صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 13:30 به مدت 40 دقیقه

وهاب شهرستانکی عضو اتاق بازرگانی درباره برنامه جامع همکاری 25 ساله بین ایران و چین گفت: این قرارداد فروش نفت ما را برای 25 سال تضمین می کند و از طرفی دیگر ضامن تامین انرژی کشور چین هم هست.

شهرستانکی عضو اتاق بازرگانی درگفتگو با برنامه بازار تهران رادیو تهران در باره برنامه همکاری جامع 25 ساله بین ایران و چین گفت: آخرین تحولات صورت گرفته در خصوص این برنامه همکاری، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به چین بوده است که قرار بود در ماه گذشته صورت گیرد؛ اما به دلایلی دچار تاخیر شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر واکنش زیادی را از مسئولان چینی دریافت نمی‌کنیم گفت: این برنامه در حقیقت از سفر "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین به ایران در بهمن 1394 در رابطه با بند ششم بیانیه مشترک آغاز شد. در این برنامه تعدادی از کشورهای اروپایی به همراه چین به ایران آمده بودند و چین پیشنهاد سرمایه گذاری 600 هزار دلاری را داد که به دلایلی این اتفاق مسکوت ماند.

شهرستانکی خاطرنشان کرد: مسئولان ایرانی در سال 94 به علت تعدد حضور شرکت های اروپایی در ایران تمایل زیادی به انجام این برنامه نشان ندادند اما پس از کناره گیری ترامپ از برجام و عدم تمایل شرکتهای اروپایی برای اخذ قرارداد با ایران، ایران دوباره به سمت چین در راستای احیای این قرارداد حرکت کرد اما محدودیت ها و مشکلاتی که بر سر راه قراردادهای بین المللی ما وجود دارد. علیرغم متفاوت بودن شرایط چین با شرایط سال 1394 ، این کشورهمچنان علاقمندی خود را برای انجام رساندن این برنامه نشان داده است.

وی با تاکید بر ضمانت فروش 25 ساله نفت ایران به چین طی این برنامه همکاری اظهار داشت: ما در حال حاضر برای فروش بسیاری از محصولات از جمله نفت دچار مشکل هستیم و این همکاری، فروش نفت را به مدت 25 سال تضمین می کند. نفت دیگر یک محصول استراتژیک به شمار نمی رود و چشم انداز موفقیت آمیزی برای آن توسط اقتصاددان‌ها پیش‌بینی نمی‌شود؛ بنابراین یک قرارداد 25 ساله می تواند بسیار کارآمد باشد.

شهرستانکی عضو اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه معتقد است ایران می‌تواند با دیگر کشورها نیز قراردادهای بلندمدت داشته باشد گفت: این عمل می تواند ضامن اقتصاد کشور باشد. این قرارداد علاوه بر سودآور بودن برای ایران، برای چین نیز منفعت های خود را مثل تضمین 25 ساله انرژی دارد. ضمن اینکه کشور چین علاوه بر ایران با برخی از کشورهای دیگر نیز از این قبیل قراردادها عقد کرده است. به نظر می رسد که ایران در پروژه کمربند راهی "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین نقش بسیار موثری دارد و با این تفاسیر با لحاظ برخی ریزه‌کاریها می‌توان به آینده خوبی برای این قرارداد امیدوار بود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • طرح کالابرگ همان کوپن دهه شصت نیست+فایل صوتی

  • فساد داخلی، ارتباطی با تحریم‌ها ندارد+فایل صوتی

  • پراید به زیر 100 میلیون تومان می رسد+فایل صوتی

  • بانک مرکزی و وزارت صمت، مقصران اصلی کمبود روغن نباتی در بازار+فایل صوتی

  • دست کردن در جیب مردم؛ تنها هنر دولت برای جبران کسری بودجه+فایل صوتی

  • واریز مبلغ فروش سهام به حساب سرمایه داران تا 3 روز کاری

  • اظهار نظر چهره های سیاسی باعث سوء تفاهم مردم در بورس می شود+فایل صوتی

  • افزایش بهره بانکی؛ تورم و رکود+فایل صوتی

  • کلاهبرداری با عنوان موسسه کاریابی+فایل صوتی

  • 30 درصد مواد غذایی در ایران به هدر می رود+فایل صوتی