بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

جمال ارونقی: حقوق ورودی گمرك همچنان با ارز 4200 تومانی محاسبه می‌شود+ فایل صوتی

جمال ارونقی معاون فنی گمرك ایران گفت: از ابتدای سال چندین بار اعلام كردیم كه محاسبه حقوق ورودی كالا همچون گذشته است و به‌هیچ‌عنوان مطابق نرخ ارز حاشیه بازار نیست.

1400/06/17
|
12:48

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرك ایران در گفتگو با بازار تهران درخصوص مبنای محاسبه حقوق ورودی كالا در گمرك در بودجه سال 1400 كه نرخ ارز حاشیه بازار در نظر گرفته شده است، گفت: در بودجه سال1400 این قانون تصویب شده ولی هنوز اجرا نشده و با توجه به اینكه در قانون بودجه 2-3 جزء را برای اخذ حقوق ورودی از كلیه كالاها در نظر گرفتند و برای كالاهای اساسی همچون گذشته همان ارز 4200 تومانی مبنای محاسبه حقوق ورودی قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: برای سایر كالاها باید سود بازرگانی مشخص می‌شد و همچنین نرخ ارز حاشیه بازار باید ملاك عمل قرار می‌گرفت. در ابتدا گمرك این محاسبات را برای نهاده‌های تولید انجام داد و مشخص شد حقوق ورودی پرداختی امسال نسبت به سال قبل حدوداً 4.7 دهم برابر می‌شود و پرداختی حقوق ورودی توسط صاحبان كالا افزایش پیدا می‌كند كه این افزایش اثرات تورمی خواهد داشت. گمرك این موضوع را مطرح كرد و وزارت امور اقتصاد و دارایی موضوع را به هیات دولت منعكس كرد و در هیات دولت تصمیم‌گیری و مصوبه‌ای صادر و ابلاغ شد كه حقوق ورودی همچون سابق با همان مبنای 4200 تومان محاسبه شود و چند ماهی به همین صورت ادامه داشت و در نهایت مقرر شد وزارت صمت مبنای محاسبه سود بازرگانی را بلافاصله اعلام كند. در نهایت بعد از جلسات كارشناسی و هیات دولت این موضوع از طرف معاون اول ریاست جمهوری پیشین به مقام معظم رهبری منعكس شد و ایشان دستور دادند این موضوع در جلسه سران سه قوه مطرح و تصمیم‌گیری شود ولی تاكنون تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است و همچنان برای ترخیص تمام كالاها ارز 4200 تومانی مبنا قرارگرفته است.

ارونقی گفت: شاید سود بازرگانی را دولت كمتر كند ولی اگر ابلاغ شود كه نرخ ارز حاشیه بازار مبنای محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده قرار بگیرد پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده مبلغ بالایی می‌شود البته مسئولان سعی دارند به نحوی این قسمت را متعادل كنند ولی هنوز جمع‌بندی در این خصوص ارایه نشده است.

معاون فنی گمرك ایران اظهار داشت: بر اساس محاسبات من در سناریوهای مختلف حداقل 4.7 تا 6 برابر حقوق وردی پرداختی اضافه می‌شود و به ‌منزله گران شدن قیمت خود كالا نیست البته افزایش حقوق ورودی اثرات تورمی خود را می‌گذارد.

ارونقی گفت: 85 درصد كالاهای موجود در گمرك جزو كالاهای اساسی نیستند یعنی مواد اولیه یا مواد واسطه تولید هستند.

وی افزود: در خصوص حقوق ورودی كالا نه در سران سه قوه، بلكه دو گروه در لایه‌های زیرین استنادات و توجیهات مختلفی دارند گروهی اعتقاد دارند همین وضعیت فعلی ادامه پیدا كند و گروه دیگر اعتقاد دارند درآمد دولت هم باید محقق شود و به نحوی اعتقاد دارند كه سود بازرگانی در قانون جدید باید جرح ‌و تعدیل شود و این قانون در سران سه قوه به نتیجه خواهد رسید و به‌طورقطع قانونی كه در ابتدای سال ابلاغ‌شده بود اجرا نخواهد شد.

معاون فنی گمرك ایران گفت: گمرك از ابتدای سال چندین بار اعلام كرد كه به‌هیچ‌عنوان نرخ جدید جایگزین نشده و با حقوق وردی قبلی ترخیص كالا محاسبه و اخذ می‌شود برخی به این موضوع دامن می‌زنند كه اگر در آینده به نحوی اشاره شود كه گمرك بر اساس نرخ ارز حاشیه بازار این مبلغ را دریافت كند، شاید از ابتدای سال اظهارنامه‌هایی كه ترخیص شده‌اند حقوق ورودی مابه‌التفاوت پرداخت كنند چون قانون بودجه قانون یك‌ساله دولت است به نحوی مشمول مرور زمان نمی‌شود. البته فكر می‌كنم 90 درصد این اتفاق نیفتد و اگر هم تصمیمی گرفته شود كه از فردا حقوق ورودی بر اساس این تعدیلات دریافت شود این قانون ناظر بر آینده خواهد بود نه ناظر برگذشته و صاحب كالا نباید این مابه‌التفاوت را بپردازد.

وی در پایان افزود: حتی حقوق ورودی از تولیدكنندگان خودرو اخذ نمی‌كنیم و به‌صورت نسیه كالاهایشان را ترخیص می‌كنیم و صاحبان كالا بعداً ظرف موعد مقرر به گمرك مراجعه می‌كنند و حقوق ورودی را پرداخت می‌كنند. هنوز هیچ تصمیمی درباره حقوق ورودی گمرك اتخاذ نشده اگر هم تصمیمی در این خصوص گرفته شود اجرای آن ناظر بر آینده خواهد بود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
بازار تهران