بازار تهران شنبه تا چهارشنبه از ساعت 11:00 به مدت 35 دقیقه

رادیو تهران

بازار تهران

بهبود روابط اقتصادی بین ایران و عراق با تلاش سردار سلیمانی/ كاهش صادرات پس از سردار+فایل صوتی

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به نقش كلیدی سردار سلیمانی در بهبود روابط اقتصادی بین ایران و عراق گفت: صادرات ایران به كشور عراق با تلاش های همه جانبه سردار سلیمانی در سال 98 به 12 میلیار دلار رسید.

1399/10/13
|
14:15
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، یحیی آل اسحاق در سالروز شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی در گفتگو با برنامه بازار رادیو تهران درباره نقش سردار در ایجاد بازار مشترك با كشور عراق و افزایش تراز بازرگانی صادرات ایران به عراق از 9 میلیون به 12 میلیون دلار گفتگو كرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران وعراق با اشاره به شخصیت سردار سلیمانی و تاكید بر اینكه برخی از انسانها آرمانی زندگی می كنند گفت: عمل و رفتار برخی انسان ها آرمانی و همسو با یكدیگر است و برخی دارای اهداف فراملی هستند. سردار سلیمانی انسانی بود كه تمامی این ویژگی ها را در خود جای داده بود.

آل اسحاق در ادامه به اعتقادات سردار شهید اشاره كرد و گفت: حفظ منافع ملی و اعتقادات و آرمان های انقلاب از اهداف بزرگ سردار بود كه می توان از ریشه كن كردن داعش و بهبود ارتباط بین كشورهای منطقه نام برد.
رئیس پیشین وزارت بازرگانی افزود: سردار سلیمانی جامع نگر بود و در عین توجه به مسائل امنیتی و نظامی به حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هم توجه داشت. به ویژه در ارتباط بین دو كشور ایران عراق از طرفی استراتژی ها را مد نظر داشت و از طرفی به پایداری روابط اقتصادی و بهبود آن توجه خاص داشت. اگرچه به بهبود روابط با دیگر كشورهای منطقه هم نگاهی داشت. توسعه روابط به عزم طرفین، حل مشكلات، تخصیص منابع نیازمند است و حضور سردار همیشه راهگشای مشكلات بود. یكی از دغدغه های ایشان در تمامی جلسات با مسئولان، مسائل اقتصادی بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران وعراق با اشاره به 18 منطقه تجاری حدفاصل بین ایران و عراق و بازگشایی 8 منطقه از آنها اظهار داشت: تمام مناطقی كه بین دو كشور ایران و عراق باز شده با مشكلات فراوانی روبرو بود و سردار سلیمانی تمامی این مشكلات را از طریق گفتگو و اندیشیدن تدابیر ویژه حل می كرد. به طوریكه بسیاری از روابط اقتصادی و بوروكراسی بین ایران و عراق و حتی روابط بین نهاد های داخلی را توسط ستاد عراق شامل سپاه قدس، اتاق مشترك، وزارت امور خارجه، سپاه و... سازماندهی كرد.

آل اسحاق با تاكید بر اینكه تمام زحمات را سردار سلیمانی متحمل شد ولی همواره بی نام كار می كرد گفت: وی یكی از اركان عمده حل و فصل مسائل و مشكلات بود. ایشان هیچ وقت به دنبال مطرح شدن نامشان نبودند اما همیشه حامی ما بودند. وی به توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق اعتقاد بسیار داشت و عنصری كلیدی در بهبود این روابط بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران وعراق با تاكید بر اینكه با برنامه سردار سلیمانی صادرات ایران باید تا 5 سال آینده به 20 میلیارد دلار برسد گفت: در سال 98 صادرات ما به عراق به 12 میلیارد دلار رسید. در نه ماهه ابتدای سال جاری این مبلغ به حدود 6 میلیار دلار رسیده است. عراق معمولا رتبه اول یا دوم واردات كالا از ایران را در اختیار دارد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
بازار تهران