بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

عضو كمیسیون عمران مجلس: تسهیلات 360 میلیارد تومانی مسكن تورم‌زا نیست+فایل صوتی

حسینی عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تسهیلات بانكی 360 هزار میلیارد تومانی برای ساخت مسكن خط اعتباری جدید نیست و با همان نرخ بهره 18 درصد است و ایجاد تورم نمی‌كند.

1400/06/15
|
09:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سیّد البرز حسینی عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازار تهران رادیو تهران در خصوص امكان ساخت 1 میلیون مسكن در سال برای هموطنان گفت: در ابتدا ارقامی را مطرح می‌كنم تا اهمیت موضوع مسكن كاملاً ملموس شود. ما 6 میلیون مستأجر،2.5 میلیون جوان بالای 32 سال كه ازدواج‌نكرده‌اند و نیاز به مسكن دارند، 12.5 میلیون جوان كه در شرف ازدواج هستند و حدود 16 میلیون نفر بد مسكن داریم كه در حاشیه شهرها زندگی می‌كنند این آمار نشان می‌دهد ما در بحث مسكن در یك وضعیت بحرانی هستیم و نیاز است دولت و جامعه در این خصوص تدبیری بیندیشند.

وی در ادامه با تأكید بر اینكه یكی از دلایل عمده‌ای كه جوانان ازدواج نمی‌كنند نبود مسكن است، گفت: مشكلات متعددی در حوزه مسكن داریم. متأسفانه قوانین موجود در این بخش به سمتی سوق پیداكرده كه مسكن كه یك كالای مصرفی است، به كالایی سرمایه‌ای تبدیل‌شده است.

عضو كمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: مجلس یازدهم از بدو تشكیل، كمیسیون عمران را موظف كرد طرح جامعی در جهت ساماندهی حوزه مسكن ارائه دهد. بررسی‌های انجام‌شده برای ارائه این طرح نشان می‌داد بین عرضه و تقاضای مسكن تناسبی وجود ندارد و برای رسیدن به تناسب نیاز است حداقل به مدت چهار تا شش سال سالانه یك میلیون مسكن بسازیم تا عرضه و تقاضا به تعادل برسد.

حسینی افزود: قریب به شش تا هفت ماه تمام نهادهای حاكمیتی كشور، بخش خصوصی، مركز پژوهش‌ها و منابع مالی كشور، 40 جلسه كارشناسی در كمیسیون عمران تشكیل دادند و نتیجه این جلسات تبدیل به طرح جهش، تولید وعرضه مسكن شد كه درنهایت تبدیل به قانون شد.

این نماینده مجلس افزود: تأمین زمین موردنیاز برای ساخت این تعداد مسكن از موارد مهم این طرح بود كه نهادهای دولتی به‌خصوص وزارت جهاد كشاورزی موظف شدند تمام اراضی تحت اختیارشان كه مستعد ساخت مسكن هستند را با اولویت تأمین مسكن اقشار آسیب‌پذیر در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

وی با تأكید بر اینكه تأمین منابع مالی این طرح از نكات مهم اجرای این طرح است، افزود: برای اینكه افراد متعددی در مبالغ مربوط به تأمین مسكن دخالتی نداشته باشند پیشنهاد شد صندوق ملی مسكن ایجاد شود تا مبالغ مربوط به این حوزه متمركز و برای ساخت مسكن استفاده شود. البته باید شیوه‌نامه و اساس‌نامه این صندوق، فرایند قانونی را طی كند كه تا آن زمان یك حساب ملی مسكن در نظر گرفتیم تا كار بدون وقفه انجام شود و ساماندهی این وجوه به سمت تأمین مسكن اتفاق بیفتد.

عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: در تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 حدود 360 هزار میلیارد تومان منابع بانكی به نام تسهیلات بانكی در نظر گرفته‌شده است كه طی 8-7 سال گذشته تقریباً 5 تا 7 درصد این منابع در حوزه ساخت مسكن استفاده ‌شده است باوجود اینكه شورای پول و اعتبار صراحتاً 25 بانك را موظف كرده است كه بین 20 تا 25 درصد تسهیلاتشان را برای ساخت مسكن هزینه كنند اما متأسفانه در 8-7 سال گذشته این منابع بانكی مدیریت نشده و این وجوه به سمت كشاورزی، صنعت و خدمات سوق پیداكرده و بازار مسكن در این حوزه متضرر شده است.

وی افزود: كسانی كه از بُعد ساختار اقتصادی به این قضیه نگاه می‌كردند كه این پول ممكن است تورم ایجاد كند باید بگوییم این پول با همین نرخ بهره 18 درصد وارد كار می‌شود و خط اعتباری جدیدی نیست. برای شروع كار 360 هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم برخی عنوان می‌كنند تولید یك‌میلیون مسكن كار دشواری است بله درست است امر بسیار مهم و سختی است. ساخت مسكن یك امر فرابخشی است و وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی‌تواند ساخت این تعداد مسكن را به سامان برساند و نیاز است دستگاه‌های هم‌تراز و همراه این وزارتخانه پای‌كار باشند و همچنین برای به نتیجه رسیدن این مسئله حضور رئیس‌جمهوری الزامی است.

در ادامه این گفتگوی رادیویی بیت‌الله ستاریان كارشناس بازار مسكن در ادامه این گفتگو در پاسخ به این پرسش كه ساخت یك‌میلیون واحد مسكونی در سال چه مزایا و معایبی خواهد داشت؟ تصریح كرد: حدود 17 سال قبل پیش‌بینی كرده بودیم كه یك‌میلیون و 200 تا یك‌میلیون 400 هزار واحد مسكونی در سال نیاز داریم و این نیاز تا 10 تا 15 سال آینده هم ادامه خواهد داشت. ما نیاز به مسكن داریم و حدود نیم‌قرن است كه درگیر مشكلات مسكن هستیم.

این كارشناس بازار مسكن در پاسخ به این پرسش كه آیا ورود 360 هزار میلیارد تومان در ساخت مسكن تورم‌زا است یا خیر؟ گفت: اینكه این مبلغ كفاف ساخت این میزان مسكن را می‌دهد یا خیر بحثی جداگانه است ولی موضوع این است كه داده و ستانده مسكن یك‌به‌یك است یعنی ممكن است رونق اتفاق بیفتد، ممكن است رونق همراه با تورم باشد و یا تورم بدون رونق به وجود بیاید كه این امر از معضلات بزرگی است كه ممكن است داشته باشیم.

حسینی عضو كمیسوین عمران گفت: بخش تأمین منابع مالی ساخت این تعداد مسكن مهم است و نیاز است بحث منابع مالی و تأمین آن و نحوه تلفیق منابع صندوق ملی مسكن و آورده‌های بانكی برای مردم تشریح شود.

وی در پایان افزود: یكی دیگر از موارد مهم در ساخت مسكن تأمین مصالح است كه جزئیات آن در قانون به‌خصوص در تأمین دو نهاده ساختمانی سیمان و فولاد ثبت‌شده است و وزارت صمت مكلف است با وزارت راه و شهرسازی بسته به شرایط نسبت به تأمین این مصالح با قیمت متعارف همكاری كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران