صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:35 به مدت 40 دقیقهسیدمصطفی هاشمی طبا درباره شرایط مقابله با آمریکا گفت: اگر قرار باشد با آمریکا مقابله کرده و حرفی در منطقه داشته باشیم نمی توانیم سیاست های لیبرالی وشبه لیبرالی را ادامه دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در نشست با نمایندگان کشورهای 1+4 از موضوعات داغ روز است که می تواند تاثیرات مشهودی را به ویژه در حوزه اقتصادی داشته باشد در همین راستا برنامه بازار تهران با سیدمصطفی هاشمی طبا از رجال سیاسی و اقتصادی کشور گفتگو کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران و آمریکا دو کشور متخاصم محسوب می شوند گفت: شعار ما لِه کردن آمریکا است و عملا هم در منطقه مانعی برای هژمونی و سلطه آمریکا در منطقه هستیم. طبیعتا آمریکا که ادعای سروی در دنیا را دارد در برابر این موضع آرام نمی نشیند و کوتاه آمدن آمریکایی ها در زمان اوباما از مواضعشان به معنای رها کردن ما نیست.چون علاوه بر تحریم های اتمی و تعلیق برجام، تحریم های داماتو، تحریم های تحت عنوان تروریسم و محیط زیست همچنان ادامه داشت بنابراین تخاصم بین این دو کشور به این راحتی قابل حل نیست.

هاشمی طبا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: ایشان بر رفع تحریم های برجامی تاکید کرده اند که اگر این تحریم ها برداشته شود ما هم به تعهدات قبلی خود بازمی گردیم. نکته مهم این است که اگر آمریکا می خواست تحریم های برجامی را بردار اینکار را انجام می داد به عنوان مثال بلافاصله پس از خروج از توافق پاریس به آن بازگشت.

وی مذاکره را بده- بستانی دانست که می‌تواند برد-برد باشد نکته مهم این است که دو کشور باید به نقطه نظرات مشترک برسند.بنابراین من خیلی بعید می دانم به نقطه خاصی در این نشست ها برسیم اما سعی می کنند این قضیه قطع نشود. ما کشوری تنها هستیم اما می توانیم با ظرفیت های خوب کشورمان با تحریم ها هم زندگی کنیم .ولی سیاست های داخلی کشورما به طریقی است که همچنان محتاج به دیگران باشیم.

هاشمی طبا در ارزیابی تفاهم نامه بین ایران و چین خاطرنشان کرد: این تفاهمنامه از منظر سیاسی خوب است اما نشان دهنده اتکاء ما به کشوری دیگر است. ما کشوری ثرتمندیم اما استاد هدر دادن این منابع هستیم. بر اساس اظهارات همتی رئیس کل بانک مرکزی در طول سال های اخیر 350 میلیارد دلار ارز در بازار فروخته شده که مشتریان آن عموما قاچاقچیان و صادرکنندگان سرمایه هستند. همه سرمایه گذاری هایی که در دبی، ترکیه و کانادا انجام شده با استفاده از همین ارزهای فروخته شده است. با این مبلغ می توانستیم کشور خود را آباد کنیم.اگر سیاست گذاری های داخلی و خارجی ما مکمل هم باشند آن زمان است که موفق خواهیم بود. اما قرارگاه مرغ تشکیل می دهیم. توزیع در کشور ما به چه جایی رسیده است...

هاشمی طبا افزود: ما امکانات زیادی را از دست داده ایم اما اگر قرار باشد با آمریکا مقابله کرده و حرفی در منطقه داشته باشیم نمی توانیم سیاست های لیبرالی وشبه لیبرالی را ادامه دهیم. در حالیکه تمام کسانی که در نظام هستند دوستدار این سیاستند. قفل برجام در صورتی بین ما و آمریکایی ها باز خواهد شد که روش تدریجی و تفاهمی را دو کشور بپذیرند اما این به معنی رفع تمامی تحریم ها نیست. بحثFATF هم مورد دیگری است که معادلات بانکی ما مشکل خواهد داشت. مشکل اصلی در فکر ما است.اگر بخواهیم با آمریکا مقابله کنیم باید در داخل کمربندها را محکم ببندیم و سیاست های داخلی را تنظیم کنیم.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • چاپ پول؛ سیاستی که دولت ناگزیر به اجرای آن است+فایل صوتی

  • سهام حق تقدم شرکت های بورسی قابلیت ذخیره و فروش دارد+فایل صوتی

  • رعایت نکردن اخلاق تجارت، سدی در برابر صادرات به ترکیه+فایل صوتی

  • آینده پیش روی حوزه خودرو، روشن است/ حاشیه بازار، قیمت خودرو را تعیین می کند+فایل صوتی

  • فارغ التحصیلان رشته های صنعتی جویای کار به ادارات کار استان مراجعه کنند+فایل صوتی

  • مضیقه هایی که کمر کارگران را در سال 99 شکست/ تفاوت فاحش بین قدرت خرید کارگران با تورم+فایل صوتی

  • حاکمیت اقتصاد زیرزمینی، اصلی ترین عامل در رشد نقدینگی+فایل صوتی

  • بررسی دستمزدهای سال آینده در شورای عالی کار / پرداخت ما به التفاوت دستمزد 99 در صورت رای مثبت دیوان عدالت+فایل صوتی

  • محدودیت صادرات مرکبات تا پایان ماه مبارک رمضان/ افزایش هزینه ها و سوء مدیریت در توزیع؛ دلایل اصلی گرانی میوه+فایل صوتی

  • شرایط دریافت کارت اعتباری سهام عدالت/ درخواست کارت، اختیاری است+فایل صوتی