بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

دغدغه ای به نام هویج!+فایل صوتی

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تهران گفت: با درنظر گرفتن تمام عواملی كه برای گرانی وجود دارد قیمت فعلی هویج معقول نیست.

1400/06/01
|
10:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، اسدالله كارگر رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تهران در گفتگو با بازار تهران رادیو تهران در واكنش به گرانی بی‌حد و حصر این محصولات گفت: ما گله‌مند هستیم چون خط مقدم تمام اعتراض‌ها هستیم وقتی مشتری خرید می‌كند به فروشنده اعتراض می‌كند و به پشت صحنه این اتفاقات توجهی ندارد فروشندگان ما تحت فشار هستند.

وی در پاسخ به این پرسش كه چه عواملی باعث شده كه تا این میزان شاهد گرانی باشیم؟ چرا محصولات باغی در باغ‌ها می‌ماند و خراب می‌شود ولی در بازار عرضه نمی‌شود؟ اظهار داشت: عرضه محصولی مثل هویج در این تعطیلات تا 15 هزار تومان هم رسید بود چون تقاضا در این مدت كم بود و حتی بخشی از این محصول هم به دلیل فساد دور ریخته شده بود. بدی تره بار این است كه نمی‌توان این محصولات را انبار كرد اگر سودی هم روی محصول كشیده می‌شود به دلیل فساد باز این سود دیده نمی‌شود و فروشنده ضرر می‌كند.

كارگر با اشاره به انبار كردن میوه‌ها و فساد آنها در ایام منتهی به عید نوروز افزود: زمان‌های بخصوصی مثل ایام پایان سال عده‌ای می‌خواهند سوء استفاده كنند و سال گذشته هم این اتفاق افتاد و بخش عمده این محصولات باغی به خاطر دپو شدن فاسد شد.

وی در پاسخ به این پرسش كه شما به عنوان اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار برای كنترل قیمت چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید؟ گفت: تنها اقدام ما برای كنترل قیمت، نظارت است من هر سه‌شنبه در سطح شهر نظارت می‌كنم تا كمیت و كیفیت را بررسی كنم.

وی در پاسخ به این پرسش كه نتیجه این نظارت‌ها چیست؟ تصریح كرد: ما خریداریم و اعضای ما این محصولات را از میدان مركزی خریداری و عرضه می‌كنند انصاف و وجدان اعضای ما را باید تحسین كرد به طور مثال من فاكتور خرید هویج یك فروشنده را چك می‌كنم می‌بینم هویج را 20 هزار تومان خریده و 22 هزارتومان می‌فروشند و خریدار هویج را دانه دانه سوا می‌كند یعنی 2 هزار تومان سود، پول كارگری و باربری فروشنده هم نمی‌شود. فروشندگان ما مساعدت می‌‌كنند و در ایام كرونا شرایط مردم را در نظر می‌گیرند، این میزان سود یعنی عملا رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تهران با اشاره به اینكه این محصولات در مبدأ گران است گفت: طبق گزارش امروز من از میدان مركزی هویج از 18 هزار تومان تا 25 هزار تومان قیمت دارد.

وی با اشاره بر اینكه امسال موضوعاتی اتفاق افتاد و مكمل هم شد كه خروجی آن گرانی بود افزود: میدان مركزی زیر نظر اتاق اصناف فعالیت می‌كند ما محصولات را از آنها می‌خریم و این محصولات را با یك سود معمولی به مردم عرضه می‌كنیم. میدان مركزی باید علل این گرانی را بگوید آنها می‌گویند گرانی بر اساس عرضه و تقاضا اتفاق می‌افتد. اشكال ندارد وقتی عرضه كم است تا حدودی و با ملاك و معیاری گران كنند نه تا این حد گران. با درنظر گرفتن تمام عواملی كه برای گرانی وجود دارد قیمت فعلی هویج معقول نیست.

كارگر با تأكید بر اینكه هویج از كشاورز 18 هزار تومان خریداری می‌شود گفت: گلایه من از میدان مركزی مبنی بر گران‌فروشی این است كه با یك معیار مشخص محصولات را گران بفروشند متأسفانه به محض اینكه محصولی كم می‌شود و متقاضی بیشتری دارد ریش و قیچی دست افرادی می‌افتد كه می‌توانند گرانتر بفروشند. هویج امروز از 18 هزار تومان تا 25 هزار تومان در میدان مركزی فروخته شده است و به نظر من باید قیمت مشخصی در میدان لحاظ شود و پاسخ آنها برای گرانی نباید مسأله عرضه و تقاضا باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران