به اصل بسیار مهم كه مردم هستند باز‌ می‌گردیم. مردم پایه و اساس اقتصاد كشور هستند.

موحد‌منش گفت: تمام دولت‌ها از سال 1386 شعار كوچك سازی دولت و حمایت از بخش خصوصی را مطرح كردند؛ ولی همچنان 75 درصد اقتصاد كشور در اختیار دولت و فقط 25 درصد اقتصاد كشور در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها است.

وی تاكید كرد: در برنامه پنج ساله هفتم و با تكیه بر شعار سال، باید ریل‌گذاری اقتصادی كشور تغییر كند. ظرفیت‌های بخش خصوصی گسترده است، در تمام مسائل فرهنگی و سیاسی به مردم اعتماد كردیم و به مردم روی آوردیم و مردم همیشه خوش درخشیدند؛ چرا مردم در اقتصاد بیگانه هستند.

وی افزود: هنوز باور اینكه بخش خصوصی می‌تواند تحولات اساسی اقتصادی را مدیریت كند وجود ندارد.
دولت‌ها به رأی مردم نیاز دارند به همین دلیل برای كسب رای مردم شعار می‌دهند ولی در عمل به شعارشان عمل نمی‌كنند. و دولت‌ها در تمام دوره‌ها فربه‌تر شدند و مشاركت بخش خصوصی كاسته شده است.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران